Bračni krevet, savjet,ideja...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da se saviju ne verujem, ali da se upredu i ispucaju vrlo verovatno.
Stvar je u tome kako se grede seku iz trupca.
Pogotovu sto su uobicajeno jelove grede u "gradjevinskom" kvalitetu, to jest sa visim procentom vlage nego kod stolarske daske (a najcesce sa previsokim i za gradjevinsku).
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pretpostavljam da su godovi na bočnim stranicama pogrešno okrenuti pa neću ni komentarisati.
Ono što mi bode oči je: Da neće to izgledati previše masivno? Mislim 12x12, pa još naslagano... Možda griješim i krevet ispadne sjajno, ali te savjetujem da posložiš grede prvo, čisto da vidiš kako će izgledati u stvarnosti, pa tek onda da nastaviš dalje.
Grede će se saviti, ali ne u tolikoj mjeri da bi to predstavljalo problem. Vjerovatno nećeš ni primijetiti da su se savile.

Ako se odlučiš da praviš krevet
Kako ga planiraš sastaviti?
Od čega i na koji način planiraš napraviti "pod" za dušek?
Da li planiraš obraditi ivice greda?
Da li su grede suve?
Koji alat imaš na raspolaganju?

Malo više od onoga šta si pitao, ali je bolje biti siguran...
User avatar
Marius
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2017 13:57
Location: Zagreb

Post by Marius »

Grede su KVH, hoblane već koje bi ja još dodatno obradio. Postotak vlage ne znam, no mogu posudit vlagomjer pa izmjerit.
Å to se godova tiče, pogrešno je, no to je sketchup tako obojio, zanemari, zna se kako godovi idu.
Å to se masivnosti tiče, to i želim.
U praksi, to izgleda ovako.
Image
https://www.youtube.com/watch?v=NVs4aLL1aek

Bio je izložen krevet isti kao iz videa u Bauhausu, no cijena je bila cca 1000 eura, što mi je malo previše.

Sastavljanje bi bilo s tiplama i nekim podužim šarafima. Ne bih ljepio pošto bi bilo problema ako bih to nekad htio rastavit.
Podnicu imam gotovu i to uopće nije problematično, viđeno već masu puta a i na ovom forumu ima masa primjera.
Ivice greda će bit obrađene, ali minimalno. Najsretniji bi bio da ostanu oštri bridovi, al nije praktično.
Ja bih rekao da su grede suhe, al nisam stolar. Kao što rekoh, posudit ću vlagomjer.
Od alata... pa imam svašta. Bavim se građevinom inače pa alata ima. Bosch glodalo normalno i jednoručno, metabo nagibna pila, makita hoblić, jučer kupljen novi bosch gks 55 g+, poveća kolekcija aku bušilica, što običnih što impact, stolna bušilica... Inače, nekog prevelikog iskustva baš s drvetom (ako izuzmemo u građevini) i nemam. Imam iskustva s iveralom. Sebi napravio kuhinju, dnevnu i dječju sobu, kumovima i prijateljima dosta toga. Tako da se recimo može reć da znam nešto, no velim, izrade namještaja od drveta se dosad nisam primao.

E da, grede bi bile bajcane u nekakvu sivkastu nijansu i lakirane.
Last edited by Marius on 14 Jun 2017 22:11, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

KVH se nece kriviti niti vitoperiti, tu nemas brige.
Vlaga bi trebala biti oko 14% (+-2)
Ko ih proizvodi u HR?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ako imas dobar materijal (drvo) nemas brige s tom konstrukcijom

dve grede uznozja mozes slepiti , identican segment tom napravi za uzglavlje ,stranice mozes nataci na deblji drveni cep ili cak i na metalnu sipku ,dve gornje grede uzglavlja mozes slepiti isto tako samo nataci na sipke koje vire iz donjeg dela uzglavlja

za toliku povrsinu prilikom lepljenja ne terba ti nikakav spoj samo dobra sljubna povrsina
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja bi uznozje radio iz greda iste duzine, pustio ih da budu sire od kreveta za 15-ak cm sa svake strane, gornju gredu bi usekao do pola debljine da u nju upadne "stranica" a ona opet usecena do pola... isto i kod uzglavlja.
Ceo krevet se moze drzati na takvom spoju
User avatar
Marius
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2017 13:57
Location: Zagreb

Post by Marius »

Ko ih proizvodi? Iskreno da ti kažem, nemam pojma.
Ovo za ljepljenje segmenata je dobra ideja.
Dakle imam blagoslov za ovo? :D

Hvala svima

Ovo što se tiče usjecanja greda, mislim da nema potrebe. Imaju dosta veliku nagaznu površinu i ovako, po 4 tiple na svakom kutu i nešto šarafa mislim da će odradit svoj posao.
Valjda neće škripit prilikom aktivnosti. :D
Last edited by Marius on 14 Jun 2017 22:43, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Taj krevet samo da poslazes, bez srafa i tipla, pa bi morao lepo "upreti" da ga porusis.
Naravno da je dovoljno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

KVH je sasvim druga prica.
Nemas nikakvih problema sa njima.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Predpostavljam da krevet pravis za sebe pa razmisli o visini tog kreveta.
Ja bih dodao jos po jednu gredu na uzglavlju i uznozju jer je ustajanje iz tako niskog kreveta malo teze.
User avatar
Marius
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2017 13:57
Location: Zagreb

Post by Marius »

Istina, razmišljao sam o tome i točno je to što veliš, no nekako mi ta greda viška kvari dizajn. A čuj, uvijek je mogu dodat.
Nego, nevezano za ovo, jel netko radio nešto ovako?

Image

Ubija me u pojam, radim maketu od letvica i stiropora al baš i ne ide.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Meni se zavrte u glavi samo od gledanja . . .

da ima i neki pogled sa strane ili odozo bilo bi lakse . . .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

mozda ti iz ove perspektive bude jasnije
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pretpostavljam da su ti problem uglovi zasecanja na mestu gde se nogari preplicu.

Ili neki CAD ili prisecanje nacrtne geometrije.

Sto se tice visine kreveta... ja sam ko mlad voleo da spavam skroz na patosu (odsrafio nogare na krevetu).
Sad, pogotovu od kad sam se skrsio, ovaj koji imam, iako je natprosecne visine, i dalje mi je nizak, to jest tesko je ustati (narocito kad to radis jednom nogom :)).
User avatar
Marius
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2017 13:57
Location: Zagreb

Post by Marius »

Ma u principu noge mislim izradit od pravokutnih čeličnih profila, nadam se da ih neću zasjecat, nego samo nekoliko varova. Složio sam maketicu, no nisam baš zadovoljan simetrijom. No sad znam kojim putem ići.
S CAD-om se moram priznat nisam nikad igrao. Moja usmjerenja su bila na obradu videa i photoshop. U sketchupu to ne znam izvest, a nacrtne geometrije nije bilo u mojoj školi, ekonomist hebga.
Ma i meni paše viši krevet jerbo sam 195 cm visok, no ako moram birat između dizajna i praktičnosti, dat ću prednost dizajnu kad ne može oboje.
Post Reply