Изградња фрезера

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Da za te remenice gde bih mogao njih da nabavim? Video sam na bubanj potoku brdo aluminijumskih remenica, ali kakav je kvalitet. Da li je bolja aluminijumska ili metalna remenica? Problem je sto trenutno nemam net, pisem vam sa mobilnog, da postavim slike osovine u krurupnom planu. Bio sam kod jednog stolara i video njegov frezer, njegova osovina je fiksna, nema navoja, nema lifta, ne podize se sto, on je stelovanje resio platnama, ima set platni od 1mm 10 kom, od 2 mm 5 kod, od 5 mm 3 kom, od 10 mm 3 kom, pa nadalje.Moja osovina ima navoj na kucistu i tako se steluje visina, a remenica ima navoj na sebi i steluje se na osovini visina i obezbedi se kontra maticom. Poslacu dimenzije remenice kasnije.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

A i ti si poranio ? :)
Pa taj na buvljaku je iz Pazove i svake subote je tamo. Mozes kod njega da narucis po svojim merama da ti napravi, na primer trostepenu za motor, da imas vise brzina, na primer 1500, 3000, 4500, 6000 i eventualno 8000 ako nije mnogo za amatersku napravu :) . Cena je skoro ista kao i od onih gotovih koje prodaje na buvljaku, nisu skupe. Dobre su aluminijumske, ne brini. Ali, na remenici za osovinu treba narezati i unutrasnji navoj i bolje je da nju napravis od tvrdjeg metala, ta moze da bude 2-stepena. Mozda hoce da radi i to, pitaj ga.
Last edited by Pezzo on 06 Oct 2012 08:56, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako neces da pravis lift za osovinu onda ti treba caura za osovinu raznih debljina i stelujes sa navojem osovine(fino podesavanje),

to umnogome pojednostavljuje gradnju ali bi bilo pozeljno da onda kupis flat (ravan )kais i da remenicu na motoru "bombiras" a remenicu na osovini da napravis ravnu :prs:

http://www.gatesmectrol.com/mectrol/bro ... on_id=4974

imaces tisi rad masine i bez vibracija :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo ovaj iz Lazarevca pravi te osovine i prodaje i Sasi Rusu:
http://www.kupindo.com/Clan/voja1960/SpisakPredmeta
ko ne veruje, neka ga pita. :)

Singer, pljosnato remenje je slabije od klinastog. Nema potrebe da komplikuje, a podesavanje visine vec ima neko resenje, za amatere nije lose ni to, nece raditi stalno.

Mogu samo da vas potsetim da je dobro znati da se na mestu gde remen napusta remenicu javlja veliki elektricitet od vise hiljada volti, pa moze doci i do eksplozije sitne prasine. Zato treba taj frezer i zatvoriti okolo limovima, koliko toliko je izolacija od sitne prasine koje cesto ima po radionicama.
Last edited by Pezzo on 06 Oct 2012 13:20, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo wrote:Singer, pljosnato remenje je slabije od klinastog. Nema potrebe da komplikuje
"Gresis sinak ovaj silno gresis",povrsina pljosnatog kaisa je veca od klinastog ,samim tim nista ne gubi ali dobija na vertikalnom stelovanju osovine i na jeftinijoj izradi remenice :stolt:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kolega Pezzo moram ti priznati da odavno neko na forumu nije izvalio vecu glupost od ove tvoje koja pocinje rijecima: "Mogu samo da vas podsjetim..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ponovo proterah iste parametre samo sa vretenom na 1500 obrtaja, i sve do 5.5KW moze 1 kais s tim da remenice budu recimo 90 i 170

Iskreno ne znam odnose cena, al ne verujem da ovi kaisevi kostaju bas ko bubreg. Posto se kupuje retko, po meni isplati se iako je sigurno skuplji od obicnog, plus imas manje i jeftinije remenice.

Usput, Arax, mozda ne bi bilo lose da skines ovo programce: http://www.gates.com/europe/brochure.cf ... on_id=5297 moze ti pomoci pri izboru remenica i kaiseva.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Gresis sinak ovaj silno gresis",povrsina pljosnatog kaisa je veca od klinastog ,samim tim..."
-------

Pazi Singer, ovako pise u knjizi, nisam je ja pisao, a pisana je za viklere i odrzavanje el. motora:

"Klinasto remenje podesnije je za vece snage nego pljosnato za prenos 1:15 i za krace razmakeosovina, odnosno ako je obuhvatni ugao veci od 110 stepeni."

"odavno neko na forumu nije izvalio vecu glupost ..."
--------------
U istoj knjizi ("Namotavanje, opravka, montaza elektricnih masina", Tehnicka knjiga Beograd) pise:

"Usled velikog klizanja remena i suvog vazduha (zraka), pri prenosu s klinastim remenjem od gume, pojavljuje se elektricitet trenja na mestu gde remenje ostavlja utore. Taj elektricitet ima potencijal i do nekoliko hiljada volti, sto dovodi do pozara ili eksplozije."

Dakle, ja mozda ne znam nista, ali eto, recite da i strucna literatura laze. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se samo da ti je knjiga malo zastarela.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bole, sigurno su bolje te nove, to su i jaci i fleksibilniji materijali, samo ja nisam naisao na podatke kolika im je izdrzljivost i koje su im oznake. Zato sam i rekao da je bolje obavestiti se i precizirati dimenzije pre izrade remenica.
Mana moze da im bude samo da ih ne nadjes na trzistu ako ti zafali, mada ne mora da znaci. A ove stare tehnologije ima i na pijacama. O cenama isto nisam informisan. Tvoje informacije ce svima biti korisne i lepo je znati kolike su te razlike u kvalitetu.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Knjiga je stampana 1981. ali nije sve toliko zastarelo. Ako cemo tako da gledamo, onda su i elektromotori zastareli, zar ne ? :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

u redu je Pezzo ,svako iznosi svoje misljenje a na Arax-u je da oceni sta mu je bitnije i jednostavnije.:cool: :skool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Upravo tako Singer. Kartu citaj i seljaka pitaj :)
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Cene remena u lagertonu u Nišu je ispod 1e po metru dužnom čini mi se...Å alju i kurirskom poštom. Sada možda imaju i remenice ali nije problem naspraviti remenice nego pravilno proračunati takoda se za više brzina može koristiti isti kaiš...da se ne gubi obim potrebnog kaiša. Nisam siguran da sam ovo uspešno objasnio oko proračuna.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Meni na osovini remenica je 70 mm, ako na motoru stavim istu od 70 dobijam 1:1 kao na motoru, 2800 obrtaja, ako stavim remenicu od 140 mm dobijam brzinu od 5600 tako bi trebalo da bude. E sada koje 3 brzine da odaberem za rad? Kajs cu najverovatnije konusni, ali cu uzeti na razmatranje pljosnatii kajs. Znaci 1 ce biti dovoljan?
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
Post Reply