polica za knjige

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

polica za knjige

Post by Bojanča »

Pozdrav svima,
nedavno sam ušao u poslove oko pravljenja nameštaja po meri, pa sam tako savim slučajno naleteo na ovaj forum, koji je zaista izuzetan, sa pregršt više nego korisnih saveta, ideja, predloga...
Za moj novi stan, angažovao sam drugara koji mi je napravio kuhinju, američki plakar i cipelarnik (uz moju asistenciju), a ostalo sam rešio da se oprobam sam.
Naime, očekuje me nekoliko (meni) zanimljivih projekata, pa će mi verovatno biti potreban po neki savet.
Planiram da pravim policu za knjige, svašta nešto u kupatilu, komodu za televizor (ugaonu), a krem svih projekata će da bude na kraju polica za stripove...
Da krenem od početka...
Polica za knjige. Jeftinija, od obične iverice, nekog belog dezena, pozadi, recimo, crni lesonit, ništa specijalno...Dimenzije ("od poda do plafona") 260x94, dubina malo više od A4...e sad, moja žena navalila da joj budu kose police. Ja bih recimo u visini do 80 od poda napravio da bude sa dvoja vrata zatvoreno, a odatle da krenu police. Da ne bude zabune, police ne treba da budu zakošene ka meni ili od mene, već levo i desno, naizmenično (na primer, ravna donja, a sledeća sa desne strane 20cm, a sa leve 30cm podignuta, mereno u odnosu na donju ravnu policu. E sad, čime bi to moglo da se iseče, da se obore te ivice na iverici, pretpostavljam da bi to trebalo da se odradi na licu mesta...
Ako nisam dobro objasnio, mogu da postavim i neki crtež koji sam napravio...

Hvala unapred!
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

slika govori vise od reci
User avatar
OpasnicKim
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 08 Feb 2013 19:53
Location: Gornji Milanovac

Post by OpasnicKim »

Znaci bice ipak kako zena kaze :happy: i ja isto tako popustam svojoj zeni, verujem i ovi iskuniji(samo sto nece da priznaju):stolt:
Postavi skicu, bas me zanima kako si je zamislio...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Mozda ovako nesto:

Image

:)
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Taj fazon, samo što bih ja imao i stanice, i levo-desno, a i gore dole, skroz u krug, pa su mi problem ove bočne ivice polica.
Ubaciću skicu kako otprilike treba da izgleda
Last edited by Bojanča on 27 Jan 2014 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Evo, tražio sam, najbolje što sam našao je neka početna ideja, ali i vrlo slična, ako ne i ista krajnjnoj...
Nažalost, ne baratam sa nekim programima za crtanje, te je stoga samo fotka crteža iz sveske...
Otprilike bi ovako trebalo da izgleda, naravno, detaljne mere bi došle kasnije, bitno je samo da police budu kose, ne preterano, ali ipak primetno...

Image

Ovaj gornji deo bi takođe bio sa par vratanaca, znači sve ukupno 5 polica kosih.
Last edited by Bojanča on 28 Jan 2014 17:24, edited 1 time in total.
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Mogu horizontale (police) da se iseku pod odredjenim uglom na svakom cirkularu,kod koga moze da se obori testera.
Po polozaju polica bih rekao da je tu mali ugao u pitanju,mozda par stepeni. ImageImage
Last edited by slavijov on 01 Feb 2014 00:21, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Slavisa, cirkularom bi iskrzao univer. Najbolje je police napraviti malo duze, da prelaze sirinu i kad se postave koso. Zatim se obeleze uglovi na kantu police prislonjene na korpus i posle isece koji mm vise od mere, a same kose kantove napravi glodalicom. Spajanje keksovima, uz pomoc vratolomija i prirucnih pomagala :) Znaci treba se snaci za fiksiranje glodalice pod uglom i da postavi keks pod uglom.
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Predlozio sam najjednostavniju varijantu,krzotina malih bi bilo.Koliko?Zavisi od testere,uz obradu ivica sa smirglom i krzotine bi bile manje primetne.Varijanta sa frezerom naravno da moze,za profesionalce je i to jednostavno.
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Ако има предрезач неће да искрза . Било који хоризонтални форматизер са предрезачом , мислим да то није проблем .
Само не видим одакле је наш колега који жели овакву полицу .
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Hvala ljudi!
Zanima me samo, da li to znači da moram da imam ultra precizne uglove da bih mogao da kažem stolaru koji bi mi to eventualno sekao?
Ja sam mislio da ima neka varijanta da to može na licu mesta da se odradi, izrežem par cm duže police, pa onda na licu mesta napravimo željenu kosinu i isečemo?
I nije mi baš najjasnije kako bi ih tako kose fixirao za ove bočne strane...
Iz Beograda sam, sa Voždovca...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nece to ici tako kako si zamislio.
slavijov je dao resenje ali je za to potrebna radionica, dobra masina i malo racunanja.
Glodalica...naravno ali mi to deluje suvise komplikovano u poredjenju sa formatizerom
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Није ништа лако , али је изводљиво . По мени није тешко , само је потребан форматизер .
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Horizontalni formatizer je najbolje resenje,ali ako Bojanca ne moze da dodje do njega onda moze i rucna kruzna testera (cirkular) u kucnoj varijanti (bice malo prasine ali nista strasno).Policu sa nadmerom postavi u zeljeni polozaj,povuce liniju preko stranice po kantu police,prekopira liniju na ugao testere,razmeri i fiksira lenjir (moze obicno parce iverice) po kome bi izgurao rucnu kruznu testeru.Fiksiranje polica,ako se stranice ne vide mogu srafovi ,a ako se vide tiplovanje,samo sto bi busenje rupe za tipli koji ide u stranicu isto moralo da ide pod uglom.
Last edited by slavijov on 01 Feb 2014 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Odlično!
To ću da probam.
Videću pošto i gde ima da se kupi taj neki cirkular.
Ako malo i bude iskrzano, nije mi nikakav poseban problem...
Last edited by Bojanča on 01 Feb 2014 23:38, edited 1 time in total.
Post Reply