Izgradnja CNC rutera

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Meni je X osa najduža, ali poslušaću tvoj savet i probaću ovo.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Kakogod, kreneš sa najtežom osom, onom što nosi one druge dve :D (a može da se zove i ЖЊ)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

ЖЊ, ЖЉ и ЖЂ :D

Gde da nabavim kvalitetna glodala?
hak1 reče da ima u BG-u, u Majke Jevrosime. Google kaže da je to FLEXMATIC, jedino što nemaju websajt.
Last edited by Daredzoni on 17 Jul 2014 12:16, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

e-bay -> kina :)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Najbrze jeste flexmatic BG, solidna e-bay, aliexpres, samo trazi tamo sa oznakom K50 ili K55, malo skuplja, ali mnogo kvalitetnija.
Skuplja za rezanje bez glavobolje Omas, Onsrud, Leitz, Freud, CMT... ima i drugih, mada jedino se isplati uzimati ih ako treba neke velike serije da odradis, da ne bi cesto nosio na ostrenje.
I ova sa e-bay-a i aliexpresa zavrsavaju posao.
Pozzzzz
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Našao sam i kod mene u Pančevu na buvljaku neka glodala, prilično jeftina. Takođe sam naručio i od braće kineza sa aliexpress-a.

Ovo sam uradio glodalom sa buvljaka.

Image

Image

Image
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Svaka cast! Ko se nije upustio nema ni priblizno predstavu sta znaci uraditi jednu cnc masinu pa bila ona i u hobi varijanti! Nije nemoguce,ali zahtjeva izuzetno mnogo vremena i rada! A i kad se zavrsi mehanika treba savladati softver,zatim tu je i problem nabavke glodala,bar u sredini u kojoj sam ja glodalo sa prihvatom 6mm nepoznat pojam,ali sreca pa postoji internet kupovina. Inace sam se i sam upustio u verziju samogradnje s tim da sam radio i drajvere PMinMo bipolarni L297-298 i sto se mene tice mogu ih preporuciti svaki je proradio iz prve,inace nisam kompetentan da komentarisem rad drajvera jer s drugacijim se nikad nisam susretao.Navojna vretena su obicna navojna sipka od inoxa sa plasticnim maticama,konstrukcija masine mdf. A prijatelj je snimao pa se moze vidjeti ne bas dobar rad,ali dovoljno da se vidi sta radi tupo glodalo a kolika je preciznost skalamerije u hobi varijanti.http://www.youtube.com/watch?v=6Hdgiv4nkaY Veliki pozdrav i mnogo uspjeha u radu!
Last edited by pinokio on 27 Jul 2014 18:43, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

pinokio wrote:...zatim tu je i problem nabavke glodala,bar u sredini u kojoj sam ja glodalo sa prihvatom 6mm nepoznat pojam...
A ta tvoja sredina je ??? :)
Ajde lepo popuni u profilu polje lokacija, to jest odakle si (pravila foruma).
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

@pinokio:
I ti si otupio/spalio glodalo :(
Za to glodalo ti je mala brzina kroz materijal

Treba pročitati i razumeti: http://en.wikipedia.org/wiki/Speeds_and_feeds

BTW, u kojoj sredini je Đepeto sačinio Pinokija?
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

mbole wrote:
pinokio wrote:...zatim tu je i problem nabavke glodala,bar u sredini u kojoj sam ja glodalo sa prihvatom 6mm nepoznat pojam...
A ta tvoja sredina je ??? :)
Ajde lepo popuni u profilu polje lokacija, to jest odakle si (pravila foruma).
Oprostite! Upisano;)
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

ZASto wrote:@pinokio:
I ti si otupio/spalio glodalo :(
Za to glodalo ti je mala brzina kroz materijal

Treba pročitati i razumeti: http://en.wikipedia.org/wiki/Speeds_and_feeds

BTW, u kojoj sredini je Đepeto sačinio Pinokija?
Otupio,nego sta:),pa spomenuo sam problem nabavke glodala,kao uostalom bilo cega u vezi cnc-a!
Nisam u prilici da biram nego je sistem daj sta ima!:( Inace na snimku je cetveropero hss glodalo,a dali je naostreno da reze drvo ili metal,iskreno nemam pojma. E to su neke od bitnih sitnica koje se moraju nauciti ako se zeli raditi. Za razliku od cetveroperog v bit radi posao bez problema i na mnogo vecoj dubini.
Slazem se da je brzina kretanja alata veoma bitna,ali ...,drajveri,navojno vreteno,kuglicna navrtka su faktori koji omogucavaju vece brzine. Medjutim i FICO preveze od tacke A do tacke B kao i mnogo brza vozila,jest da se covjek malo s ficom napati al ta se voznja pamti.:)
Ko nema problema u zivotu,neka nabavi sebi cnc....!!!
Salim se,ipak su to problemi koji se rijesavaju u hodu,a i dosta se toga nauci.
User avatar
milica
Šegrt
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2009 20:13
Location: Beograd

Post by milica »

Ne mogu HSS glodala obradjivati drvo na CNC masini, nijesu predvidjena za o, odmah pocnu da pale. Nabavi carbidna i bez problema ima da rezu, i malo ubrzaj Feed rate minimum 1000 mm u minutu, probaj dok ne dodjes do optimalne brzine za tvoji masinu.
pozzzzz
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

'Ajmo malo dublje u "teoriju".
Za svaki materijal koji se obrađuje postoji linerana (obodna) brzina kojom bi trebalo da se reže. Od te brzine i broja "pera" zavisi broj obrtaja obradnog motora. Dalje, od "otkosa" pera (Chip Load) zavisi brzina kojom se prolazi kroz materijal. Sve lepo objašnjeno na linku koji sam dao.
Takođe, postoje i OnLine kalkulatori :)
Å to se HSS četvoroperca tiče, to je kroz drvo, dok je frezer bio nov/oštar, trebalo da ide barem 3000 mm/min. Ovako je samo većinom "trljalo" po drvetu dok se nije raskalilo i ... (arhivirati u okruglu fasciklu :))
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
milica
Šegrt
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2009 20:13
Location: Beograd

Post by milica »

HSS nije uopste predvidjen za cnc obradu drveta, provereno u praksi, koliko god da je dobar brzo pocne da pali, dok kvalitetno Carbidno moze da radi mnogo pod uslovom da se pronadju optimalni parametri. 3000 mm/min je malo mnogo , koliko vidim glodalo je Fi 6mm , jedino ako skida po prolaza 2-3mm, sve preko tog se lome glodala, a to nije cilj. Sada mozda ti imas neku drugu praksu, al kod nas u firmi je tako. Jedino sta smo nabavili takozvana komprsovana glodala Fi12 i Fi 16 mm, i mogu iz jednog prolaza da rezu do 30 mm dok Feed rate zavisi od materijali, drvo univer medijapan ne spustamo ispod 3000 mm/min , ali ta glodala su i predvidjena za to.
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

@pinokio
hvala na lepim rečima
Valja i malo teorije da se pročita od vas iskusnijih :pljesk:

evo još jedan rad:
Image
Last edited by Daredzoni on 21 Jul 2014 22:01, edited 1 time in total.
Post Reply