Izrada mog CNC routera

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

maricaiivica wrote:Jok, omalile ti naočare :P
ZASto wrote:...traži da ti grubu obradu odrade BRUÅ ENJEM.
Нека будеш у праву :tummenupp:
јако, ако мислим оно што је он мислио ја бих написао " тражи да ти завршну обраду одраде брушењем"
Мада не видим сврху брушења ако стругар ваља - само више посла и већа цена а безначајна добит.
Али, свако је ковач своје среће (осим поткивача)
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Trazio sam ja da mi na Z osi obradi krajeve za lezajeve grubo da ne bi okrenula osovina u unutrasnjem prstenu lezaja vremenom. Ali mi je on pustio krajeve u minus 1 desetu pa ih je onda narisao na strugu nekim valjkom koji na sebi ima isto te riseve.
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Koce me malo finansije, treba da uzmem jos dva Al. flaha pa da zavrsim most a onda cu da se bacim na osnovne konstrukcije stola.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

[јако, ако мислим оно што је он мислио ја бих написао " тражи да ти завршну обраду одраде брушењем"
Мада не видим сврху брушења ако стругар ваља - само више посла и већа цена а безначајна добит.
Pazi, da bi se obradlo navojno vreteno (mislim na kuglično) postoje dva načina.
1. raskali se kraj vretena koji je potrebno obraditi, obradi se i ponovo se okali, uz zayebanciju oko očuvanja osnosti kraja.
2. brusi se kraj vretena (u strugu, podrazumeva se) da se ukloni deo koji je tako dobro okaljen da mu strugarski noževi ne mogu ništa i hoće da puknu k'o staklo

Ovo je iz ličnog iskustva. Na mašini koju koristim kod prijatelja, vlasnika iste, došlo je do pucanja vretena na Z osi. Novi komad vretena nabavljen u Lagertonu, drugi prijatelj, inače profa na Mašinskom fakultetu je taj komad odneo kod nekog superultramegagiga strugara koji ima superultramegagiga noževe (info koju sam dobio "keramičke"), sutradan stiže "tužna vest": puko nož :(.

Zatim sam odneo u jednu alatnicu, za koju znam šta ima od mašina i za 2 dana perfektno obrađene krajeve novog vretena.

Ko prati raznorazne forume vezane za DIY i komercijalne CNC mašine, verovatno da je primetio da se krajevi navojnih vretena obrađuju brušenjem, barem u početku, dok se ne ukloni "cementirani" sloj po kome "trče" kuglice.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cela zapetljancija oko "zavrsna" ili "gruba", sto je u principu nebitno.
Vreteno je okaljeno na 60 pa i vise rokvela, tako da mora da se brusi, posto nicim drugim ne mozes da ga obradis.
A sad, dal to zovemo grubom ili zavrsnom obradom, u ovom slucaju je potpuno nevazno.

Vretena se kale samo povrsinski, pa je zato ZASto pomenuo "grubu" obradu, misleci na pocetnu. Kad skines na brusilici povrsinski sloj, posle jos i moze da se radi nozem, mada je i to pitanje dal se isplati, posto dok skines vreteno sa brusilice, namontiras na strug, pa ponovo vratis na brusilicu da dovedes na krajnju meru... triput bi ga obrusio bez skidanja.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Да се не убеђујемо превише.
Ја такав (цементирани) комад обичном брусилицом "ослободим" цементираног слоја а потом струг одради своје. Да би се одрадило било на стругу било на брусилици за округло брушење МОРА бити забушен крајосовине а то се ради на стругу.
Ако тајструг баца и брусилица ће обрадити да баца вретено.
Ако је струг како треба а и стругар - брусилица је непотребна.
А тај"superultramegagiga" нема појма кад керамичким ножем хоће да скине цементацију.
Last edited by феникс on 02 Mar 2014 12:54, edited 1 time in total.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
archy970
Šegrt
Posts: 29
Joined: 24 Nov 2011 19:26
Location: Arandjelovac

Post by archy970 »

Sve je to lepo i razumeo sam sta hocete da mi kazete ali u mom slucaju, kod ovih kineskih vretena, cementacija je prodrla 2mm u materijalu tako da krajeve jedino mogu da obradim zabusivanjem da bih odrzavao pravac i brusenjem jer mi mera krajeva ostaje u cementaciji. (ko je shvatio, shvatice) :-)
Post Reply