Poljski krevet od greda

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
gnevzmaja
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 26 Apr 2011 15:24
Location: Beograd

Poljski krevet od greda

Post by gnevzmaja »

Pozdrav svima,

Zelim da napravim bastenski krevet sa baldahinom
Na raspolaganju mi je neka zaostala gradja 10x10 i 12x12. Koju biste mi debljinu preporucili? Da li ce desetka da bude dovoljno cvrsta da cela kontrukcija izdrzi 150-200kg?
zanima me da vidim da li je moguce bez nekog posebnog alata napraviti ovako nesto i kakav biste mi spoj tri grede (2) i grede i fosne (3) predlozili (mesta koja treba da nose odredjenu tezinu)
Vidim da mnogi predlazu okove dok drugi predlazu spojeve oko kojih ima dosta truda, a s ove strane je amater stolar tako da uzmite i to u obzir
Takodje zanima me da li je mislite da je doro resenje napraviti ram sa letvicama za dusek koji ce se moci demontirati van sezone.
evo i slike
Image
Unapred hvala!
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ja bih uradio, kako si napisao spojevima.Sto manje metala ako moze.Veci trud ali lepse na kraju.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

gnevzmaja wrote:Pozdrav svima,


Vidim da mnogi predlazu okove dok drugi predlazu spojeve oko kojih ima dosta truda, a s ove strane je amater stolar tako da uzmite i to u obzir
Pre svega upiši odakle si , pravila foruma

Lepo si rekao amater stolar, tako da bi ti ja preporučio okove, lakše i brže ćeš završiti,a i ti okovi mogu da se ofarbaju da ne odskaču mnogo od konstrukcije...

Gornji ugao koji si obeležio, ja bih tu dodao kosnike sa svake strane i tako u svaki ćošak i onda nema to gde,a i estetski će biti lepše, što se tiče veličine 10-12, nebitno je, obe dimenzije će ti vršiti posao...

Å to se tiče rama za dušek, ja bi tu ubacio dve table sirove iverice, koja isto tako može da se skloni... Mnogo brže i jednostavnije, a isti posao vrši... :prs:
Last edited by -NIKOLA- on 06 Sep 2014 13:57, edited 1 time in total.
User avatar
gnevzmaja
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 26 Apr 2011 15:24
Location: Beograd

Post by gnevzmaja »

Hvala na odgovorima, dakle kosnici...nadao sam se da cu mozda moci da ih izbegnem, znaci 8 komada ukupno, a koji metod spajanja za kosnike?
I jos jedno pitanje, resio da sam da konstrukciju ojacam duplanjem nogara ovako
Image
pa me zanima da li je dovoljno ih samo lepiti uzduzno i da li to moze da se radi na neobradjenu (grubu) stranicu ili je treba osmirglati?

E sad pitanje u vezi predlozene sirove iverice, da li mi je za nosivost dovoljna ovakva konstrukcija sa jednom fosnom po sredini ili bi preporucili vise? Drugo, da li iverica debljina 10cm zadovoljava sto se tice cvrstoce/nosivosti za ovu aplikaciju? Dimenzije ploce bi bile 160x200.

I na kraju koga zanima ovaj projekat, cena matrijala bi bila ovako nekako
gradja oko 0.25 kubika cca 50€
iverica oko 3 m2 cca 15€
krov od table trske oko 3m2 cca 10€
nisam racunao okove, lepak itd ali sve zajedno ne bi trebalo da predje 90 evra, ako sam nesto zaboravio recite
Last edited by gnevzmaja on 07 Sep 2014 19:55, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmmm...
Jel ti planiras da parkiras neki auto preko toga ili da par osoba legne? :)

Ne vidim cemu bi kosnici sluzili, osim kao estetika. Taj deo gore, koliko kapiram treba da nosi neki baldahin to ce reci tezinu nekog carsava. Zanemarljivo.

Ojacavanje nogu? Opet, sta ce to toliko tesko da bude na tom krevetu? Otprilike ta greda bi tako opterecena mogla da izdrzi osrednji tenak :) Slazem se, lepse ce da izgleda, ali to je jedino sto ces time dobiti. 10X10cm greda, pa jos opterecena "na celo" nosi daleko vise nego sto ces moci da stovaris na taj krevet, pa sve da si Svajciger koji se dohvatio s nekom bilderkom :)

A onda kao podloga za dusek iverica od 10mm (ne verujem da ces stavljati 10cm koliko si napisao).
A to je prva stvar koja ce da cvikne.
Moze iverica, ali bar 18mm, s tim sto bih ja radije uzeo sper iste debljine (iz dva komada 80X200) i obavezno probusio bar 20-tak rupa precnika 6-7cm (ne nisam pogresio, santimetara), kroz njega, kako bi dusek mogao da "dise".

Letve su zgodnije ako to treba skladistiti, to jest sklanjati van sezone, posto 30 letvi stane na mnogo manje prostora nego dve table 80X200.

"Jedna fosna na sredini", ne opisuje dovoljno sta hoces da stavis. Posto je fosna debljina joj je 5cm (u tvom slucaju to je horizontalna dimenzija). Sa slike se ne vidi lepo koliko je ta fosna visoka (vertikalna dimenzija), a to je dimenzija koja se "broji", to jest ona je ta koja "nosi". Uopste nije isto dal je to 10 ili 20cm. 10 je malo, 20 je dovoljno.

Ono sto mi bas nije najjasnije je da na pocetku kazes kako je to bastenski krevet, a onda da ce na njemu biti dusek. Ako mislimo na isto pod pojmom "bastenski", daklem nesto sto ce stojati napolju, na otvorenom... taj dusek se nece bas naziveti. Prva kisa i kraj.
Ako je to ipak ispod necega, to jest natkriveno, onda je druga prica.
User avatar
gnevzmaja
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 26 Apr 2011 15:24
Location: Beograd

Post by gnevzmaja »

Хвала професоре, одлични савети, душек не би био класичан већ дупло тањи сунђер и увек би склањао кад нисмо на викендици а надкривено би било у принципу само том трском дебљине 5цм
Фосна је 5х10, само бих ако иде шпер или иверица да променим оријентацију и стављам их попреко по краћојивици и уместо једне три комада, дакле на пола метра, јел ни тада 10цм иверицу не препоручујете?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nevolja je sto ce ipak neko nekad stati nogom na krevet, ili ce unuk da resi kako je on bas zgodan za skakanje, ili ... i tad ce naravno potrefiti bas sredinu izmedju dve fosne.
A 10mm ivericu slomis cas posla.

Takodje, na rasponu od 1.6m fosna visine 10cm je po meni malo (cak i kad ih je tri). Ko sto rekoh druga dimenzija je mnogo manje bitna (5cm), ona koja nosi je njena visina(kod tebe 10). To se obicno resava tako sto na sredinu stavis jos jednu nogu, tako da se na nju oslanja ta srednja daska.

Drugo resenje je da ta fosna (ili fosne) budu reda 20cm, a da su na krajevima stanjene na 10, da ne bi virile spolja. Drugim recima iseces na krajevima po jedan trougao recimo 25X10Xkoliko vec izadje hipotenuza. Osim ako se bas zavuces pod krevet, nece se videti da je fosna "duboka", a nosice isto.

Kojom trskom? Nigde je nisi pominjao, ili bar ja ne mogu da pronadjem.

Ovaj detalj na drugom crtezu se prilicno razlikuje od prvog crteza. Ovde imas falc u koji pretpostavljam treba da upadne ploca (ili da se na njega oslone letve), ali onda srednja fosna (ili poprecne fosne) ne moze da stoji ko na prvom crtezu.
Post Reply