Kaubojska vrata

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Kaubojska vrata

Post by darko78 »

Pozdrav
Trebao bih napraviti kaubojska vrata kako bih pregradio prostor kuhinje i dnevnog boravka.Treba mi pomoc oko dimenzija vrata tacnije visine i debljine vrata.Koje sarke koristiti i kojih dimenzija kao i druge predloge u vezi istih.Takodje moze i neka skica ili nacrt vrata i sl.:):D
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel hoce vizuelno da ih pregradis, ili da imas "prava" vrata?
Za njih se koriste sarke koje su bas namenske za "kaubojska" vrata. Ima ih po radnjama, u raznim dimenzijama, a biras ih prema debljini i ttezini samih vrata.
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

Da budu prava vrata,da mogu da se otvaraju i napred i unazad i da se nakon otvaranja vrate u pocetni polozaj.
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino sto je za to specificno su same sarke.
Vrata ko vrata, pravis kako vec zelis, letve i neka ispuna, tabla debljeg spera (pravio sam jedna takva, al nemam slika), ili sta ti je vec zgodno. Jedino o cemu moras da vodis racuna je da materijal na sastavu sa sarkama mora da bude prilicno jak. Opruge u tim sarkama su veoma jake, velika sila deluje na ivici vrata, pa tu materijal mora biti lepo jak da se srafovi ne bi pocupali.

Naravno sto je laksa konstrukcija vrata, idu sarke sa slabijim oprugama odnosno slabije se zatezu opruge.
Koliko se secam, najtanje sarke su za oko 25mm debljinu vrata.
Na vrata pune visine, moraju bar tri takve.
Ako pravis ona bas ko na kaubojskim salunima (vrata u visini struka, gore i dole rupa), onda je to sve dosta lakse pa mogu i po dve sarke na svaku stranu.

Problem sa sperom je sto je prilicno tezak. Ja sam ga koristio posto je to bilo najbrze resenje, plus vrata su bila u kafani izmedju kuhinje i sale, pa to konobari tuku po ceo dan.
Konstrukcija od letvi i nekih letvica kao ispuna (tipa zaluzina), je prilicno laksa, pa je i na sarkama manje opterecenje. Plus uz relativno debele letve rama (i odgovarajuce vece i jace sarke), i dalje mozes da imas prilicno lagana vrata.
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

Hvala mbole na korisnim informacijama.Zamislio sam da vrata budu klasicna i nece se mnogo puta otvarati u toku dana tako da bi odgovarale sarke sa srednjom jacinom opruge.
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jacina opruge zavisi od tezine vrata, ne od toga dal zelis da se vrata otvaraju lakse ili teze.
Opruga je jedino sto drzi sarke da se ne razvuku, tako da sto su vrata teza, moraju i opruge da budu jace, odnosno vise nategnute.
Donekle moze da se steluje, ali i dalje ne mozes staviti sarke koje su predvidjene za manju tezinu.
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

OK razumeo sam.Vrata planiram da pravim od camovog drveta-jela ili bor u sredini a sa strane ram od istog drveta samo deblje letvice.
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
Post Reply