Prerada ormana

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Prerada ormana

Post by p0peye »

Opa - oštro od samog (drugog) starta - evo je još jedna tema... :)

Dakle - danas sam bio vredan pa sam rasturio orman.
Sada samo trebam da ga sklopim :D

U spavaćoj sobi su ormani išli u G (ćirilicom), ali je došlo vreme da se dasa iz dečijeg krevetca prebaci u veći krevet. Veći krevet ne može da stane gde je trenutno krevetac, pa su ormani morali da pretrpe izmenu... (Krevetac ide na levi zid u odnosu na trenutne ormane (vidi se dušek na prvoj slici - stigao pre kreveta ;) )

Elem - U prvi mah smo napravili premetačinu i izbacili ispred stana jedan dvokrilni orman - vitrinu sa staklenim gornjim delom (od prilike 2/3) i klasičnim duplim vratancima dole, i i jedan jednokrilni (sa fiokama po sredini) privreneno ostavili na mestu gde treba da stane krevetac.

Image

Ipak, pošto smo zaključili da nam fale još jedno 3-4 sobe i 5-6 američkih plakara za stvari, pala je odluka da se vrati vitrina, samo što ćemo je preraditi.

1. ide na jedino moguće mesto - desno od trenutnih ormana,

Image

ispred radijatora.

Image

2. pošto ide ispred radijatora, donjih 100-120cm se skroz izbacuje, sa sve lesonitom, tako da radijator može da greje. (samo ću sa zadnje strane da "povežem" letvicom od 10tak cm, da orman "ne napravi špagu":tummenupp:

3. dupla vratanca koja su bila na donjem delu se prebacuju na vrh, a ispod njih ide - majstorluk (koji još nisam siguran kako ću da izvedem :forvonad:):

4a. iz "jednokrilnog" dela ću "izvaditi - iseći ispod i iznad" deo sa fiokama (videti prvu sliku)

i namestiti ga ispod duplih vratanaca sa leve strane, a sa desne strane idu vratanca sa dna jednokrilnog dela.

Image

Potencijalni problem: 18mm viška (jedna od stranica fioka. Mada bih mogao leve šine da premestim na levu stranicu ormana - vitrine - i iskoristim samo desnu isečenu koja će biti po sredini ormana.)

4a2. drugo rešenje da desna vratanca "suzim" za 18mm. Nisam siguran da sam dorastao tom zadatku, a da rezultat bude prihvatljiv sa estetske strane...

4b. ako mi zalogaj bude prevelik - umesto fioka sa leve strane idu gornja vratanca

Image

- s' tim što se moraju skratiti po visini. (gornja su duža od donjih - meni to ne smeta, li bih morao da spavam u fotelji ako bi to mojoj dragoj zapalo za oči - a teško da 5-10cm razlike ne bi primetila... I još jedna stvar - nemamo fotelju :forvonad:

4c. (najverovatnija varijanta) - gore idu dupla vratanca, a dole idu do visine od 120cm - police :D

Javljam šta sam uradio. A da li će biti još slika. To ćemo tek videti... :rodna:
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Ipak je ispala varijanta 4k.
Sa drugog ormana sam skinuo još 1 par vratanaca i stavio ih ispod gornjih, a ispod će doći pokretni bebi ormarić. Malo kreativnog haosa:
Image
Image

Ovde je jedva jedva prošao pored kutije od roletni. Malo je falilo da ga komplet rasklopim i opet sklopim na mestu gde sam ipak uspeo da ga uguram:

Image
Image

Image

Razlika u boji donjih i gornjih vratanaca na prepravljenom ormanu je usled različitih položaja u sobi: svetlija su bila često izlagana suncu, a tamnija nikad... ::neznam::


Gornji i donji deo uskog ormana je diskutabilno adaptiran - nekome se sviđa,nekome ne (namerno sam ostavio bočne stranice malo višlje, kao i leđa). U svakom slučaju, oba vrše funkciju do boljih finansijskih dana kada će jednom za svagda otići u istoriju:

Image
Na ovom delu bi trebala i da se prefarbajuleđa u neku nevidljiviju boju...
Image

I nravno - ostalo je još da se nalepi kant traka - mada sudeći po mom tempu, biće to dogodine...:oskyldig:

Deo sa fjokama će morati da sačeka lepše dane - za sada nema mesta za njega u sobi, ali će možda sa delom sa gornje slike moći za dasu da se napravi radni sto koji će stajati ispod njegovog kreveta.
Neću da vam kažem šta se desilo sa krevetom, za to ćete morati da pogledate drugu temu... :spyfoordig:::neznam::


p.s. - znam ja da su ovo trivijalne stvari i da bi većina vas uspela ovo da uradi mnogo bolje za 10x kraće vreme, ali - vi ste majstori, a ja sam rezač olovaka :skratta: Kada sam završio, i nekako raspremio sav haos koji sam napravio tokom operacije, ja sam sa osmehom na licu gledao novi raspored u sobi... Sa sve manama i propustima... :cool:
Last edited by p0peye on 28 Mar 2013 03:53, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

p.s. - znam ja da su ovo trivijalne stvari i da bi većina vas uspela ovo da uradi mnogo bolje za 10x kraće vreme
Nemoj biti ubedjen u to. Pitaj supruge onih sto su majstori kad su im ono bese trazile da im urade nesto, a da to naravno jos nije gotovo :)

Prerada je uvek jako zaguljen posao. Daleko je lakse napraviti nesto novo, nego rasturati pa prepravljati staro.
Pored toga, veliko je pitanje koliko si ti potrosio vremena efektivno radeci ovo. Ne provodis ti 8 sati dnevno u radionici, pa da si ovo radio 20 dana po 8 sati, vec svaki 3, 5, 7 ili koji vec dan, uspes da odvojis po sat-dva.

Tako da... samo napred.

O estetici ne bih :) naravno, posto jednostavno za nju bas i nema ovde mesta. Tebi je bilo bitno da se odradi funkcija, a estetika neka ceka bolja vremena.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bas si me lepo nasmejao :)
Ako nastavis da pravis decu, trebace ti ovakvi kreveti:
Image

A sto ne razmislis da taj stan promenis za vecu kucu na primer negde u Pazovi, pa bi mogao da imas tih 3-4 sobe vise ?
Post Reply