Pravljenje komode/stalaže za akvarijum

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Pravljenje komode/stalaže za akvarijum

Post by mezzano »

Poštovani forumaš, da se prvo predstavim. Zovem se Žarko, iz okoline Leskovca sam.
Planiram da napravim jedu komodu/stalažu za akvarijum. Dimenzije akvarijuma su 80x40x27.
Ideja mi je da osnovu napravim od metalnih kutija 20x20mm i da posle na njih našrafim medijapan/ivericu. Moj otac je bravar, pa će mi on napraviti ram, po dimenzijama koje mu ja dam. Pošto ovo prvi put radim, trebaće mi vaša pomoć, pre svega oko dimenzija medijapana i kasnijeg sklapanja.
Zamislio sam da to izgleda nešto ovako. Slike su bez vratanca, da bi se videla unutrašnjost.
Image Image

Prva dilema koju imam je koliko treba da ima slobodnog prostora od vertikalne cevi do ivice medijapana, da može da stane šarka. Prvo sam napravio da bude 2 cm, ali posle sam shvatio da, pošto šarka mora da se šrafi na medijapan (bočnu ploču), treba da ima više slobodnog mesta. Na mojim ormarima je oko 6cm. Da li je dobro da bude kao na drugo slici ili može neko bolje rešenje?
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Po meni nije dobro da stalaža na kojoj stoji akvarijum bitno odstupa od akvarijuma. Isto tako treba predvideti i mesto za filter (normalno ukoliko planiraš spoljni) a ne kanister filter (što nije loše rešenje ali je skupo) ili neki unutrašnji filter (što ti ne bi preporučio).
Da sam ja na tvom mestu ja bih napravio komodu normalnu kao običan kuhinjski elemenat a onda bi napravio metalnu konstrukciju kao na tvojoj slici i komodu ušrafio unutar te konstrukcije. Cevi bi se videle spolja ali ukoliko ih ofarbaš u kontrastnu boju u odnosu na komodu to i nije tako loše. Tako bi imao mesta i za spoljni filter sa zadnje strane koji se ne bi video. Na tu i takvu konstrukciju sa zadnje strane možeš da pustiš i dve cevi koje će dosegnuti do nivoa od 20-ak cm iznad akvarijuma i na te cevi bi kasnije učvrstio poklopac sa svetiljkama i ostalim skalamerijama koje idu u akvarijum.
Pre 20-ak godina imao sam akvarijum 80x50x30 i smatram da je dobro da povećaš akvarijum za 10 cm u visinu. Imao sam spoljni filter i stajao je na komodi koja je bila predviđena za tv. Normalno komodu sam "ojačao" tj. ušrafio u metalnu konstrukciju koju sam napravio na napred navedeni način.
Nadam se da si razumeo šta sam hteo da kažem.
Pozz i srećno i u izradi i u akvaristici...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

saša wrote:Po meni nije dobro da stalaža na kojoj stoji akvarijum bitno odstupa od akvarijuma.
Nije dobro iz estetskih, ili nekih konkretnijih razloga?

Ako sam ja dobro shvatio mezzana, njemu ce akvarijum biti od leve do desne ivice stalaze (ili barem jako blizu), a samo ce na prednjoj strani imati prepust kako bi mogao da prikaci sarke na bokove. Pri tom ce prednja i zadnja ivica akvarijuma biti otprilike na linijama gde su horizontale metalne konstrukcije.
Sto se tice nosivosti, na to resenje nemam primjedbi.

PS
mezzano, popuni u profilu lokaciju (mesto odakle si). Takva su pravila foruma, koja naravno nisi procitao :)
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

@saša, akvarijum već imam, više od dve godine. 80 cm je sa sve spoljnim filterom. Mislim da će lepše izgledati sa metalnim cevima unutra. Druga solucija mi je, što su mi neki i predložili, samo od medijapana. Za veličinu, pretpostavljam da misliš zbog estetskih razloga.

@mbole, danas sam popunjavao, ali nisam pritisnu "potrvdi" pa nije snimljeno. Popravio sam. Hvala na upozorenju. :) Pravila ne čitam ni na jednom forumu. Svugda se trudim da se ponašam pristojno, da ne davim previše, da ne tvrdim da znam nešto kad ne znam... :)

Å to se tiče akvarijuma, od leve i desne strane sam ostavio po 3cm, napred 7cm.

Jel dovoljno 7cm mesta od cevi do ivice medijapana za šarke?

Viđao sam te na akvarijum.org, nisam znao da si majstor. :)
Pozdrav i hvala na pomoći.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zavisi i od konkretnih sarki koje uzmes, ali 7 cm bi trebalo da je "knap", ako vrata idu preko korpusa.
Mozda najjednostavnije da prvo kupis sarke pa da ih izmeris. Rastojanje od prednje ivice boka do rupa za sarke na boku je tacno 37mm. Sklopi sarku sa nosacem, izmeri koliko ima od rupa na nosacu do karaja sarke, i dodaj 37mm.


Razmisli da za gornju plocu uzmes kuhinjsku radnu plocu i da je prepustis preko vrata za oko 2cm. Na taj nacin svaka eventualno prosuta voda nece da zavrsi u ormanu, vec na podu (upravo zbog toga postoji taj prepust u kuhinjama). Pored toga radna ploca je dosta deblja i jaca, to jest lepo ce da trpi akvarijum a da se ne uvija.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Mbole, mislio sam iz estetskih razloga. Ukoliko su šarke problem pa zahtevaju da se napravi prepust napred onda je možda bolje da se nogare zavare tako da se taj prepust izgubi.
Mislim da je iz estetskih razloga ovako najbolje kao na slici
Image

Uploaded with ..us
Da se ne bi došlo u situaciju da tako napravljeni nogari budu isuviše uski pa da to utiče na stabilnost komode može da je proširi sa zadnje strane i da stavi filter pozadi. Ono što meni nije jasno da li je ova dimenzija od 80 cm sa spoljnim filterom sa strane ili ne. Uvek je bolje da se filter ne vidi (iz estetskih razloga) ali je bolje da je sa strane jer se lakše čisti (praktični razlozi)...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo jedne ideje koja mi pada na pamet:

Image
Na slici su vrata poluprovidna.

Dobio bi ubacena vrata, iako koristis sarke za prepustena vrata.
Profil 20X20, postavis na 18mm od prednje ivice bocne stranice.
Iza profila prisrafis za bok letvu debljine 20mm (odnosno iste debljine koliki je profil) i sirine recimo 10-tak cm. Ne mora cak ni letva, moze po jedan blok samo na mestima gde dodju sarke.

Posto se sarka kaci na 37mm od ivice, mozes da lepo usrafis sarku u letvu (srafis je na 17mm od prednje ivice letve, posto vec imas 20mm debeo profil).

Takodje gornju plocu bih obavezno pravio tako da ide preko bokova, a ne kao sto je na ovoj tvojoj slici da ide izmedju bokova. Cvrstoca nije tako bitna posto sve drzi metalni ram, ali ce voda, prasina, djubre sta god, teze ulaziti u sastav, ako je sastav na boku, nego ako je sastav gore.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

saša wrote:Mbole, mislio sam iz estetskih razloga. Ukoliko su šarke problem pa zahtevaju da se napravi prepust napred onda je možda bolje da se nogare zavare tako da se taj prepust izgubi.
Mislim da je iz estetskih razloga ovako najbolje kao na slici
[url]http://img208...us/img208/8602/stalaa.jpg[/url]

Uploaded with ..us
Da se ne bi došlo u situaciju da tako napravljeni nogari budu isuviše uski pa da to utiče na stabilnost komode može da je proširi sa zadnje strane i da stavi filter pozadi. Ono što meni nije jasno da li je ova dimenzija od 80 cm sa spoljnim filterom sa strane ili ne. Uvek je bolje da se filter ne vidi (iz estetskih razloga) ali je bolje da je sa strane jer se lakše čisti (praktični razlozi)...
mnogo lep akvarijum dodjoh i ja na ideju da napravim jedan zena me davi vec duze vreme
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ovo sa slike je morski akvarijum. Da bi imao ovako nešto treba spremiti podosta para...i vremena tako da...Razmisli pre nego što se upustiš u ovako nešto. Ja sam akvarista od 1986. pa imam iskustva sa tim i zato ti i kažem. Eh sad akvaristika donosi i mnogo toga lepog...smirenje, duševni mir,...kao psihijatrijsko sredstvo...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
Post Reply