Stol za glodalicu

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Stol za glodalicu

Post by Damir 66 »

Konačno je i to gotovo

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

gde si nabavio t kanale za firung i na firungu
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Od starog Einhell cirkulara.Njegova ploča sastavljena je od više užih aluminijskih ploča koje sa donje strane imaju po dva t kanala.Njih sam iz ploče izrezao na cirkularu i turpijom dotjerao na potrebnu mjeru.
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

Nije idealno, ali mozda moze da posluzi za sine:

http://www.darex.rs/proizvodi/okovi/alu ... .1103.html
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Hvala na informaciji idem sutra do kvantaša da ih obiđem
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

A imas i ovu opciju:

http://metalionline.com/aluminijumska_k ... ratna.html

Kupis recimo: "Aluminijumska kutija kvadratna AlMgSi0.5 (6060) - 15 mm x 15 mm x 1.5 mm" i das nekome ko ima glodalicu da ti prodje ravnim glodalom i napravi kanal precnika 5-6mm
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Aluminium se lepo obradjuje I rucnom glodalixom I odgovarajucim glodalom. Jedino sto je zid kutije od 1.5 mm malo tanak a malih kutija nema sa odgovarajucom debljinom

Biynije pitanje je sta ce ti T slot na stolu za glodalicu. Za njim nema nikakve potrebe.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

BR wrote:...Biynije pitanje je sta ce ti T slot na stolu za glodalicu. Za njim nema nikakve potrebe.
Ako idemo u detalje, onda nigdje nije neophodan T slot.
Moral sam ovo napisati jer sam iznenadjen pitanjem tipa "Å ta će ti?".
Uvjeren sam da T slot pojednostavljuje i ubrzava puno radnji koje su bitne za glodalicu.
Ako sam u krivu, molim objasnjenje.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ako radis rucno, tad ti T slot uopste ne treba.Mada i tad zna biti od pomoci. :tummenupp:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne vidim ni jedanuoperaciju koju T slot na stolu za glodalicu uproscava. Na njega montiras samo feather board I firung. Feather board stoji uvek na istom mestu osim sto ga podesavas za razlicite debljine mayerijala koje obradujes. Samim tim ti t slot koji stoji paralelno sa firungom ne treba dovoljne su cetori rupe sa insertima za masinske srafove.

Firung je opet pametnije montirati sa dve fiksne tacke I podesavati polozaj kliznog hornjeg dela preko navojne sipke. Kada je pozicioniran u t slotu svako pomeranje je jako neprecizno. Meni je u planu pravljenje I stola I firunga I pored toga sto imam nekoliko metara t slota ne pada mi na pamet da ga stavim na sto. Na firungu on ima nekakvo opravdanje posto u njega moze da se stavi granicnik.

Izvinjavam se na slovnim greskama posto kucam sa telefona.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Bolje i ista nego nista.
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

@BR Stoji da je pozicioniranje firunga, sa fiksne pozicije, navojnom šipkom preciznije. Ali to je takođe o ograničavajući faktor u pozicioniranju firunga kada na širem komadu treba ukopati nekakav kanal ili nešto slično. U krajnjem sličaju trebalo bi prekopirati festool sto za glodalicu pa onda imaš i mikro podelu i trista čuda. Ovo sa T kanalima mi se čini zgodno i brzo rešenje, radi toga sam i pitao za nabavku istih.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mnogo veci ogranicavajuci faktor je to sto ne znas koliko si pomerio firung kada je u t slotu. A navojna sipka moze da se okrece I odvrtacem. A za pomeranje je dovoljno izbusiti seriju rupa sa insertima koji su uvek na istom mestu.

Inace t sina ima kod axminstera 7 eura pola metra plus postarina koja je reda 11 funti za cetiri komada. Jedino sto su t slotovi incni.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Ja sam najprije planirao stol za glodalicu montirati kao sastavni dio cirkulara pa bi izbjegao pravljenje posebnog firunga jer bi koristio onaj od cirkulara ali je cirkular ionako težak pa bi ga bilo još teže pomicati.Mislim da bi to bilo dobro za one kojima je cirkular na jednom mjestu.Å to se tiče preciznog podešavanja firunga, uvijek se na jednu njegovu stranu može staviti naprava za fino podešavanje, tako da t kanali ne bi predstavljali nikakav problem.
User avatar
Majstor Mica
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 17 Nov 2015 18:46

Post by Majstor Mica »

Odlicno postolje za rucni frezer. Razmisljao sam i ja da napravim takvo postolje, ali imam mali problem. Frezer koji zelim da ugradim mi je nesiguran. Radi se o Makita frezeru koji je poprilicno velik i tezak da ga iz ruke vodim.Naime, plastično kućište se odvojilo od metalnog dela. Nikad mi nije ispao na zemlju ili nesto slicno, ne znam da li je zbog prevelikog broja obrtaja....Postavicu slike da vidite o cemu je rec. Da li neko ima slicna iskustva?
Post Reply