Izgradnja CNC rutera

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Izgradnja CNC rutera

Post by Daredzoni »

Pozdrav svima na forumu.
U toku je projekt izgradnje malog hoby CNC-a, pa sam hteo da postavim fotografije ovde i da čujem vaša mišljenja.
Konstrukcija je rađena od MDF i veoma je čvrsta. Prvo ću vam pokazati slike 3D modela, iz koga sam kasnije izvukao sve tehničke crteže i radio prema njima.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Za kretanje po svim osama, koristio sam klizne jedinice i čelične šipke.

Image

Fino podešavanja šipki po kojima se klizači kreću sam radio pomoću podešavajućih blokova.

Image

Trenutno imam jedno navojno vreteno, za X osu, dužine 1.1m.

Image

Na sledećoj fotografiji se vide i čelične šipke.

Image

I na kraju, isečen medijapan, spreman za sklapanje.

Image
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

Interesantno! Pratim dalji napredak! :)
ништа није дугачко што може да се скрати!
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Svaka cast I mene zanima dalji tok oko cnc-a
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Zanimljivo , mada ne znam koliko je baš mdf pravi materijal za konstrukciju CNC-a , no vjerojatno za hobby varijantu neće biti loš , kako ćeš odraditi spojeve ?
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Medijapan je prilično čvrst, a pošto je ovo hobby mašina, mislim da će odgovarati.

Spajanje medijapana sam radio iver šrafovima (na uglovima) i mašinskim vijcima M6 sa navrtkama i podloškama. Takođe, svuda sam koristio i lepak za drvo.
Konstrukcija se sastoji od dve kutije (gornje i donje), koje su pravljene ovim sistemom:
http://americanwoodworker.com/cfs-files ... 5F00_1.jpg

Konstrukcija je gotova i ofarbana, postavljeni sistemi linearnog kretanja. Uskoro kačim fotografije.
Last edited by Daredzoni on 05 Feb 2014 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Koja je velicina radne povrsine?
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Radna ploča je dimenzija 100cm x 50cm, ali je zbog gabarita pokretnog mosta realna radna površina nešto manja, uglavnom po dužini.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Bravo,samo tako nastavi.Praticu I dalje napredak izrade cnc-a.
Pozdrav
Last edited by BG ACA on 06 Feb 2014 11:04, edited 1 time in total.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Daredzoni wrote:Medijapan je prilično čvrst, a pošto je ovo hobby mašina, mislim da će odgovarati.
Mislim da ropee nije mislio na čvrstinu, a i ja sam se zapitao isto što i on. Reč je o tome koliko medijapan "radi" u zavisnosti od temperature i vlažnosti vazduha. Nedavno sam pravio sto za neke mašine gde sam za gornju ploču koristio medijapan i iako sam sve kompletno impregnirao voskom, medijapan primetno radi, mada to za moje potrebe nije toliko bitno, sem što sam morao kanale/vodjice da malo proširujem.

Tako će i tvoja kontrukcija da radi, da menja dimenzije, samo je pitanje koliko i da li je tebi dovoljna ta preciznost odn. nepreciznost.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Tako je rsinisa , malo sam se nespretno izrazio ,

tolerancije treba uzeti u obzir
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
exinterijer
Šegrt
Posts: 39
Joined: 02 Jan 2012 20:58
Location: slavonija

Post by exinterijer »

rsinisa wrote:
Daredzoni wrote:Medijapan je prilično čvrst, a pošto je ovo hobby mašina, mislim da će odgovarati.
Mislim da ropee nije mislio na čvrstinu, a i ja sam se zapitao isto što i on. Reč je o tome koliko medijapan "radi" u zavisnosti od temperature i vlažnosti vazduha. Nedavno sam pravio sto za neke mašine gde sam za gornju ploču koristio medijapan i iako sam sve kompletno impregnirao voskom, medijapan primetno radi, mada to za moje potrebe nije toliko bitno, sem što sam morao kanale/vodjice da malo proširujem.

Tako će i tvoja kontrukcija da radi, da menja dimenzije, samo je pitanje koliko i da li je tebi dovoljna ta preciznost odn. nepreciznost.

Pozdrav.
Sinisha
Nemoj drvo ni mdf uopće koristiti za takve stvari, čak ni željezo to je sve neravno, ako i napravis od toga pređi poslje sa komparatorom pa ćeš vidjeti kakvu ravninu uopće imaš, to ti je možda samo za neka graviranja 2d tipa neki logo, cvijet i tako nešto gdje preciznost uopće nije bitna, ako trebaš neku preciznost najbolje je od aluminijskih ali konstrukcijskih profila a ne obićnih cijevi. Ako ćeš raditi od željeza onda sve nositi na strojnu obradu ali to je preskupo.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ovo je odlicna masinica, za vezbu i probu svega i svacega sto ti padne napamet.Tako bar ja razmisljam o tome.
Samo napred, nedaj se pokolebati.
User avatar
Daredzoni
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 13 Jan 2014 13:09
Location: Pančevo

Post by Daredzoni »

Hvala na komentarima i podršci. Mnogo truda, rada i novca je uloženo.
Å to se medijapana tiče, prvi put od vas sa foruma čujem da na njega utiče vlažnost vazduha i temperatura. Uostalom, ovo nije profesionalna mašina koja košta par hiljada ili par desetina eura, već hobby varijanta, tako da će MDF posužiti svrsi. Znanje koje sam dobio pri pravljenju ove mašine će mi mnogo pomoći ukoliko rešim da pravim novu od alu profila. ;)

Sto napravljen za mašinu, prilično čvrst i stabilan:

Image

Gotova konstrukcija:

Image


Image

Sada čekam dva preostala navojna vretena da stignu, kao i elektroniku sa motorima. Nadam se da ću uskoro pokrenuti mašinu. :cool:
User avatar
komazo
Samostalni majstor
Posts: 165
Joined: 29 Nov 2009 22:45
Location: Beograd
Contact:

Post by komazo »

Kakva će biti elektronika i odakle je?
ништа није дугачко што може да се скрати!
Post Reply