Moj projekat

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Moj projekat

Post by explorer »

Kao prvo pozdrav svima na ovo forumu, i kao drugo, nemam reci kojima bih pohvalio ovaj forum, u svakom slucaju veoma je koristan, pogotovo za nas stolare-amatere-pocetnike.
Kao redovan "posmatrac" zbivanja ovde moram da kazem da je ovaj forum glavni krivac sto sad hocu i ja nesto sam da napravim, naravno uz vasu pomoc.

Mislim da sam dosta stvari "ukapirao" jos me jedino muce vrata, odnosno, sarke za vrata.
Iverica koju korisitm je 18 mm.

Ono sto hocu da uradim je prilozeno (crtez sa dimenzijama nije krojna lista), a pitanja slede:
1. Jesam li pri crtanju negde zeznuo stvar ili moze ovako da prodje?
2. Vrata treba da se zatvaraju unutar korpusa a ne na strane korpusa... dakle koje sarke da trazim i gde da iscrtam rupe? Inace vrata su za po 3 mm sa svake strane manja od otvora korpusa... tako sam procitao ovde na forumu. Gledao sam i u temi koja obradjuje ovu problematiku ali ipak... voleo bih da ovo pogleda neko sa iskustvom.
3. Spajanje tabli bih ivzeo tako da se srafovi ne vide, znam da se za to koriste drveni klinovi (ako se to tako zove) ali ne znam kako se zove "stvarcica" koja sluzi za obelezavanje mesta gde cu da busim rupe u iverici za drvene klinove i koji lepak da kupim?

Dakle, svako savet je dobrodosao, svaka primedba na crtez takodjer a odgovori na ova moja pitanja su posebno dobrodosli.

Image

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisi napisao da li ovaj ormaric kacis na zid (viseci element) ili stoji na patosu (donji element). Ako je donji onda je konstrukcija OK.

Ali ako je viseci (gornji) onda ovakva konstrukcija kako si je nacrtao nije za vezu drvenim tiplovima i lepkom. Ova konstrukcija je za vezu srafovima. Ako bi ovako ubacio tiplove (znaci da tiplovi stoje vertikalno), oni bi bili optereceni na cupanje, i vremenom bi to popustilo, posto tiplove drzi samo lepak, nema navoja kao kod srafa koji bi sprecio da se iscupa.
Kod konstrukcije sa tiplovima bokovi treba da prelaze preko dna, odnosno tiplovi treba da stoje horizontalno.
Sa konstrukcijske strane je bitna samo donja ploca, gornju mozes da radis kako god hoces.

Drugo ako ne radis prema nekoj postojecoj meri odnosno ako ga ne uklapas u neki postojeci prostor, preporucio bih ti da ides na standardnu dimenziju od 80cm sirine (kod tebe je 74cm).
Nema nikakve potrebe da ledja budu od 18mm iverice, sasvim je dovoljan i lesonit od 3 ili 4mm (naravno onda ima drugacije dimenzije).
Meru za vrata od 347.5 ne mozes da iseces na stovaristu. Ne seku na pola milimetra.
Polica ti se ne uklapa u mere. Ako je gornja ploca 740X350, onda polica nikako ne moze da ima dubinu 464, posto bi morala da prolazi kroz vrata kad su zatvorena :) Cak mi se cini da je sama dimenzija na crtezu uredu, ali da si lose upisao broj. Ako se zadrzis na ledjima koja su od univera, i prema merama koje si dao, su upustena u telo ormarica, onda je maksimalna dubina police koju mozes da imas: 350-18(ledja)-18(vrata, posto su upustena)-10 (da ostane ipak malo prostora izmedju vrata i police, a ne da udaraju u nju)=324.

Sarka koju trazis je puno koleno.
Postoje:
Ravna ili tzv pun kant (vrata kompletno pokrivaju ivicu boka)
Polukoleno ili polukant (vrata pokrivaju plovinu boka)
Puno koleno (vrata su upustena to jest vidljiv je bok elementa)

Stvarcica za obelezavanje rupa za tiplove ima u vise varijanti. Najjednostavniji i najjeftiniji su "obelezivaci" ili klincici (ne mogu da nadjem sliku). Postoji i gomila sablona namenjenih upravo za ovo.
Recimo: http://www.wobyshop.com/ProizvodDetaljn ... aka=104225
Video sam skoro i KWB-ove sablone u onoj radnji na uglu Bezanijske i Jakuba Kuburovica (nikada necu zapamtiti kako se zove).
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Post by explorer »

mbole wrote:Nisi napisao da li ovaj ormaric kacis na zid (viseci element) ili stoji na patosu (donji element). Ako je donji onda je konstrukcija OK.

Ali ako je viseci (gornji) onda ovakva konstrukcija kako si je nacrtao nije za vezu drvenim tiplovima i lepkom. Ova konstrukcija je za vezu srafovima. Ako bi ovako ubacio tiplove (znaci da tiplovi stoje vertikalno), oni bi bili optereceni na cupanje, i vremenom bi to popustilo, posto tiplove drzi samo lepak, nema navoja kao kod srafa koji bi sprecio da se iscupa.
Kod konstrukcije sa tiplovima bokovi treba da prelaze preko dna, odnosno tiplovi treba da stoje horizontalno.
Sa konstrukcijske strane je bitna samo donja ploca, gornju mozes da radis kako god hoces.

Drugo ako ne radis prema nekoj postojecoj meri odnosno ako ga ne uklapas u neki postojeci prostor, preporucio bih ti da ides na standardnu dimenziju od 80cm sirine (kod tebe je 74cm).
Nema nikakve potrebe da ledja budu od 18mm iverice, sasvim je dovoljan i lesonit od 3 ili 4mm (naravno onda ima drugacije dimenzije).
Meru za vrata od 347.5 ne mozes da iseces na stovaristu. Ne seku na pola milimetra.
Polica ti se ne uklapa u mere. Ako je gornja ploca 740X350, onda polica nikako ne moze da ima dubinu 464, posto bi morala da prolazi kroz vrata kad su zatvorena :) Cak mi se cini da je sama dimenzija na crtezu uredu, ali da si lose upisao broj. Ako se zadrzis na ledjima koja su od univera, i prema merama koje si dao, su upustena u telo ormarica, onda je maksimalna dubina police koju mozes da imas: 350-18(ledja)-18(vrata, posto su upustena)-10 (da ostane ipak malo prostora izmedju vrata i police, a ne da udaraju u nju)=324.

Sarka koju trazis je puno koleno.
Postoje:
Ravna ili tzv pun kant (vrata kompletno pokrivaju ivicu boka)
Polukoleno ili polukant (vrata pokrivaju plovinu boka)
Puno koleno (vrata su upustena to jest vidljiv je bok elementa)

Stvarcica za obelezavanje rupa za tiplove ima u vise varijanti. Najjednostavniji i najjeftiniji su "obelezivaci" ili klincici (ne mogu da nadjem sliku). Postoji i gomila sablona namenjenih upravo za ovo.
Recimo: http://www.wobyshop.com/ProizvodDetaljn ... aka=104225
Video sam skoro i KWB-ove sablone u onoj radnji na uglu Bezanijske i Jakuba Kuburovica (nikada necu zapamtiti kako se zove).
U pravu si (naravno), kod police sa se zeznuo. Dimenzija je 350-18-18-10 = 304 mm duzina

Ormaric je stojci nego nisam to naveo.

Dimenzija mora da bude 74mm sirine jer mi se tako uklapa u prostor gde isti ide.

Sto se tice ledja ipak cu zadrzati ivericu... nikakav poseban razlog pa neka ide, a nije posebno skuplje.

Ako imam otvor za vrata sirine 704 mm i sa obe strane ostavim po 3mm i izmedju vrata 3 mm pa to podelim sa dva dobijem 347,5 mm, sta mi
savetujes? Mogu li da razmak izmedju vrata smanjim na 2 mm pa ce mi vrata ici na dimenziju 348?

Jos mi samo reci koji lepk da kupim i gde da busim rupe za sarke puno koleno. (ovo mi je i najbitnje).

Pozdrav i zahvaljujem se na brzom odgovoru
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U pravu si (naravno), kod police sa se zeznuo. Dimenzija je 350-18-18-10 = 304 mm duzina
Nisi samo ti. I ja sam lose racunao: 350-18-18-10 nije 324 :)

Da to za dimenzije vrata sam zaboravio da napisem. Kada odredjujes dimenzije vrata, to ne radis tako sto sa svake strane odbijes po 3mm, vec tako sto od mere za jedna vrata odbijes 3mm (3mm razmaka sa svake strane bi bila prevelika rupa).
Daklem u tvom slucaju otvor je 704mm. To podelimo sa 2 i dobijemo 352mm koliko jedna vrata treba da pokriju. Sad od toga oduzmemo 3mm. Daklem konacna sirina vrata je 349mm. 2X349=688, znaci ostaje ukupni zazor od 6mm, to jest po 2mm uz bokove i 2mm na sredini.
Slicno je i sa visinom, samo sto sad imas samo jedan deo, pa od visine otvora 464mm samo oduzmes 3.
Znaci konacne dimenzije vrata su 349X464
Sto se lepka tice, ja koristim Titebond II, imas ga u onoj radnji u Bezanijskoj. Nije preterano skup, i ima ga u malom pakovanju (reda 150-200 din).
Rupe za sarke se buse identicno bez obzira da li su sarke ravne ili koleno. Konstrukcija same sarke obezbedjuje da se vrata drugacije zatvaraju.
Ako neces da ides na kompletan sistem 32/37 (ima objasnjeno negde na foruku sa sve slikom, trazi pod sablonima, da ne pisem sad ponovo), radis na sledeci nacin:
Povuci horizontalne crte na vratima na oko 10cm od vrha i dna. Polozi ormance na bok, i prisloni vrata kao da su otvorena pod 90 stepeni tako da imas jednak razmak i sa gornje i sa donje strane (ona 3mm za koliko su vrata manja od otvora). Sada prenesi oznake sa vrata na bok. Rupe za srafove na bokovima busis na udaljenosti od 37mm od ivice, i na rastojanju od 32mm (znaci po 16mm sa svake strane linije koju si preneo). Dovoljno je samo da zabusis vodecu rupu burgijom 2mm, kako bi lakse zapoceo, iver vijak se sam urezuje u ivericu.
Udaljenost od ivice vrata do rupe fi 35mm za sarku iznosi 21.5mm Busis 11-12mm duboko.
Mozda je najbolje da ti ipak sarke montiraju na stovaristu gde kupujes univer, obicno to rade ili dzabe ili za neke male pare ako sarke kupis kod njih.
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Post by explorer »

Evo napokon sracunao i nacrtao, nadam se tacno, jer mi se bas u google-u sve uklopilo onako kako treba.

Zvao sam i darex i pitao za rupe. Rekose samo ti donesi mi sve radimo... dakle reseno.

Evo ga i konacan izgled ormarica sa dimenzijama... baci pogled jos jednom pa da krenem u akciju.

Sledece javljanje ce biti kada ga budem slikao i ovde postavio.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mere su sad OK.
Nisi nacrtao nikakve nogice, a rece da ovo ide na pod.
Ako ostavis "golo" dno to ume da napravi problem. Retko gde je pod ravan, pogotovu uz zidove, u coskovima i sl. Tako da takve stvari obicno klackaju.
Ako ne zelis "prave" nogice visoke par santimetara, ima da se nadje, po nekim stovaristima ili na buvljaku, onih bas maleckih koje ustvari sluze za izravnavanje. U ivericu sa donje strane srafis metalni cep koji sa spoljne strane ima siroki navoj za drvo, a sa unutrasnje masinski M6. U njega se srafi malecka nogica, koja je ustvari sraf M6 kome je glava presvucena okruglom plastikom. To odigne ormaric za svega 1-2cm ali moze jako lepo da se izravna.
Evo nadjoh i slikice:
Image
Image
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Post by explorer »

Hvala na savetu. Vec sam nabavio male nogice visine 5 cm i savrseno mi se uklapaju u enterijer.
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Post by explorer »

Odradih ja taj ormaric i jos jedan pored njega ali nikako da bacim fotogfariju na forum. U svakom slucaju lepo ispalo. Ali ne daj vraze, meni se ovo dopalo, pa idem dalje. Pravim Visece elemente za kuhinju i zapeo sam kog ugaonog kuhinjskog elementa. Prikupio sam informacije sa svih mogucih strana i nacrtao kako bi to trebalo da izgleda, po starom dobrom obicaju saljem slike u prilogu na recenziju.
Image
Image
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Post by explorer »

Dakle, moze li ovo da "pije vodu"?
User avatar
vladahoby
Šegrt
Posts: 20
Joined: 29 Aug 2008 17:13

Post by vladahoby »

AKO NIJE KASNO
Image
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Vladahoby, jel imas shemu za donji ugao?
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

štaće ti šema 900 -900 ugao ,900-18-4-jednako878 puta 878 ,odmjeriš za stranice 560 sa jedne strane po560 sa druge strane odrežeš pod 45 stepeni,dimenzije fronta po standardu su 718-446 ,za ugao 900 donji,gornji ugaoni element po istom sistemu,600-18-4 jednako578puta 578 ,ja radim sa vertikalama 290mm,pa onda odmjeriš 290 sa jedne strane,290 sa druge strane odrežeš po45stepeni,fronta po standardu718-396.volim jer mije lakše namontirati zbog svakakvih zidova da na pozadini ugla odsječem 50mm-50mm i ubaci vertikalicu koju pod 45stepeni odrežem sa obadvije duže strane ,dimenzija vertikalice je684-70 ,to isto uradim i na donjem uglu samo sa zadnje strane odrežem100-100,a vertikala je 684-140,i obavezno baglame 45stepeni.a imam u radnji kako se računa ugao samo neznam napamet,mislim kako se određuje fronza pomoću papira i digitrona ,a to ću sutra da okačim ako ne zaboravim
ko radi taj se i umori
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Hvala Bodara. Ja sam imao problem, jer mi u ugao ide pecnica. (otvor 564 mm) Sjeo, nacrtao, napravio sablon i gotovo.
Samo jos da to i napravim !!

Nisu mi jasne ove vertikalice sto ih stavljas!?
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

pa za ugao za otvor 564 hm.za to ti treba povelik ugao,a šta ti nije jasno oko vertikala u zadnjem dijelu ugla,to su mjere onako kako ja radim ,ti sebi možeš da odrediš druge,jer kad je ugao ,,ugao na zadnjem djelu 90 stepeni,zna nekada da se desi,ma ne nekada u većini slučajeva zidovi su svaki za sebe i nemaju veze sa 90 stepeni,pa zatu odrežem 5puta 5 cm pod 45stepeni.tako da nema završni dio ugla dodira sa zidom i lakše ga je podesiti sa ostalim elementima,barem meni ,koliko sam samo puta proklinjo zidare ili keramičare da mi je dokundisalo to još dok sam radio za druge pa tako sam predložio tom jednom ,,gazdi,, da probamo na taj način,i funkcioniše,stim što idu samo dvije zakačke ili nosača visećih elemenata,kao što reko okačiću tabelu za računanje fronti ugla ako imaš određenu stranicu ili veličinu ugla,bilo što od to dvoje,samo neznam kad ali će biti okačena.
ko radi taj se i umori
User avatar
explorer
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 08 Jun 2008 14:36

Post by explorer »

Hvala vladahoby, sigurno ce mi koristiti nekad, za sada sam odustao jer sam vec redizajnirao kuhinju. Kao sto vidite sa ovde svrato dva puta postavio dva pitanja i sad ni vise ni manje nego radim kuhinju... pa ako mi se osladi ostadoste vi bez posla...
Kad bude gotova postavicu slike pa bih bas voleo da je ocenite
Pozdrav svim odoh da radim
Post Reply