Astal(čina) za zetovu baštu

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Astal(čina) za zetovu baštu

Post by mbole »

Daklem
Zet bi hteo da napravi veeeliki astal za bastu (a zetove treba paziti).
Ukupno bi trebao da bude otprilike 3X1.2m. Posto je to ipak malkice preveliko za manipulaciju, odlučili smo se za dva komada od po 1.5X1.2m.
Ideja je da astal bude "rastavljiv", to jest da može da se složi u relativno mali prostor tokom zime.
Od materijala ima lepo osušene fosne (valjda se daska debljine 2 cola zove fosna, čučale na tavanu 8 godina), od nisam baš siguran kog drveta, ali je neki četinar u pitanju (još se nisam popeo na tavan da ih pogledam).
Pri tom astal mora da bude stabilan i težak za slučaj da neku od stanarki popnemo na njega :)
A i sa estetske strane treba da izgleda onako, stabilno i glomazno. Kao završni finiš predviđeno je laneno ili tung ulje (čega već bude).

Prema onome što sam zamislio to bi trebalo da izgleda otprilike ovako:

Image

Znači konstrukcija nogara ko na stolarskim tezgama (ako mogu da izdrže stolara koji zapinje blanjom iz petnih žila izdržaće valjda i neku uspijušu).

Image

Ploča je sastavljena od 8 dasaka koje su za poprečne letve povezane lastinim repom i tiplovima, pa sve ulepljeno. Dodatne dve štafne pored ovih letvi sa lastinim repom služe da bi im dale dovoljnu debljinu, kako bi nogari mogli da se povežu sa pločom.

Veza između nogara i ploče je ostvarena na čep i rupu tako da se kroz njih provuku četiri valjka od 2cm, kroz koje su kao osiguranje proterani tiplovi. Vidi se na slikama u beloj boji. Ovo generalno služi samo kada se astal prenosi, da bi mogao da se podigne tako sto se uhvati za ploču, a u normalni situacijama ne trpi neko opterećenje. Ova veza mora da bude rastavljiva. Oko nje se najviše dvoumim, da li ima neka zgodnija varijanta.

Sami nogari se prave od selpljenih dasaka 5X10cm tako da se dobiju gredice 10X10. Veza izmedju nogara (ova horizontalna prečka pri dnu) je daska 5cm debljine, kroz koju su na krajevima nabijeni klinovi da bi moglo da se rastavi (klinovi su na slici takodje sivkasto beli).

Ako ima primedibi i sugestija, dobro su došle.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ми то у Срему зовемо сто за клање (свиња).
Скица ти изгледа лепо, али имам две мале замерке, тј. једну замерку и једну идеју. Нисам ништа измозгао, већ упоредио са примерком који је код мене.
1. ове везе између ногара ће сметати мало кракатијим гостима кад седе.
2. плоча ће бити и велика и тешка, тј. увек ћеш морати да помажеш зету да је однесе.
Мојпримерак стола има Х ноге, које су кроз средину повезане даском и клиновима (уједно добијеш и простор за маневрисање ванглама, шерпама...). Плоча је због величине из два дела, која се уклапају дужом стола и одоле везују са два шрафа и матицама. Спојплоче и стола је такође шраф & матица. Са сваког краја, на плочи је убачена метална плочица и то је место где се стеже машина за млевење, топ за кобасице...
Конструкција је испробано чврста, јер је преко њега претрчало свиња и свиња, тако да ће издржати и неког пијаног госта/гошћу.
Могу ти усликати сто, ако си заинтересован.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

hehe naj bitnija stvar je sto mora stalno da bude sa zetom ili on sa njim !!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hvala na sugestijama.
Ebi ga ne moze i jare i pare. Ploca mora da bude teska ako hoce da bude dovoljno cvrsta i da se estetski uklopi u uslov glomaznosti. Ne bi lepo izgledala tanka ploca na nogarima od 10X10. 3m bi vec stvarno bila i preglomazna, zato pravimo dva komada po 1.5m. A sto se tice pomaganja, obzirom da kod zeta uvek ima ladnog "Odlikovanog", tj Niskickog, to bar nije problem :)
Razmatrao sam i tu konstrukciju sa nogarima u X. Nekako mi se ovi nogari vise svidjaju (cisto estetski).
Zaboravio sam da napomenem jednu bitnu stvar: Nigde ne treba da bude metala. Znaci nema nikakvih srafova, matica...
I meni je padao napamet problem sa vezama izmedju nogara i krakatim gostima. Mere jos nisu konacne, a ima "fore" da se to povuce jos ka unutra. Trenutno izmedju ivice stola i te precke ima 30 cm. Sad nesto gledam kako sedim za ovim stolom, i cevanice su mi uvucene oko 20-25cm ispod ploce. Ima mesta da se povuce jos jedno 5cm ka unutra, a da sve zajedno ostane stabilno.
A i ako dugonoge gospojice budu morale malo da podignu noge... pa to i nije neki problem zar ne :)
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

A da možda napraviš tanku ploču, i da dodaš lajsne na krajevima pa da ona dobije izgled masivnosti?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne bi se uklopilo. Posto je sto za dvoriste, izmedju dasaka ploce mora da postoji razmak, koji se verovatno ne vidi dobro na crtezu (ovde je 5mm, a daske su po 15cm sirine) kako bi voda mogla lepo da otice. Ako bih stavio lajsnu, duz boka bi bilo OK, ali na celu bi delovala nakalemljeno.
Pored toga postojeci materijal je debeo 5cm. Nema tanjih dasaka na raspolaganju (naravno ima u radnji, al ove su vec tu i ne treba ih dodatno placati).
Treci razlog za debelu plocu je da "mesa" kako bi mogla na recimo svakih par godina da se prebrusi i bude "ko nova".
I cetvrti (verovatno najvazniji), je da sve i treba da bude tesko. Kad popnemo uspijusu od recimo 50-tak kila na astal, da ne moze da ga preturi :)

Najvise me muci veza nogari-ploca. Sve mi se cini da to moze nekako drugacije i bolje da se izvede.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

S kakvim lijepilom češ lijepiti elemente za taj stol s obzirom da će stajati vani?
Interesira me koje je lijepilo dobro za vanjsku uporabu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Generalno vecina spojeva bi mogla da funkcionise i bez lepka (recimo latin rep i tiplovi koji drze daske ploce za horizontalne veze). Cak sam na pocetku razmisljao i da ga radim potpuno bez lepljenja, samo vezama tipa cep, rupa, klin.
Verovatno cu da koristim Titebond II (imam ga pri ruci) ili III ako ga pronadjem u dovoljno malom pakovanju. Mogao bi i neki 2k epoksid, ali im je cena vec povelika, a cini mi se da nema potrebe i da ce ovo da drzi sasvim dobro.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:.......
Verovatno cu da koristim Titebond II (imam ga pri ruci) ili III ako ga pronadjem u dovoljno malom pakovanju. ....
Slazem se sa izborom.
Pakovanja su, koliko znam, ista i za II i za III, ako pricamo o pakovanjima u koje Furnex pretace... Velja se zalio da nemaju kapicu na aplikatoru na manjem pakovanju... kad mi tako nesto treba, ja to pretocim u bilo koju (prethodno opranu) Henkel ili Bison flasicu... koja ima kapicu...
Jedino je mozda lakse naci Titebond III direktno u Furnex-u, nesto ga nisam vidjao po prodavnicama (samo II)
Last edited by boggy on 07 Jun 2008 15:57, edited 1 time in total.
User avatar
micko
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 28 Mar 2008 23:05
Location: Nis

Post by micko »

A sta mislite o ovom projektu??
Image
drugi deo
Image
treci deo
Image
zadnji
Image
Ovaj sto je u planu za izradu za ovo leto.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasvim OK. U principu to je ono o cemu je Mladen pisao.
Imam nekoliko detaljnih crteza slicinih varijanti kod kojih su klupe ili ovoko odvojene ili integralni deo stola (a verovatno imam i ovaj primerak SAM-a, negde u "arhivi", samo bi trebalo da prekopam :) )
Konstrukcija je vrlo stabilna, i idealna je za rad od poluoblica.
No ja sam hteo nesto malo drugacije. Cisto stilski drugacije.
Inace veceras smo ja i zet dobili odobrenje projekta od strane nadleznog nadzornog organa (bratanice :) ) Naravno nismo pominjali zasto zelimo da bude toliko stabilan :rolleyes:
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Inace veceras smo ja i zet dobili odobrenje projekta od strane nadleznog nadzornog organa (bratanice :) ) Naravno nismo pominjali zasto zelimo da bude toliko stabilan :rolleyes:
Dokle se stiglo sa ovim astalom? Evo. leto joša malo pa prođe...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eeeee, "investitir" je zakazao :)
Najpre to na tavanu sto je imao od dasaka je 99% daska od cola a ne od 2 cola. Zatim ono sto je njemu izgledalo kao "par kubika" ustvari je 0.5 kubika :)
So, cekamo da zet nabavi dasku kako treba :)
Post Reply