Izgradnja CNC rutera

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

milica wrote:HSS nije uopste predvidjen za cnc obradu drveta, provereno u praksi, koliko god da je dobar brzo pocne da pali, dok kvalitetno Carbidno moze da radi mnogo pod uslovom da se pronadju optimalni parametri. 3000 mm/min je malo mnogo , koliko vidim glodalo je Fi 6mm , jedino ako skida po prolaza 2-3mm, sve preko tog se lome glodala, a to nije cilj. Sada mozda ti imas neku drugu praksu, al kod nas u firmi je tako. Jedino sta smo nabavili takozvana komprsovana glodala Fi12 i Fi 16 mm, i mogu iz jednog prolaza da rezu do 30 mm dok Feed rate zavisi od materijali, drvo univer medijapan ne spustamo ispod 3000 mm/min , ali ta glodala su i predvidjena za to.
Hehe:) feed rate 3000!!! Ne moze skalamerija brze od 1000,a i na 1000 hoce da ispusti korak. Stabilno radi do 800 a sve preko toga ...,?! Za vece dubine ipak moram ici u vise prelaza,a malo usporim i frezer te se i glodala manje zagrijavaju. U svakom slucaju hvala na savjetima,svakako su korisni. Probat cu nabaviti i Carbidna glodala pa cemo vidjeti rezultate.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Koje drajvere za koračne motore koristiš?
Kolikim naponom pogoniš koračne motore?
Sa 6000 mm/min se komotno obrađuje medijapan. Brzine ispod 1000 mm/min su pogodne samo za obradu metala
http://www.youtube.com/watch?v=LtE2J9MraXY
(mada sve zavisi od glodala i načina hlađenja glodala)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Sto se tice drajvera u pitanju je samogradnja inace uradjeni su drajveri L297-298 bipolarni konkretno sa stranice PMinMO.com. Napajam ih sa 27v i rade bez zagrijavanja,a pokusao sam i sa 35v medjutim tad se pocnu znatno zagrijavati,ali je cinjenica da i osjetno zivlje pogone motore a podeseni su na 1/2 koraka.Promjenu napajanja sam radio pri testiranju drajvera i odlucio se za 27v,inace nisam isprobao 35v sa namontiranim motorima na masini,ali moguce da i to isprobam pa da vidim koliko se moze dobiti na brzini. Sve u svemu ja ni priblizno nisam ocekivao ni snagu ni brzinu motora,obzirom kakvim ih drajverima napajam,a iskreno receno iznenadio sam se kad je sve to uopste proradilo. Cim se uhvati malo slobodnog vremena poradit ce se na ubrzanju skalamerije;)! Nije iskljuceno da negdje pravim gresku i pri kreiranju toolpath-a u Artcam-u jer jos se zestoko borim da ga savladam!:( ! Pozdrav!
Last edited by pinokio on 27 Jul 2014 18:41, edited 1 time in total.
User avatar
jovisa
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 12 Nov 2011 19:09
Location: Gornji Milanovac

Post by jovisa »

ljudi! moze li da se zivi od ovog posla. mislim na graviranje i duborez ne na pravljenje masine? kako se zaradjuje, koje su cene rada ......i td. pozdrav svima!!!
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Moze. Zavisi kako postavis prioritete, jeli ti prioritet novac ili rad ,:D Cijene relativno, i td. Pozzzzz
Last edited by hak1 on 01 Aug 2014 15:12, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
jovisa
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 12 Nov 2011 19:09
Location: Gornji Milanovac

Post by jovisa »

jel ima neko da hoce da proda masinu?
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

imas mnogo masina po oglasima koje mozes da vidis i u radu znaci nije prevara a imam i ja coveka koi pravi odlicne masine jako ozbiljna proizvodnja i nije strasan sa cenama samo nznam el smem da postavi link ka njegovom sajtu ako admini dozvole postavicu
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

milica wrote:Ne mogu HSS glodala obradjivati drvo na CNC masini, nijesu predvidjena za o, odmah pocnu da pale. Nabavi carbidna i bez problema ima da rezu, i malo ubrzaj Feed rate minimum 1000 mm u minutu, probaj dok ne dodjes do optimalne brzine za tvoji masinu.
pozzzzz
Uputstva i savjeti od strane clanova ZASto i Milica imaju pozitivan rezultat te im se zahvaljujem:)! Podigao napajanje drajvera sa 27v na 45v i uspio podici feed rate na 1100 sto ima za rezultat da glodalo ne pali materijal. Ma ide kroz bukvu bez problema. Jos jednom veliko hvala!!!:)
User avatar
jovisa
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 12 Nov 2011 19:09
Location: Gornji Milanovac

Post by jovisa »

drugari!!! treba mi pomoc! koju pumpu da stavim za hladjenje obradne glave? da mi kruzi voda? koja je najjeftinija varijanta?
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ima da se nađu pumpe za sobne fontane.
http://www.naturalist-office.com/sr/pdf ... opreme.pdf
Prve tri stavke, pa koja ti odgovara.

Meni je kod drugara posle par godina kinezče ispustilo dušu, i sa nekog drugog sata poručio pumpu koja i dan danas radi.

Da su malko bolja vremena, vodeno hlađenje bih drugačije odradio.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Interesantno
User avatar
jovisa
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 12 Nov 2011 19:09
Location: Gornji Milanovac

Post by jovisa »

resio sam problem sa pumpom od goriva iz auta. jeste jaka dosta ali cu da je regulisem sa nekim malim ventilom i bice to to, pa eto ako jos nekom treba takva ideja neka se posluzi :D
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

pumpa goriva od auta zna da gura i 3 bara pa ako ti svi spojevi nisu dovoljno cvrsti,mozes da dobijes lep vodoskok kad ne treba i gde ne treba :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Pozdrav forumaši. Evo nekoliko radova na mašini:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Image

Image

Image

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

odlicno :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply