Izrada pergole

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
anbeast
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 04 Jun 2015 23:21
Location: Zajecar

Izrada pergole

Post by anbeast »

Da ne otvaram novu temu, postavicu svoj, hmmm.... problem, ovde. Ukoliko sam nesto pgresio - prastajte admini i prebacujte :)

Ide leto valja se negde sklanjati od vrucine pa resih da napravim jednu pergolu. Osnovna ideja je da to okvirno izgleda kao na slici:

Image

Dimenzije bi trebalo da budu 3,9m x 3,4m x 2,3m. Planirao sam da za osnovnu konstrukciju koristim grede 10 x 8 cm.

Vertikalne grede sam mislio da putem ovih metalnih drzaca
Image
oslonim na betonske ''stope''.

Uglove sam mislio da spajam na nacin kao na slici:
Image

''Krov'' bi trebalo da bude svojevrsni rostilj od letvica na koje bi bilo pricvrsceno platno
Image
a u drugoj fazi bi odozgo trebalo da dodje leksan.

Problemi:
1. Ne znam kako da ucvrstim konstrukciju, a da ne koristim kosnike? Da li su metalni elementi sa slike dovoljni za tu svrhu?
Image

2. Da li mi za onaj spoj ugla treba ''hangar'' vijak ili to moze nekako drugacije?
3. Kako da ucvrstim one letve na krovu? Srafljenjem ''u celo'' kroz gredu ili da mozda opet koristim neke metalne elemente? Ne bih da nista strci.

Bio bih veoma zahvalan ako bi ste mi ukazali na jos koji moguci problem i dali prakticne savete u vezi sa ovim projektom. Hvala!
Last edited by anbeast on 05 Jun 2015 00:36, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, dobrodosao.

Prvo sto si pogresio je sto nisi procitao pravila foruma.
Upisi u profilu odakle si (polje lokacija).

Do tad, tema je zakljucana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E sad ajmo redom.

Ne znam dal nameravas da pravis nekakvu betonsku plocu ili ces ostaviti travu ispod pergole. Ako pravis plocu, ja bih pre isao na nosace stubova koji se srafe u beton (vrlo slicni ovima sa slike). Ako pak ostaje trava, onda su ovi najbolje resenje koje znam za pojedinacne betonske stubice.

Problem sa ovim spojem na slici je sto su horizontalne grede Prilicno slobodne da se pomeraju u horizontalnoj ravni. Plus, po visini gredde si smanjio presek na pola. Trece treba ti podugacak hangar (ili henger kako ga ko vec zove), koji ne znam koliko je lako naci.
Drugo resenje sto se tice srafa je da ides sa brezonom i da ukopas ispod prorez za maticu.
Meni licno se vise svidjaju resenja "drvo na drvo". Jesu komplikovanija za izradu, al nije to neka svemirska tehnologija.

Treca varijanta je da nadjes odgovarajuce celicne profile, koji sluze za takve namene. Malo su ruznjikavi, al ako pravis bas ovakvu kao sa slike, to ce ionako biti sakriveno ovim oplatnim daskama.
Istovremeno oni ti ukidaju potrebu za ovim ukrucenjima.

Ja bih recimo radije umesto greda 10X8 za horizontale uzeo fosnu (dasku 5cm debljine), i da bude recimo 15cm siroka (odnosno kod tebe bi to bila visina daske, a 5 bi bila sirina, tj u horizontalnoj ravni). Jos je i jeftinije.

Za horizontalne gredice opet imas celicne nosace.
Naravno mozes da ih pravis i na cep i rupu, ili da ih postavis preko horizontalnih greda i onda to pokrijes oplatnim daskama.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pozz,

Prvo trebaš odrediti dimenzije i podlogu. Potom u zavisnosti dimenzija i debljinu materijala, ova sjenica nije više od 3x3 m i za nju su korištene tanje daske + neke štafne u kutevima.
Gledajući po slici ovo uopće nije komplicirano za izraditi
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
anbeast
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 04 Jun 2015 23:21
Location: Zajecar

Post by anbeast »

Najpre, hvala na dobrodoslici i hvala na odgovorima. Nekoliko dana sam bio zauzet i nisam imao pristup internetu, no uhvatih sad neko vreme da se bavim ovim projektom.



mbole wrote:Meni licno se vise svidjaju resenja "drvo na drvo". Jesu komplikovanija za izradu, al nije to neka svemirska tehnologija.

Treca varijanta je da nadjes odgovarajuce celicne profile, koji sluze za takve namene. Malo su ruznjikavi, al ako pravis bas ovakvu kao sa slike, to ce ionako biti sakriveno ovim oplatnim daskama. Istovremeno oni ti ukidaju potrebu za ovim ukrucenjima.
''Drvo na drvo'' podrazumeva ''cep i rupu'', ''lastin rep'' i slicno, zar ne?

Image

Image


Image

Lastin rep mi je komplikovan za izradu (ili bar deluje tako). Cep i rupa se relativno lako mogu izraditi busilicom, dletom i alatom koji posedujem. Ovi spojevi na slikama 9, 10 i 11 su neka varijanta one moje prvobitne ideje i iziskuju neki brezon kojim bih te grede spojio sa stubom. Koji od ovih spojeva je vas predlog? Sto vise citam i gledam slike, to sam manje siguran sta da uradim :)

Na kraju, mozda ipak da odlucim da tesarski i stolarski zanat ucim na nekom drugom projektu pa da taj ''okvir'' horizontalnih greda sa stubovima spojim ovakvim metalnim elementima?

Image

Ja bih recimo radije umesto greda 10X8 za horizontale uzeo fosnu (dasku 5cm debljine), i da bude recimo 15cm siroka (odnosno kod tebe bi to bila visina daske, a 5 bi bila sirina, tj u horizontalnoj ravni). Jos je i jeftinije.
Ovde mislim da nisam najbolje razumeo ideju. Ja sam mislio da od greda 10x8 napravim stubove i gore ''okvir'', a da onda tanjim letvama, daskama (uspravno postavljenim) napravim svojevrsni ''rostilj'' koji bi nosio platno i , kasnije, leksan. Mislio si da fosne koristim za ''okvir'' umesto greda 10x8? Da 10x8 budu samo stubovi? Kako bih to spojio na uglovima? Direktno na stub sa po dva srafa?

Otprilike sam zamislio da ''rostilj'' napravim nekako ovako:

Image

Sa spoljne strane sam prosto mislio da daske (ili fosne) usrafim sa po dva srafa '' u celo'' kroz horizontalnu gredu (ili fosnu). Ne vidim drugo resenje ukoliko ne zelim da daske strce van okvira.


Evo ja opet sa milion pitanja koja verovatno izgledaju smesno nekom iskusnijem, ali sta da radim :) Ponavljam, sto vise gledam, manje znam sta da radim. Molim vas da od prilozenog predlozite konkretno resenje i da krenem sa nabavkom materijala i izradom :D POZDRAV!


PS.
ropee wrote:Pozz,

Prvo trebaš odrediti dimenzije i podlogu. Potom u zavisnosti dimenzija i debljinu materijala, ova sjenica nije više od 3x3 m i za nju su korištene tanje daske + neke štafne u kutevima.
Gledajući po slici ovo uopće nije komplicirano za izraditi
ropee, dimenzije bi trebalo da budu 3,9 x 3,4. Podloga ce biti betonske ploce, a za stubove sam planirao da izlijem betonske stopice u koje bih zalio one metalne drzace.
Naravno, ono sa slike je samo osnovna ideja, ne mora da bude identicna. Vazno je da bude ''cistog''', kockastog dizajna (da ne strce fosne kao sto je obicno na pergolama, da nema kosnike itd.), i da ima ove panele od letvica. Kao sto vec rekoh, nekome iskusnijem je ovo ''macji kasalj'', ali meni je trenutno prilican problem :D Pre svega u domenu planiranja i odabira resenja. Sama izrada je manji problem :)
Last edited by anbeast on 12 Jun 2015 08:47, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ova na slici
Image
je upravo napravljena da bude jednostavna za izradu, i da prikrije sve "nezgodne" spojeve.
Daske istovremeno daju dodatnu stabilnost konstrukciji i pokrivaju spojeve koji su verovatno radjeni ovakvim metalnim profilima kao na tvojoj slici. Uz to, daju i utisak da je sve mnogo masivnije nego sto jeste.
Plus ovi ramovi sa letvicama daju ukrucenje.


E sad...
Taj dupli ugaoni spoj nije bas najjednostavniji za izvodjenje, al sigurno nije nedostizan. Kao i sve drugo, samo stvar vezbe.
Naravno, ne vezba se na gredi od 2.5 metra koja je spremna za ugradnju, nego na otpadnim parcicima.
Nemam pri ruci crteze, al secam se da smo negde na forumu to postavljali.
Svodi se ne cep i rupu, samo sto ima jos usecanja posto dva cepa prolaze jedan kroz drugi.


Upravo tako, umesto da gornji "okvir" pravis od greda, pravis ga od fosni. Ako malo bolje pogledas ovu sliku
Image
videces da je tu okvir istih dimenzija kao i poprecne daske.

Postoji nekoliko resenja za vezivanje rostilja za okvir.
Jedno je to koje si pomenuo, najjednostavnije i istovremeno najruznije posto se sa spoljasnje strane vide srafovi.
No ako bi ti konstrukcija bila kao ova kakva je na slici, tada bi opsiv od dasaka to pokrio.

Drugo resenje je da se koriste isti ovakvi metalni profili kao sto se koriste za vezu stub-okvir, naravno odgovarajucih dimenzija.

Trece resenje je da se opet ide na neki od spojeva drvo-drvo

Na ovoj slici
Image
je rostilj od dosta uzih (po visini) dasaka nego okvir, pa opet ako imas kombinaciju kao na prvoj slici
Image
mozes da ih stavis odozgo na okvir a posle to opsiv pokrije.

Na kraju, posto ocigledno ovo prvi put radis, predlozio bih ti da nadjes neki plan (pun ih je internet), i da se drzis njega.
Eksperimentisanje je lepa stvar, al ako nemas iskustva ume da napravi prilicne probleme.
User avatar
vuk samotnjak
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 22 Nov 2014 22:03
Location: Crna Gora

Post by vuk samotnjak »

Nisam najstručniji ali mislim da ti je najlakše da grede spojiš na lastin rep (sl.9),a sa donje strane ubušiš rupu koju "nasadiš" na stub(na stubu predhodno napraviš čep).
mbole-možeš li naći slike tog spoja,koliko sam te ja razumio,jednu rupu izbušiš sa donje strane za stub,a jednu sa bočne za gredu?
Last edited by vuk samotnjak on 12 Jun 2015 13:21, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Post Reply