Izrada mog CNC routera

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Izrada mog CNC routera

Post by archy970 »

Pocela je izgradnja i mog CNC routera, doduse, manjih dimenzija (700mmx500mm). Z osa je sklopljena, sutra cu postaviti slike. Trenutno cu postaviti slike kuglicnih navojnih vretena i kliznih jedinica i stranice X ose su spremne. Cekam da mi izbuse jos dva aluminijumska flaha da bih sklopio most i okacio Z osu. Svaki deo je uradjen u aluminijumu bez crtanja u bilo kom programu. Sve radim iz glave i prenosim na papir. Sve se uklapa savrseno. Delove obradjujem na glodalici kod komsije a za neke placam da mi odrade na CNC. Svi su delovi kupljeni preko Ebay-a naravno, sem aluminijuma. Jos nisam odlucio za jacinu motora i za driver. Svidja mi se ovaj http://www.ebay.com/itm/130813913553?ss ... 1423.l2649 pa bih vas molio za misljenje ako neko zna sta o njemu. Naravno, trazim pomoc i oko motora, koje snage. Rupe su vec izbusene za Nema 23 velicinu. Treba mi savet i oko konstrukcije za radni sto. Da li da i njega radim od aluminijuma? Svaki savet mi je dobrodosao.
Image
Image
Image
Image
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Evo i slike Z ose bez vretena, sutra cu okaciti slike kompletirane sa vretenom. Inace mi je strugar rekao da je cementacija na vretenu duboka i do 2mm, pa ko kaze da kineska navojna vretena nisu dobra, ovo je dokaz da im je bar cementacija odlicna.
Image
Image
Image
Image
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Evo i kompletne Z ose sa vretenom. Danas sam je sklopio.
Image
Image
Image
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Sirina Al. flaha je 100mm, duzina klizaca je 200mm, fi12mm, caure su kuklicaste duzine 62mm, debljina Al. je 12mm, hod Z ose je 130mm, vreteno je 1204 sa kuglicastom navrtkom, na gornjoj i donjoj ploci su utopljeni lezajevi. Treba da narucim jos 2 flaha pa da zavrsim i kompletiram ceo most sa Y osom.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Å to se tiče motora, 2A bi trebalo da je dovoljno, a što se tiče kontrolera, ne razumem šta treba da predstavlja onaj panel, koju on funkciju ima? Čini mi se da on omogućava ručnu kontrolu mašine i prikazuje koordinate, ali sve to možeš i pomoću kompjutera tako da ja ne vidim svrhu tog dodatka.

Mišljenja sam da je bolje da uzmeš samo drajver bez ikakvig drugih dodataka, proći ćeš jeftinije, a kompjuter ti ionako treba i obavlja sve potrebne funkcije.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Kolikom sam ja razumeo, ovaj kontroler ima mogucnost rada bez racunara, moze se ubaciti u njega G-kod i moze raditi iako nije povezan sa racunarom. Ali ako kazes da je bolje sa klasicnim kontrolerom, meni vise odgovara, procicu jeftinije. Mislio sam staviti motore nema 23 od 2Nm, nadam se da ce biti dovoljni.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Ako ti je računar pored mašine, zašto je ne bi povezao na komp? Ako nije, i ako ta dodatna elektronika zaista obradjuje G kod, a komp ti je udaljen i nemaš drugi da staviš uz mašinu, onda može i tako. A ako je ova druga varijanta u pitanju, ja bih ipak kupio još jedan komp umesto te elektronike - uvek dobro dodje, a za CNC ti ionako treba komp sa paralelnim portom (u prevodu stariji) koji košta verovatno koliko i ta dodatna elektronika.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Vec imam neki stari komp, njega cu verovatno da namenim za masinu. Hvala na savetima.
Pozdrav
Aleksandar
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

na gornjoj i donjoj ploci su utopljeni lezajevi
Kakvi su ovo ležajevi?
Imaš li na suprotnoj strani od spojnice, aksijalne ležajeve u kombinaciji sa radijalnim?
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Nemam, samo su radialni. Kada sam prosle godine hteo da pocnem da pravim CNC ruter, imao sam i originalna BK kucista koja sam dobio uz navojna kuglicasta vretena i u njima su bili samo radialni lezajevi. Video sam mnogo CNC routera koji nemaju aksijalne lezajeve i rade odlicno. Poznate su mi sile koje deluju na navojno vreteno i znam da bi trebalo da postoje i aksijalni lezajevi ali ih ja nisam planirao jer je ovaj CNC namenjen prvenstveno za graviranje u meksem materijalu, kao sto su plastika i pleksiglas.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Aksijalni ležajevi na suprotnoj strani motora čivaju motor od razbijanja njegovih radijalnih ležajeva aksijalnim silama.
Nemanje istih, na svim osama, ćeš vrlo brzo videti kod sitnijeg graviranja.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Svako od nas je ovde da bi nesto naucio od vas ostalih a i da pomogne drugima u onom sto se razume. Hvala na savetima ZASto, uzecu ih u obzir, trenutno nisam u mogucnosti da menjam vreteno na Z osi ali cu aksijalne lezajeve sigurno planirati na X i Y osu, posto nisu jos otisla na obradu.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Planiraj da ti aksijalni ležajevi budu po jedan sa svake strane bloka u kome ti stojiradijalni. Ako ti je blok debeo, možeš da ubaciš i distance uz radijalni ležaj, koji, btw, samo služi za centriranje navojnog vretena u bloku.
Kada ti budu obrađivali krajeve navojnih vretena, traži da ti grubu obradu odrade BRUÅ ENJEM.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

ZASto wrote:...traži da ti grubu obradu odrade BRUÅ ENJEM.
јзгледа да нисам био на свим часовима ни у школи а ни после па да питам: Од кад се брушење сматра за грубу обраду?
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Jok, omalile ti naočare :P
ZASto wrote:...traži da ti grubu obradu odrade BRUÅ ENJEM.
Post Reply