korpus za americki plakar

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

korpus za americki plakar

Post by anuska1313 »

Dragi iskusni forumasi nadam se da cete meni i mom suprugu malo pomoci oko naseg prvog projekta. U nedostatku finansija resili smo da sami napravimo korpus za americki plakar. Klizna vrata cemo kasnije napraviti i za to cemo angazivati nekog iskusnog jer bi to bio krupan zalogaj za nas.

Dimenzije plakara bi bile duzina 240mm visina oko 300mm dubina 60mm. Prvo pitanje se javlja oko visine....da li je izvodljivo da se kasnije naprave tako visoka klizna vrata...da li mehanizam moze to da podnese.

Zamislili smo da plakar ima dvoja vrata i da ga pravimo iz 4 jednake celine. Znaci jedna celina 120*150mm. Koji bi bio najbolji nacin povezivanja elemenata a da bude ok i sto se tice cvrstoce?

Ako bi neko od vas bio voljan da nam malo pomogne postavila bih i nacrt kako smo to zamislili. Ja sam zaduzena za izradu krojne liste a suprug za fizicki rad.

Unapred hvala na pomoci.
Pozdrav,
Ana
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tesko cete naci materijal za vrata te visine. Standardna tabla iverice je dugacka oko 280cm. Ne znam da negde ima da se kupi duze. A i ona mora da se okrajcuje bar za po pola cm sa svake strane.

Nadalje, sirina od 120cm je ozbiljno velika za bilo kakvu policu. Maltene svaki univer, bez obzira na kvalitet ce se vremenom uviti na toj sirini. Ako je ikako moguce, bolje idite na tri puta po 80.

Kako god da povezete elemente (srafovi, keksici, ekscentri, tiplovi...) radice. Posto korpus kod plakara nigde nije vidljiv, srafovi se namecu kao najjednostavnije a sasvim dobro resenje.
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

Post by anuska1313 »

Bole hvala puno sto si se ukljucio.

Sad cu malo detaljnije jer nisam bila sigurna da li ce neko imati zelju da pomogne. U Kiki smo videli plakar gde su na celoj povrsini vrata ogledala. Naravno njihovi plakari su nizi. Seceno je po delovima i mi bi npr stavili na jedna vrata 3-4 dela ogledala odvojena tankom lajsnom i isto tako na druga vrata. Da li bi to bilo izvodljivo?

Sto se sirine tice, videces na slici. Leva strana zida ima odzak od 35 cm pa bi leva strana ormara bila podeljena na 35+85 mada ja mislim da kad se lepo premeri da nece biti vise od 110 po vratima. Ali ajde idemo da je gora verzija 120. Drugi deo bismo podelili sa jos jednom vertikalom. Dupli korpus bi bio kroz sredine i po vertikali i po horizontali kad bismo radili kao 4 kutije.

Image

Unutrasnjost ce mozda biti drugacija, desni deo 5 polica umesto 4 iznad garderobera pa da budu po 30 ali to zavisi od definitivne visine plakara koju cemo znati ovih dana jer jos nismo dobili kljuceve stana.

Levo su ove police koje ce zbog tog odzaka biti dubine 27cm nesto ce ste uglaviti...mada smo razmisljali mozda da ih ostavimo otvorene, da plakar ide do njih...nemam pojma....

Ako treba jos nesto da pojasnim...tu sam... Zanemarite crtez, malo je i rukom crtano pa fioke nisu jednake sto se naravno podrazumeva.
Last edited by anuska1313 on 05 Jan 2015 15:11, edited 1 time in total.
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

Post by anuska1313 »

Evo je slika sobe. Plakar bi isao na zid gde su uticnice.

Image
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Anuska, upiši odakle si, pravila foruma, imam jedno pitanje, da li su pre svega neophodna klizna vrata, jer ona se jednostavno stavljaju tamo gde kuburiš sa prostorom, a ovde vidim da bi vam ova standardna završila posao, pogotovo zbog visine plafona, pa bi mogli imati vrata u gornjoj i donjoj zoni, npr....
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

na ovoj slici prostora sobe ima problema sto plahar u desnoj zoni ima (mislim) NOSECA GREDA ili neki zub pa vrata klizna ako idu do plafona nece moci da idu do kraja ili ce plahar biti uzi za koliki je zub?????
smirglaj nikad dosta
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

Post by anuska1313 »

Nikola, klizna vrata nam se vise svidjaju, posebno jer hocemo ogledala da stavimo. Inace obozavam stavljanje ogledala u prostor jer daju posebnu dubinu. Ako ne moze 3m isli bismo onda na 2.75. Jedan takav imam u svojoj devojackoj sobi.

Radenko, ici cemo visinu do grede, plafon je svakako polukruzan zbog krova a poslednji je sprat. Tako ce onda ici skroz do zida sa strane.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Pa možeš i na redovnim vratima staviti ogledalo :), pogledaj na mojoj temi, imam par varijanti gde sam stavljao ogledalo na redovna vrata... Da ideš do grede to je ok, gore možeš staviti masku ili čak izvući prepust i staviti rasvetu, što bi bilo dobro za ogledala... Pozicija fioka ti nije baš dobra, vrata tu mogu biti veliki problem, zato je uvek bolje staviti fioke sa kraja, opet, pogledaj ovde kako su ljudi radili u temi "pokažite nam vaš rad"... Ovaj gornji desni deo može biti problem u odnosu na donji, to će se kriviti jer nema nikakvu potporu, što reče profesor...
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Mehanizam za klizna vrata tih dimenzija zna biti preskup ako uzimas malo kvalitetniji.Razmisli jos malo o obicnim vratima.
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

Post by anuska1313 »

Jaooo pa sto mi to radite kad bih bas volela klizna vrata...:) Svakako cu pogledati kako to moze da zgleda sa obicnim vratima.

Znaci ovaj desni deo nije bas dobro resen...hm...a kad bi se malo izrotirali segmenti? Npr deo za kosulje iznad ovog veceg dela za kapute a u drugim vratima samo police? Prvo smo tako stavili u ova leva vrata, pa smo onda zakljucili da je mozda malo sirina 80-85 za kapute....ako bismo tako uradili onda bi u desnom delu bile police i fioke skroz desno do zida da ne bi vrata smetala. Znam na sta mislis jer je na plakaru kod mojih roditelja ivica fioka do unutrasnje ivice plakara pa vrata moraju bas dobro da se otvore da se fioka izvuce...iako su fioke u posbnoj kutiji...dupli korpus.

Suprug sad kaze da mozemo kod ovog nacrta samo produziti vertikalu i kroz garderober da bi bilo cvrsce.

Aco iskreno ne znam ni otprilike koliko bi mehanizam mogao da kosta. Secam se da su moji platili mozda 150e ali je plakar ipak dosta nizi...220

I naravno hvala puuuuno za svaki predlog i sugestiju :)
Last edited by anuska1313 on 05 Jan 2015 23:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako produzis vertikalu kroz garderober, sve dodje na svoje.
Ako izrotiras segmente opet ces imati problem, posto za plafon gornjeg elementa moras da okacis sinu koja ce nositi vrata. A ona ne sme da se iskrivi.

Ogledala mozes da lepis iz delova na vrata, mozes i mozaik da napravis ako hoces, samo ostaje problem da jednostavno nema table koja ce iz komada biti toliko dugacka (ili ja berem ne znam da ima), a vrata iz dva dela po vertikali pogotovu tih dimenzija ne znam kako bi se izvela da budu kako treba.

Ako radis klasicna vrata, mrala bi da ides na 4 komada. Vrata 120 sirine jednostavno su preteska da bi ih nosile sarke pogotovu sa ogledalom na njima. I 60 je prilicno, al to ipak moze posto ima dovoljno visine, pa moze da stane prilican broj sarki.
Prednost varijante sa klasicnim vratima je sto onda mozes da dodas po jedna manja vrata gore (da u sustini imas 4 velikikih i 4 malih vrata), pa da iskorisits punu visinu.
Sa kliznim to nije izvodljivo, osim da pravis neku kerefeku, tipa na dnu nize elemente sa klasicnim vratima, koji ce biti malo dublji od ovih velikih gore, pa da na tu razliku dubine montiras donju sinu, al nisam bas siguran kako bi to izgledalo.

Opet klizna mogu da budu iz dva dela, a velika vrata su sad "u trendu". O ukusima se ne raspravlja :)
Mehanizmi imaju cenu u zavisnosti od tezine koju treba da nose. Naravno dezina vrata od 220 je za maltene cetvrtinu manja nego onih od 275, jos uzmi u obzir da su tvoja jako siroka.

Univer je tezak oko 8-13 Kg/m^2. Da uzmemo neku srednju vrednost od 10Kg/m^2. Povrsina vrata je 1.2*2.75=3.3m^2 a tezina im je 3.3* 10=33 kila.
Plus imas i ogledalo, koje je obicno 3mm (ne znam mozda moze da se nadje i 2, a mozda mora i deblje tj od 4 zbog dimenzija). Staklo je tesko oko 2.5Kg po milimetru debljine po metru kvadratnom. Dakle ako imas staklo od 3mm, i 3.3 m^2 to izadje 3.3*3*2.5=24.75Kg. Plus lajsnice ovamo onamo, ta jedna vrata izadju na lepih 60-tak kila.

Uzmi sve u obzir, ukljucujuci i cene, pa sama odluci.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Само ако има рикохват у дужини од 3m онда нема проблема . Врата по висини могу да буду из сегмената , да их деле вертикалне лајсне . Тајсистем има код Laguna Multiomega . За ормар 2,5 * 2,5 m комплетан механизам кошта око 20000 рсд . Са овим механизмом не мора да има ниста као подршка или леђа у сегментима где долази стакло .
Поведи рачуна да се фиоке извлаче када отвориш врата , јер су врата мало већа од половине ормара . Ако имаш паре , у горњи део постави лифтере , да у делу који можеш да дохватиш буду полице .
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

Post by anuska1313 »

Bole sad sam razumela poentu vertikale...ja sam prvo mislila da smeta samo zbog najvise police a ne zbog sine koja nosi vrata. Onda mi se kao najbolje resenje javlja ta vertikala kroz garderober, jer bih stvarno volela klizna vrata.

Ovo za ogledalo se ne razumem, da li moze da ide bez ledja. Plakar kod roditelja iza ogledala nema nista ali kod njih je ogledalo samo kroz sredinu i velicine je kao pola vrata. To pretpostavljam nije isto. Mada su i kod njih vrata siroka, 110x220.

Stolart, ako ne bude rukohvat od 3m onda idemo sa najvisim koji ima i to je to. Raspitacu se za cenu liftera, pa ako nije papreno moze i to da dodje u obzir. Za fioke cemo videti, mozda onda ipak da ih stavim sa desne strane umesto pola garderobera. a da garderober bude i u levim vratima...

Image

Ljudi hvala puno na svim savetima.

Jel moze mala pomoc oko cokle, koje visine da bude, 10cm ili manje. Moramo malo pretraziti forum da vidimo kako se to radi.
Last edited by anuska1313 on 06 Jan 2015 16:52, edited 1 time in total.
User avatar
anuska1313
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 05 Jan 2015 10:26
Location: Beograd

Post by anuska1313 »

Slika plakara iz pticje perspektive. Kruzici odgovaraju nogicama. Suprug je to ovako zamislio.
Image

Evo jos nekih pitanja:
- donja ploca iz jednog dela pa da se ukroji deo kod odzaka. Da li je to izvodljivo ili je bolje seci donju plocu? Svakako smo mislili da bude duplo dno, znaci da se onda na tu plocu montiraju delovi korpusa sa sopstvenim dnom.
- visina cokle. Suprug kaze da bi voleo da bude niza, oko 5cm
- broj nogica. Da li je ovo sa slike dovoljno ili treba neka i na isprekidanoj liniji? Ili moze i bez nogica?
- gornja ploca, isto izjedna ili moze da se sece?
- kojim srafovima spajati korpus?

Znam da je ovo mnooooogo pitanja...odgovorite na sta stignete :) :)

Ono sto smo citanjem foruma pokupili:
- ledja plakara najbolje da budu iz jednog dela, ili da se seku horizontalno
- za ledja idu srafovi 3x16 na svakih 15cm
- setajuce police treba da budu 1mm krace od dimenzija rupe
- tamo gde se korpus srafi idu normalne mere :)
- bocne stranice korpusa su duze od horizontalnih, odnosno horizontala dolazi izmedju bokova.
Last edited by anuska1313 on 06 Jan 2015 16:59, edited 1 time in total.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Лакше ти је да део код оџака буде посебно .
Висина сокле 10cm , постави ноге за кухињу , таман ћеш да скратиш врата .
По 4 ноге на корпис , једино ако десни део радиш у једнојширини онда може 5 или 6 .
Под обавезно у ширини корпуса , па на њему вертикале .
Леђа можеш да закиваш и ексерима или да захевташ .
Post Reply