farbanje starih klupa

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

farbanje starih klupa

Post by ropee »

Pomagajte drugovi :groota:

moram ovo da farbam a ne znam koju boju i gdje nabaviti :

Image

Uploaded with ..us

to su stare klupe u crkvi , a boja je dosta uništena . To je rađena imitacija godova , ne znam, nekada sam ko klinac gledao susjeda pitura koji je farbao stara unutrašnja vrata , na temeljnu boju je farbao , sad kako i sa čim ::neznam::

inače ima oko 40 m2 za ofarbati , tako da mi treba jeftino i brzo rješenje :skool:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ovo je foderovano tkz. molerskim češljevima

to se radilo mešavinom firnajza tutkala i boje

e sad sve zavisi šta želiš da ostanu godovi ili da promeniš u neku drugu boju
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Zdravo Ropee,
Pre nego sto nabavljas materijal, prethodno izvrsi probu na jednom komadu koji je na manje vidljivom mestu.
Kupi litar tinte svetli orah i malo plave za korekciju. Ukoliko se pokaze da je crvenija, onda na litar tinte dodaj 1-2 gr. plave, pa opet izvrsi probu, bice malo vise zuca, a manje oranz.
Drugo, ti ne znas cime je to ranije mazano. Znaci, racunaj pre lakiranja da ce trebati i izolator, naravno transparentni. Ali pre svih radova ces morati sve to dobro da ocistis od prljavstine, ciklingom, smirglom, scotch-brite-om preko boje i da ogoljene delove gde se vidi golo drvo obojis, negde moze i krpicom, a ako ujednacujes/nijansiras boju, onda i pistoljem.
Znaci, prvo pokrpi stolarski, ako je sta polomljeno, ako treba nesta zameniti, ubaciti novo parce, gitovati i sl. pa onda lakirerski kako sam ti objasnio. Samo hrabro :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

@pezzo - naravno da prvo stolarske radove, to mi je jasno , nego ovo mora da se radi na licu mjesta , u crkvi , klupe su spojene jedna za drugu tako da nema odmicanja :groota: , a i na ovoj slici se vidi da su u lošem stanju . Brušenje i priprema se podrazumjeva , boja je upitna :skool:

@ peradetlić - e otkrio si mi pola :pljesk: , naravno da bih po mogućnosti htio da se vide "godovi" . Jeli znaš ( budući da si ovo znao , mislim da znaš :P ) koju boju se koristi , nekako mi sliči na uljanu boju :/ + firnis + tutkalo
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Reci ti popu da klupe traže nove pa bi možda zaradili koju dnevnicu.
Inače ja sam jednom svom prijatelju pomogal farbati unutarnja vrata koja su bila bjela i to ona gusta bjela boja najprije ih je ošmirglao i očistio kolko se dalo kolko je splao spalo i to poredili i premazali opet bjelom bojom isto nekom gustom ALI nepitaj kojom jer nisam bio zainteresiran u to vrijeme za vrste i značajke pojedinih boja,i onda smo napravili imitaciju mahagonija neki pitur mu je smješao boju i mi smo običnim kistom većim razvlačili boju uzduž vrata tako da su ostajale crte imitirajući godove.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Skoro sam na nekom sajtu gledao uzorke boja za drvo i ima takvih koje ostavljaju taj efekat tragova od cetke, bas kao na slici. Medjutim, treba tu izbeci (koliko se god moze) skidanje boje i sacuvati patinu, inace zlo i naopako, napravio bi toliki posao sam sebi da se nebi lako izvukao. Znaci, ocistiti sta se moze i sacuvati staru boju sa patinom. Kupi i finu celicnu vunu, Trebace ti dosta najlona za krecenje, da se ne lepi sprej od lakiranja i hvlp pistolj sa vazdusnom zavesom oko spreja, da bi mogao da lakiras na licu mesta a da mnogo ne rasipa. Za gitovanja bi bilo dobro da zamesas ili kupis vec pripremljeni git ako nadjes u toj boji i takodje git u vosku za ogrebotine, pa i olovke za popravku boje. Kad saniras ostecenja i popravis boju, prebrusi mekim scoc brajtom i preprskaj izolator, a osnovni lak ti verovatno nece ni trebati jer je to vec glatko, to ces sam oceniti, mozda odozgo po klupama. To ti je restauracija.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

aha , pezzo ti misliš da samo izvršim popravke gdje je boja sastrugana , ostalo očistim laga no pošmirglam i lakiram sve skupa , to nije loša ideja :skool:

a ti Å trki , sigurno si popio onu jednu malu plavu od Starog :smejanje: pa si mene našo hehehe

E vidiš , i ja sam gledao pitura koji je tako farbao unutrašnja vrata , znam da su kod nas govorili da su tu boju miješali sa pivom ::neznam:: ( možda su pivu ovako :part: da imaju bolju ruku :skratta: ) i da su ostajali godovi .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Ropee,Ropee, zar si se posvađao sa punicom.Pa ona ti je restaurator.Ili, ni ona nema iskustva sa takovim načinom bojanja.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Da, kad sve pripremis, onda samo das ton tintom, narocito na mestima gde je svetlije, tj. samo malo ujednacis boju, ali samo malo i to finim razredjenim sprejom tinte, pazi da ne preteras. Tek posle toga izolator. Kad se osusi, presmirglas smirglom 400 i skoc brajtom na reljefima, odozgo po ploci jednu-dve ruke transparentne podloge da joj udaris glanc, a takodje i na mestima gde si morao ponovo da bajcujes ogoljeno drvo. Na kraju zavrsni lak, ja bih PU mat za stolice (koji je otporan na habanje) i to bi bilo super.
Ako se upustis da sve osmirglas, odraces se od posla jedno 2 meseca, a mozda i ostetiti te reljefaste cvetice i frezature, lakse bi bilo napraviti novo nego sve skidati, a ko zna i kako bi uradio bajcovanje posle toga.
Ako poslusas Strkica, zovi ga da on skine boju :)
Last edited by Pezzo on 04 Nov 2012 13:27, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

stari wrote:Ropee,Ropee, zar si se posvađao sa punicom.Pa ona ti je restaurator.Ili, ni ona nema iskustva sa takovim načinom bojanja.
nema svađe, punica je umjetnica, ne bavi se ovakvom vrstom farbanja :tummenupp:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ma ne pada mi napamet skidanje boje , to je potpisivanje doživotne robije :skratta: , ovo ovdje je prednja strana klupe, bok klupe je izrezbaren skroz , ko bi to očistio , a i da je jedna klupa ,možda bi se usudio , ali ima 16 takvih klupa, i 6 većih :pun: , treba iznaći način obnoviti klupe , tako da budu svi zadovoljni :prsgore: , oni malo plate a ja puno zaradim :smejanje: :smejanje: :smejanje:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

E pa i na taj bok, koji je prema centralnom prolazu, takodje nabaci podlogu jer se najvise vidi. Ostalo sto je manje vidljivo, samo zavrsni posle izolatora. Znaci tu ti nece otici mnogo materijala kao kad bi radio kompletno bajcovanje, a osvezeno ce izgledati kao novo. Zbog vertikalnih povrsina mozes koristiti i tiksotropne lakove, da ti ne curi (ako nisi mnogo vest u lakiranju).
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

e sad pošto kažeš da bi nejeftiniju varijantu

tamni sadolin dodati lak za čamce pa stime posle popravki i čišćenja grubljom četkom praviti crtati godove

posle prelakirati i gotovo
to je najeftinije


a sad totalno reustariranje po starom fazone uzeće dosta vremena i živaca

tutkalo se meša sa firnajzom i dodaje boja bajc u prahu ne znam ni ja tačno davno sam o tome i diskutovao sa ljudoima koji su to nekad radili
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

mada sad gledajući sliku ponovo taj koji je radio i nije baš neki veliki umetnik bio onako ovlaš iscrtano ije se baš trudio da dočara efekat drveta
za sve je kriv Toma Sojer
Post Reply