polica za knjige

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Ako ti vec nisi,moja je preporuka da sve ovo probas sa nekim ko je bar malo radio sa rucnim cirkularom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice krzanja, i rucnog cirkulara, napravi ovo: viewtopic.php?pid=11753#p11753 drasticno ce se smanjiti.
Samo, posto seces pod razlicitim uglovima, kreni od one police koja ima najmanje odstupanje od 90, to jest koja je pod najmanjim uglom, kako bi ti ivica reza uvek bila stisnuta ivicom sine.

PS
Upisti u profilu odakle si (Lokacija). Pravila foruma.
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Sjajno!
Za sirotinju, ali će da radi posao...
Radio sam malo sa cirkularom, nije mi baš toliko stran, imam kod burazera na selu, taj ću i da pozajmim...
Sad kreće detaljni proračun.
Hvala!
Javljam šta sam napravio!
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Evo, samo da javim kako napreduje projekat...
Nabavio sam cirkular, imao sam na poslu, probao sam na nekom parčetu iverice i prilično krza, mada nije sa obe strane, moglo bi nešto da se ubudži...
Kupio bih novu testeru, ali me zanima da li je bolje da uzmem sa sitnijim ili krupnijim zubima, koja li će manje da krza...?
I još jedna stvar, neko mi je rekao da mi je za knjige možda mnogo da polica bude 95cm duga. Da li smem samo da stavim lesonit pozadi ili moram i pozadi da stavljam ivericu, za tu širinu police (cca 95cm)?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ovako moze glodalicom, to nije tesko i nece da iskrza:

Image

I posle spojis keksericom.
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Ma dobro, nije problem ni ako se malo iskrza, samo da nije baš preterano...
Komplikovano mi je sad da tražim tu glodalicu i keksericu, a neisplativa mi je investicija da je kupujem (ja sam ipak više nego amater...)
Ovo mi odgovara sa cirkularom+bušenje i šrafljenje pod uglom, to mi je nekako i najjednostavnije...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Rucni cirkular krza na gornjoj strani pri izlasku zubaca testere iz materijala. Tu gornju stranu pokrijes jos jednom plocom univera i stegnes ih stegama (mozes cak i sve zajedno sa firungom), pa iseces obe ploce zajedno. Sa istim nagibnim uglom cirkulara iseces i drugi kraj, samo sa kontra strane police. Posle ti ostaje da malo zatupis ivice smirglom na tamponu.
A ovo sa glodalicom sam postavio vise zbog Singera koji kaze da ne moze.
Za keksericu se snadji, pozajmi od nekog, sa njom se lako radi. Sa srafovima moze, ali bi se videli, pa ne izgleda lepo.
Last edited by Pezzo on 04 Feb 2014 18:41, edited 1 time in total.
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Da, vidim da je to sa keksericom odlično, naročito što sa jedne strane ne mogu da šrafim, da se ne bi videli šrafovi...probaću da je nabavim.
A ovo sa dužinom police? Da li će da se ugiba pod teretom knjiga ako je široka 95cm?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Zavisi od tezine knjiga, ali mislim da nece puno ako budu zalepljene za stranice.
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Bolja je testera sa vecim brojem zuba po mogucstvu trapez-flah,ali one nisu jeftine.Sto se tice savijanja,velika je sirina,sve zavisi od tezine knjiga ili stripova,ako ides sa ovom sirinom obavezno svaku policu povezi sa lesonitom,ekser ili sraf.Kod mene u programu ugao je 86 stepeni,znaci zakosen je 4 stepena u odnosu na 90.I na slici odnos polica tako izgleda sa tim uglom,sto u praksi ne mora da znaci da ce izgledati (odstupanja su mala,licna procena oka).I sve su zakosene istim uglom,samo sto je jedna u negativu a druga u pozitivu,hocu reci ako zelis da ti svaka druga polica bude paralelna i da odnos izgleda kao na slici,sve mozes da seces sa istim uglom,samo sto ces kada iseces jednu stranu,drugu stranu okrenuti kontra.Ako ti se vise svidja da ti sve police stoje razbacano onda su ti svi uglovi razliciti (po jednoj polici) i dosta ce ti otezati posao.

Image
Image
Last edited by slavijov on 05 Feb 2014 01:28, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

treba list cirkulara za laminat.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svaka polica sa knjigama preko 80cm sirine, ako nije duplo debela iverica se krivi. Cak i na 80 se krivi ako je u pitaju iverica slabijeg kvaliteta. Mozda ne odmah, ali kroz par godina se to vidi.
Knjige su ozbiljno teska roba.
User avatar
Bojanča
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 27 Jan 2014 11:34
Location: Voždovac, Beograd

Post by Bojanča »

Evo, samo da obavestim kako teku radnje i, naravno, da postavim još koje pitanje...
Razmerio sam sve dobro i naručio rezanje, biće iza nedelje.
Našao sam ručni cirkular sa dobrom testerom, našao sam gde ću da pozajmim keksericu.
E sad pitanja:
1. Da li mogu da spojim korpus nezavisno od polica, odnosno da li police moram da spajam istovremeno kad i okvir ili to mogu kasnije (ako sam dobro shvatio kako izgleda to sa keksovima, čini mi se da moram sve odjednom...)?
2. Koliko tih keksova treba da se stavi na širinu police od 250mm?
3. Da li lesonit pozadi (leđa) pričvršćujem ekserčićima od ivice do ivice ili treba zadnju stranu ovih stranica da nekako usecam pa da se ne vidi lesonit bočno, ovaj deo do zida?
4. Ako imam dvokrilna vrata, koliko ona treba da budu manja od površine koju će da pokrivaju?

Ako vas ne mrzi, odgovori bi mi puno značili...
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

1. trebao bi sve odjednom, ako ubacuješ police naknadno, moraš na njima celom dubinom da praviš falc sa keksericom da bi ih umetnuo
2. na tu širinu 2 keksa, više i ne može
3. možeš i direktno na korpus da učvrstiš u tom slučaju odbi les po 5 mm za visinu i širinu . a možeš i da napraviš falc, naravno pre spajanja, falc radiš isključivo zbog estetike
4. ja ostavljam po dva mm za takvu varijantu, ako su dvokrilna, znači ako ti je korpus 50x50 jedna vrata su ti 24,8x49,8
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

mbole wrote:Svaka polica sa knjigama preko 80cm sirine, ako nije duplo debela iverica se krivi. Cak i na 80 se krivi ako je u pitaju iverica slabijeg kvaliteta. Mozda ne odmah, ali kroz par godina se to vidi.
Knjige su ozbiljno teska roba.
:stolt::stolt::stolt:
Post Reply