Pergola

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
dragec
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Sep 2012 19:34
Location: Bjelovar, Hrvatska

Pergola

Post by dragec »

Pozdrav majstorima.

Ovak stoje stvari, htio bih si napraviti pergolu od stare hrastove građe, pa me zanima ako netko može prokometnriati osnovnu konstrukciju. Ukratko, 8 x 4m, nisam crtao sve ruke (ruke, kosnici, kako god se to već zove) koje idu pod stupce, ali stavio bih ih svud okolo. Stupci i grede bi bili od 14 do 16 cm, kako već uspijem dobaviti. Jel ima netko nekakvih iskustva i slično?

hvala

Image
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Dobro došao Dragec ,

Popuni profil , napiši odakle si , bio bi red i da se predstaviš .
Mislim da startanje na forumu direktno sa slikom i pitanjem nitko ne shvaća previše ozbiljno.
A tvoje pitanje za stolarski forum , jel ima netko nekih iskustava sa izradom ovakve pergole ???? :forvonad: Možda bi bilo bolje pitanje može li ti netko pomoći sa nacrtom ili na što pripaziti .
Mislim da je većina na ovom forumu odradila do sada barem dvije tri ako ne i više nadstrešnica, pergola i sl , a ima i par tema već otvorenih .

No , da ne kritiziram samo , skica je OK , treba pod svaku gredu postaviti ruke . grede za ovakvu konstrukciju su dovoljne 10 x 12 .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
dragec
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Sep 2012 19:34
Location: Bjelovar, Hrvatska

Post by dragec »

ropee wrote:Dobro došao Dragec ,

Popuni profil , napiši odakle si , bio bi red i da se predstaviš .
Mislim da startanje na forumu direktno sa slikom i pitanjem nitko ne shvaća previše ozbiljno.
A tvoje pitanje za stolarski forum , jel ima netko nekih iskustava sa izradom ovakve pergole ???? :forvonad: Možda bi bilo bolje pitanje može li ti netko pomoći sa nacrtom ili na što pripaziti .
Mislim da je većina na ovom forumu odradila do sada barem dvije tri ako ne i više nadstrešnica, pergola i sl , a ima i par tema već otvorenih .

No , da ne kritiziram samo , skica je OK , treba pod svaku gredu postaviti ruke . grede za ovakvu konstrukciju su dovoljne 10 x 12 .
hvala
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Dragec , a sa čim misliš zaštititi grede i poprečne letve za pergolu .
To moraš jaako dobro natofati , prvo sa drvocidom , lanenim uljem , potom nekom zaštitnom lazurom za drvo . Kada to napraviš odmah je najbolje dati više ruku zaštite , duže će trajati :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
dragec
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Sep 2012 19:34
Location: Bjelovar, Hrvatska

Post by dragec »

ropee wrote:Dragec , a sa čim misliš zaštititi grede i poprečne letve za pergolu .
To moraš jaako dobro natofati , prvo sa drvocidom , lanenim uljem , potom nekom zaštitnom lazurom za drvo . Kada to napraviš odmah je najbolje dati više ruku zaštite , duže će trajati :prsgore:
prvo mažem drvocidom, a onda mislim da ću s allcatom zaštititi od vlage a na kraju s nekom lazurom na to. Imam neku staru šupu na kojoj sam isprobao tu kombinaciju prošle godine .... allcat + lazura i izgleda ok. Doduše nije toliko izloženo kao što će biti ova pergola, ali izloženost pergole vjetrovima možda i nije loše. Å to bi se ono reklo .... bumo vidli
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Obavezno postavi sliku kada završiš ovo . po izgledu konstrukcije to bi trebalo biti lijepo . Ja sam radio jednu sličnu , sa razmakom između ovih letava od cca 50 cm ( letve- fosne 4,5 cm debljine i visine 15 cm ) na drvenoj konstrukciji 12 x 14 , sve od ariša - ovo je bio zahtjev vlasnika . Namazao drvocidom , lanenim uljem , te tri ruke lazura na vodenoj bazi i završno dvije ruke laka na bazi voska .
Napravljeno prije par godina , još dan danas se sija :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta je "lak na bazi voska"?
Jel imas link ka nekom konkretnom proizvodu?
User avatar
dragec
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Sep 2012 19:34
Location: Bjelovar, Hrvatska

Post by dragec »

ropee wrote:Obavezno postavi sliku kada završiš ovo . po izgledu konstrukcije to bi trebalo biti lijepo . Ja sam radio jednu sličnu , sa razmakom između ovih letava od cca 50 cm ( letve- fosne 4,5 cm debljine i visine 15 cm ) na drvenoj konstrukciji 12 x 14 , sve od ariša - ovo je bio zahtjev vlasnika . Namazao drvocidom , lanenim uljem , te tri ruke lazura na vodenoj bazi i završno dvije ruke laka na bazi voska .
Napravljeno prije par godina , još dan danas se sija :prsgore:
naravno ... btw ... koje su dimenzije te građevine koju pominješ da si radio? Kako je to na kraju izgledalo s tako tankom građom? Meni se čini da deblja građa bolje izgleda na 8m x 4m
User avatar
dragec
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 23 Sep 2012 19:34
Location: Bjelovar, Hrvatska

Post by dragec »

evo i slika

Image
Image
Image
Image
Post Reply