Potreban savet. Napravio sam glupost...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Potreban savet. Napravio sam glupost...

Post by p0peye »

...I kupio dušek pre kreveta.

Dušek je dosta deblji nego što je izgleda planirano, i sada zaštitna daščica sa strane gotovo da ne štiti.
Image

To je jedna (glupost).
A druga je da sam zbog reorganizacije nameštaja u sobi morao da stavim krevet na točkove i sada to izgleda od prilike ovako:

Image

Nogari merdevina su za visinu točkića (i malo preko) podignuti od parketa...

Prva ideja je bila blesava pa je neću ni pisasti ovde,druga takođe...
...
Jedna od ideja je bila da se 2 donje daske na kojima se drži dušek i oslanjaju merdevine spuste za visinu koliko nedostaje merdevinama - nekih 11cm (ovaj put moramo ipak da razmislimo da li će ispod merdevina ići i tepih, da ne bi smo ponovo prepravljali) - ali recimo 11cm:

Image

I tada bi skoro cela gornja daska ostala iznad dušeka, što je valjda ok.

U tom slučaju bi se vrh merdevina i dalje mogao jednim šrafom držati za gornju dasku:

Image
Image

Da li bi to bilo dovoljno? Ili bi možda ipak bilo bolje ubaciti npr tanku pločicu koja bi pokrila i gornje 2 rupe nagornjoj dasci i donje 2 na levoj strani merdevina?

Image

I konačno - prekidač za svetlo je sada nagranici upotrebljivosti, a kada sedaske budu spustile - potpuno će ga pokrivati...

Image

Izgleda da je jedina pametna stvar oko ovog sređivanja bila to što sam odlučio da prvo stigne krevet , pa da tek onda dizajniram foto tapet (biće iz 2 dela - 1 životinjica iznad ležaja druga ispod) i dam ga na štampanje...

Dajte predloge i savete. Samo se plašim da ja neću moći ručno dovoljno precizno da izbušim 8 rupa ako ovaj moj predlog bude najracionalniji... :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prva ideja, ako mozes da nadjes dasku i gredice odgovarajuceg izgleda je nesto ovakvo:
Image

Naravno nisam crtao merdevine i ostatak konstrukcije, ali mislim da je jasno.

Ne diras konstrukciju kreveta, a imas zastitu od padanja.
Kad jednog dana krevet bude doao dole, jednostavno maknes dasku i gredice.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

A da skratiš donju konstrukciju koja nosi krevet za visinu točkova pa bi merdevine tako mogle da dohvate pod
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda bolje da doda tockice iste visine i na merdevine (naravno neke koji mogu da se zakace za tanku dasku).
Ako skrati donju konstrukciju, kad bude pomerao krevet, merdevine ce kaciti o pod i zapinjati o tepih ili sta je vec na podu.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Slušaj Boleta , stavi iste točkiće na škale , a za visinu dvije gredice i još jednu dasku zaštite , najmanji problemčić i dobro će izgledati
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Mozda bolje da doda tockice iste visine i na merdevine (naravno neke koji mogu da se zakace za tanku dasku).
Ako skrati donju konstrukciju, kad bude pomerao krevet, merdevine ce kaciti o pod i zapinjati o tepih ili sta je vec na podu.
Ja ovo "merdevine ce kaciti o pod i zapinjati o tepih" nisam hteo da kažem za prethodne predloge - spuštanje ploče i tsl.
A ako će krevet da se vozika svakodnevno po sobama onda je prava stvar da se napravi platforma na kojoj će stajati i krevet i merdevine i papuče i tuta (nona, ili kako je već gde zovu) a moglo bi se razmisliti i o motoru i daljinskom upravljaču. :smejanje:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta konsturkcija sa pomeranjem podloge, bas i ne pije vodu.
Ne drze sa merdevine za dasku koja sprecava padanje, vec obrnuto, daska se drzi za merdevine. Merdevine su prisrafljene iznutra za donju bocnu dasku koja ide oko duseka, barem koliko ja kapiram kako originalna konstrukcija izgleda. A da se daska koja sprecava padanje drzi na jednom srafu... pokidace se taj spoj cas posla.

Isto tako, obavezno treba staviti nesto ispod donjeg kraja merdevina, i ako se nista ne pomera ili dodaje. Ovako kako sad stoji (podignut donji kraj merdevina za 11cm od poda), merdevine ce se polomiti vrlo brzo.

Sto se tice pomeranja... Verovatno on zna zasto zeli da mu se krevet pomera. U suprotnom bi bilo besmisleno stavljati tockove.
Sto bi rekli: ja svoj klavir drzim okacen na zidu :) jer se meni bas tako svidja. Ne pitam dal treba tako da ga drzim, vec cime da ga okacim :)
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

mbole wrote:Merdevine su prisrafljene iznutra za donju bocnu dasku koja ide oko duseka, barem koliko ja kapiram kako originalna konstrukcija izgleda. A da se daska koja sprecava padanje drzi na jednom srafu... pokidace se taj spoj cas posla.
Merdevine su prišrafljene levo u stub i desno u "siguronosnu" dasku (sa po jednim šrafom), naležu na donju dasku i iz nutra su sa po 2 šrafa prišrafljena za istu.
Isto tako, obavezno treba staviti nesto ispod donjeg kraja merdevina, i ako se nista ne pomera ili dodaje. Ovako kako sad stoji (podignut donji kraj merdevina za 11cm od poda), merdevine ce se polomiti vrlo brzo.
Svestan samtog problema - još ne puštamo dasu da se penje gore... A nije lako objašnjavati 30x dnevno "a zašto ne mogu sam da se penjem uz merdevine?" :spyfoordig: Inače, javile su se neke radikalne ideje vezano za merdevine - videti sliku ispod i sledeću ideju...
Sto se tice pomeranja... Verovatno on zna zasto zeli da mu se krevet pomera. U suprotnom bi bilo besmisleno stavljati tockove.
Sto bi rekli: ja svoj klavir drzim okacen na zidu :) jer se meni bas tako svidja. Ne pitam dal treba tako da ga drzim, vec cime da ga okacim :)
Zbog pristupa ormanu desno (vidi se na prvoj slici). Jbg, manjak prostora...

Koga ne mrzi, neka pročita zakošeni deo teksta, koga mrzi, može komotno da preskoči taj deo (neće ništa pametno propustiti... :skratta:)

E tako mi i treba kada sam dozvolio ženi da me zbrza (tako i ona verovatno piše po svojim ženskim forumima "onaj moj smotani opet pogrešio kada je kupovao krevet..." :smejanje:
Ok, malo se šalim a malo ozbiljno.
Kako je problem nastao: žena voli sve da se uradi na vreme - pa i pre vremena, i kečerskim zahvatom mi je na prošlom sajmu nameštaja jesenas zavrnula ruku da moramo pod hitno da kupimo detetu krevet, te izrastao je, te omaleo mu je krevetac...
Ja probao da okrenem na šalu - počnem priču o ortaku iz vojske koji je bio toliko visok da su mu noge virile iz kreveta i ništa mu nije falilo... :skratta:
Međutim, kada je shvatila na šta aludiram - zapretila mi je da ću ja da se zamenim sa klincem, i ja popustim pod pretnjama... :spyfoordig:


Elem, od 4 kreveta koje smo videli, ona se zalepila baš za ovaj, ALI.
Ali bi htela da bude malo niži nego taj na sajmu - jel može - može, ali moraće malo da se sačeka (i to malo je bilo do pre par nedelja).
Više ne mogu da se setim kakve su merdevine bile na modelu na sajmu, ali se sećam da su pričali da ovakve baš zbog menjanja mera ne bi mogle, već bi trebale one "zalepljene" za nožicu. Nama su se ove više svidele (zbog izreza za ruke, a i ipak je sigurnije kada se dete penje), ali smo se složili da bi vertikalni model ipak bio prikladniji...
Za točkiće smo im naknadno rekli jednom prilikom kada smo pozvali da pitamo kako napreduju (jel mogu točkići - mogu)


Epilog - kada su definitivno doneli krevet, ja sam sa klincem morao da budem odsutan iz kuće (pojavile mu se boginje u vrtiću a supruga ih nije preležala pa je dasa morao u karantin 3 nedelje) i eto kako je sve to ispalo...

Nego - šteta je napravljena, ajde da vidimo kako da je saniramo...

Å ta mislite o varijanti da se merdevine prerade na vertikalne?

Image

Dodao bi se trogasti deo označen zeleno i isekao pravougaonik veličine poprečnog preseka daske koja nosi dušek, gazni delovi merdevina bi se zarotirali da budu horizontalni i na kraju - leva vertikala bi se na više mesta ušrafila za stubić... Ova intervencija naravno prevazilazi moje mogućnosti i ja bih se za istu obratio profesionalcu...

Ili još bolje - da se okrenu naopako (rasklope i sklope) - varijacija gornje ideje - okrenu se, izreže deo za dasku "nosaš dušeka", isprave nogostupi i prišrafi za stubić? Izbegnuto dodavanje zelenog trougla..."Zašiljeni" donji delovi bi se mogli objasniti kao trenutni "modni krik" (ili vapaj...) :D

p.s. - i inače je krevet dosta viši nego što smo mi to nekako zamislili. Mi sve kao planirali da donja daska (nos. dušeka) bude na oko 130tak cm, pa na nekih 10-15cm dušeka više da dasa spava. Trenutno je dušek na 170cm, dasa ne može da se ispravi u krevecu - udara glavom u plafon što je za živahnog i nemirnog 5togodišnjaka potencijalni problem...
Dakle - trudio bih se još malo da vas ubedim da me pustite (:rodna:) da (majstor) ipak spusti donju dasku nosač dušeka - to je 8 preciznih rupa, u suštini mogao bih da rasklopim krevet i samo nogare gornje odnesem u radionicu - 8xbzzzz i gotovo? Mogu li, mogu li majstore (pita šegrt)? :pun: (ja sam levi)

--
++Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window++
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mnogo lakse i jeftinije ti je da napravis nove merdevine nego da prepravljas stare.

Ako merdevine budu vertikalne i pravis nove, onda nije problem da pomeris podnicu. Jednostavno napravis nove merdevine tako da se uklopi sa ogradom na postojecoj visini.

Takodje, vertikalne merdevine ce smanjiti mougcnost da se polome, iako je nece skroz ukinuti. Levu stranu mozes tada da prisrafis i u donjem delu za stub, ali ce desna i dalje biti okacena samo skroz gore, pa kad se stane na prvi stepenik, nema sta da ih drzi da se ne krive ka zadnjem zidu.
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Hvala mbole (i svima ostalima) na savetu, :prsgore:,
kao što sam u naslovu konstatovao - napravio sam glupost i sada je samo pitanje kako što je moguće više sanirati štetu a da bude optimalno...
Za sada mi vertikalne merdevine nekako deluju kao najrealinije rešenje...

Malac trenutno ima 20tak kg, a kako vremenom bude dobijao na težini valjda će rasti i svest da mora pažljivo da se penjena merdevine a ne iz zaleta, skokom sa kreveta i sl... :forbryllad:

Pustiću misao da prenoći pa ću već odlučiti. Sem ako mi žena opet ne zavrne ruku... :smejanje: Å alim se. Ovaj put ćemo valjda imati više realističan pristup, a manje sanjarski ;)

p.s. - ajde sada malo da pustimo mašti na volju ("o - ne opet - pa zar ne vidiš šta se prošli put desilo kada ste puštali mašti na volju...") - a ako bi se namontirale vertikalne merdevine + na desnu nožicu sa unutrašnje strane nešto kao reza za poljski WC :tummenupp: - 2 položaja: uvučeni i izvučeni? Naravno u izvučenom bi trebalo da se tačno naslanja na pod (ili tepih ili...) - uvučeni položaj za trenutke pomeranja. Na donji deo "reze" bi mogla da se stavi neka stopica da ne bude baš metalna šipka na parket ili slično...):forbryllad:
Last edited by p0peye on 02 Apr 2013 15:05, edited 1 time in total.
Post Reply