Bračni krevet, savjet,ideja...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moderna vremena :(
Ja cu uvek obrnuto, gurnuti dizajn u zapecak ako je funkcija u pitanju. Pogotovu kada pravim nesto za sebe.
Al... danas su moderne mlade koje izgledaju dobro... tek posle skontas sta se desi kad skinu sminku, i da ne znaju da kuvaju :)

Sto se tice stola, u sustini nogari idu za nijansu van dijagonale, koliko da se promase na sredini. Rezovi na krajevima su samo pod jednim uglom.
Daj neke mere pa da probam da iscrtam nesto.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

dizajner ovog stocica je bio neki inzenjerac ili tenkista :oskyldig: noge neodoljivo potsecaju na tenkovsku prepreku od sina :smejanje:
Image
User avatar
Marius
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 08 Jun 2017 13:57
Location: Zagreb

Post by Marius »

mbole wrote:Moderna vremena :(
Ja cu uvek obrnuto, gurnuti dizajn u zapecak ako je funkcija u pitanju. Pogotovu kada pravim nesto za sebe.
Al... danas su moderne mlade koje izgledaju dobro... tek posle skontas sta se desi kad skinu sminku, i da ne znaju da kuvaju :)

Sto se tice stola, u sustini nogari idu za nijansu van dijagonale, koliko da se promase na sredini. Rezovi na krajevima su samo pod jednim uglom.
Daj neke mere pa da probam da iscrtam nesto.
A čuj, kod mene ti je sve doma modernog dizajna, ravne, čiste linije, tako volim, i sve je funkcionalno. Al te dodatne grede bi me baš grizle što se dizajna tiče. Sad mi je 45 na grbači, i još sam vitalan, vidjet ćemo što će bit za deset godina.
Da, moraju ići van dijagonale, no rezovi na krajevima nogu nisu svi pod istim kutem.

Image

Nije baš identičan stol, ima nekakav dodatak u sredini al otprilike tako je i meni ispalo na maketi. Al to rezanje kuteva mi je najmanji problem. Ocrtat ću crte za rezove po samonivelirajućem laseru tako da me to ne brine.
A što se mjera tiče, pa za klasičan blagovaonski stol, duljine 180 - 200 cm, širine 100 cm, visine 75 cm.

Ja sam si to nekako ovako isplanirao; napravit drveni okvir cca 75 x 120 cm, u kutove tog okvira stavit 4 pravokutna profila koji čine noge i iskrižat ih dok ne dobijem to što želim. Puknut laser po dnu nogu, iscrtat, izrezat profile. Dignut laser na cca 72 cm visine, i puknut liniju po gornjim krajevima nogu. I to bi trebalo bit to. Bitno mi je da krajevi nogu na podu čine nekakav pravokutnik, gore nije bitno. I da, ova slika gore nije to što hoću, ovu dolje pokušavam iskopirat.

Image


I bome da, pljunuta protutenkovska prepreka. :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ove poslednje dve nisu iste ko prethodne dve, barem koliko ja uspevam da vidim.

Nisam mislio da su rezovi na svim nogarima pod istim uglom (mada... mozda i mogu da budu), vec na rez u odnosu na stranice letve. To jest da je u odnosu na jednu stranicu rez pod 90 a u odnosu na drugu pod uglom.
Mada na zadnje dve slike to nije tako, ali jeste recimo na onoj koju je postavio art

Ove sa zadnje slike lice na one kod arta, al zakrenute za 45 stepeni oko uzduzne ose.

Ako se ne varam, noge koje idu duz jedne dijagonale ploce leze u paralelnim ravnima. Bolje se vidi na artovoj slici, npr noge koje polaze iz najblizeg i najdaljeg ugla ploce.
Na ovoj poslednjoj slici to bi bile recimo noga koja ide iz zadnjeg levog ugla ploce i noga koja polazi iz prednjeg desnog ugla ploce. Samo sto se to ovde dosta teze vidi posto su zakrenute.

No... moracu da probam da iscrtam, pa da vidim sta se tacno zbiva.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Bitan je mislim i ovaj detalj sto se vidi tek na poslednjoj slici .

Image

Nogari se ne oslanjaju sami svojom povrsinom na pod , ako naleganja i nije idealano to se nece primetiti jer imaju ispod ove dodatke koji se verovatno mogu regulisati po visini (zavijanjem ili odvijanjem) i tako spreciti eventualno klecanje ?
Last edited by LepoJeBitiFin on 17 Jun 2017 09:45, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

To ispod su stopice (gumene ili plastične) koje čuvaju pod od krzanja. Nije ih teško postaviti. Na metalnu nogu zavariš flahajz na dnu koji bi začepio rupu u profilu i u njega uvrneš stopice. Njih možeš kupiti svuda.

Å to se tiče kreveta, u njega se stavlja latoflex ležaj (dva, ustvari), ali koliko vidim postavljaju ga na prečke pričvršćene u ram. Puno sretnije rješenje ti je da kupiš latoflex ležaje sa nogama i samo ih pričvrstiš u ram sa par vijaka. Tako ti ne treba ni središnji potporanj ni središnja nogica, a neće se uvijeti s vremenom. U tom slučaju bi ti bilo sigurnije da praviš ram po dimenzijama ležajeva, pošto nisu svi isti.

Baš me zanima kako će ispasti sto. Obavezno ga uslikaj, ok?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To je vazi za bilo koji sto sa 4 noge ako neces da klacka, a nemas mogucnost podesavanja visine nogu. Recimo stolovi koji imaju suknjicu i gde se noge kace leptirom sa unutrasnje strane suknjice kroz metalni okov (najcesca konstrukcija trpezarijskih), pa imas par mm da podesis koliko je noga izbacena u odnosu na suknju. Ni patos nije idealno ravan, pa moras da mu se prilagodis.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

meni ovo deluje prosto ,to su samo dva X nejednakih krakova naslonjeni jedan na drugi ,posto su u pitanju cevi zavaris na ta dva mesta na koja se naslanjaju jedan na drugi,uglovi oslanjanja nogu na pod i plocu kazes da ti nisu problem i gotov sto :D
Post Reply