Bračni krevet, savjet,ideja...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Bračni krevet, savjet,ideja...

Post by lepi777 »

Pozdrav ekipi nakon dosta vremena...:D
Imam nedoumicu glede izrade bračnog kreveta dimenzija 200cm x 180cm.
Naime dostupan mi je materijal od jelovine, koliko je "dobra" jelovina za bračni krevet?
Na koji način istu zaštiti? Ja bi je bajco nebi je htjeo lakirat...
I zadnje pitanje dali mi se isplati da sam radim podnicu ili je treba kupit?
Još razmisljam kakavo uzglavlje da napravim...
Primjer:
Image
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Jelovina je suvise meka
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A imas i problem sa konstrukcijom, barem prema ovom crtezu.
Srednja letva koja ide izmedju uzglavlja i podnozja, ti je mnogo nezna. Cak i kad bi stavio nogicu na sredinu.
Ta letva trpi veliki deo opterecenja, i mora da bude vecih dimenzija u vertikalnom pravcu.
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Srednja letva je 34mmx54mm mislio sam je pojačat sa dvije nogice,noge su 94mmx94mm stranice su 144mmx38mm...
BG ACA ljepo sam gore napisao da mi je taj materijal dostupan...
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Naglavlje stavi kako umeš da napraviš,ili kako ti se sviđa,
pod možeš da napraviš i od daske(dasčica) samo ih poveži nekom trakom ili kanapom kada ih postaviš,zadnje dasčice i srednju zašrafi na krajevima.
I ako bajcuješ(to je u stvari dodavanje željene boje drvetu) moraš posle toga nekom vrstom laka zaštititi drvo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A aca ti je lepo napisao da je taj materijal mekan, pa dzaba sto ti je dostupan. Pitao si dal je dobra, covek ti je odgovorio da nije.
E sad, ako pitas samo da bi sebi olaksao savest, kazi pa te svi podrzimo :)

Nije nemoguce napraviti ga od jelovine, ali ona jednostavno nije za takvo nesto. U sustini uopste nije za namestaj.

Sa dve nogice, jos mozda i prodje, ali ako je stavis na kant. Racunaj da ta sredina najcesce trpi upravo najvece opterecenje.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ta sirina stranica od 144 mm je mala za jelovinu, to ce brzo poceti da skripi. Dolijepi po komad sirine 10 cm, a oko 30 cm duzine na krajevima tako da se stranice naslanjaju sa 24 cm na uzglavlje i uznozje.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

moze i od camovine evo ovaj sto sam pravio pre 5 godina jos je u funkciji samo stranicu bocnu ukopaj u stubic uzglavlja i uznozja pa onda stavi vinklu za krevet i bog te video ! evo slike kreveta:
Image
:skool: :skool: :skool:
smirglaj nikad dosta
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

hvala na savjetima sad cu još malo razbijat glavu gdje da nabavim obrađenu građu pošto nemam ravnilicu i dikericu (nekako me ipak vuče na hrast)...
User avatar
mirkoni 2
Majstor početnik
Posts: 100
Joined: 08 Sep 2011 23:15
Location: Novi Sad

Post by mirkoni 2 »

Bravo Radenko,za pravog majstora nema lošeg drveta!
User avatar
tomislav0311
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 22 Apr 2016 08:22
Location: Beograd

Post by tomislav0311 »

Dobar dan! Potrebna mi je pomoc... Imam u planu izradu bracnog kreveta od hrastove gradje. Imam cak i sliku kako bi voleo to da izgleda. Da li moze neko da mi kaze koja je realna cena za ovako nesto? I da li je u redu da se bracni krevet pravi od prirodo susene hrastove daske. Image[/url]
Last edited by tomislav0311 on 02 May 2016 21:06, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upisi odakle si. To je pavilo foruma.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Pozdrav
evo i ja sam pravio krevete od mekog drveta cak nisam stavljao ni petu nogicu na srednjoj "letvi" nego sam je domacinski pojacao i podnicu sam od letvi pravio. I evo vec treca godina neskripi ni naj manje, jedino ja nisam koristio vinkle za spajanje stranica nego burence matice i malo duze srafove, i taj spoj mi se pokazao kao naj cvrsci i nemoguce ga je rasklimati, jeste da treba malo vise preciznosti pri postavljanju i busenju rupa ali nije nista strasno. evo i link
viewtopic.php?id=6199
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sta bi moglo da ne bude u redu?
Hrastovina je fino, tvrdo i cvrsto drvo, koje sasvim dobro trpi sve ono sto jedan krevet moze da joj natovari.

I ko sto ti vec napisase, upisi u profilu odakle si. Pravila foruma, a i pise VELIKIM SLOVIMA.
User avatar
Marius
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2017 13:57
Location: Zagreb

Post by Marius »

Poštovanje
Novi sam na forumu i ovo mi je prvi post. Našao ovu temu da ne otvaram novu. Dakle, htio bi napravit bračni krevet. Dizajn je čist i jednostavan, vidljivo iz slike.

Image

E sad trebam savjet stručnjaka. Naime, dostupne su mi jelove grede 12x12 cm i od njih bi složio taj krevet. Znam da jelovina nije najsretnije rješenje ali tako je kako je.
Mene sad zanima dali mi se može dogodit da se ove najduže grede (226 cm) saviju s vremenom?

Unaprijed hvala
Post Reply