Изградња фрезера

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Hvala Singer. Uradicu na taj nacin. Polako nabavljam sve sto mi treba nadam se da cu uskoro krenuti sa sklapanjem.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
yugvlatko
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 30 Sep 2012 21:12
Location: ЦГ, Бјелопавлићи

Post by yugvlatko »

поздрав свима...
:)
докле се стигло са склапањем фрезе?
:)
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Trenutno imam poljoprivredne radove, nabacio sam lagere, legli su idalno, osovina nema da klimne. Ovih dana treba da idem da vidim za ploce da narucim. Pravicu i cirkular uporedo sa frezerom. I dalje mi treba predlozi kako da napravim frezer. Takodje malo i o koriscenju, nikada nisam koristio frezer, oko tih brzina, na sta najvise da obratim paznju. Kod Sase Rusa Sam kupio glavu sa 6 pari nozeva i glavu za firunge sa 4 para nozeva. Na koje brzine se oni koriste? Da li imate predloge za pomocnu polcu?. Kada krenem u izradu slikacu i postavicu na forumu, do sada je iznelo na 200 eura, trenutno sam zauzet oko poljoprivrede, pa sam malo odlozio sklapanje.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Za izradu pomoćnog kliznog stola sam naletio na ovaj link i gledao ga gledao i meni se nekako najviše svidio ova izvedba i najvažnije detaljno je slikano tako da nije ništa zavijeno velom tajne.

http://www.metabricoleur.com/t109-un-ch ... mat-maison

evo ti i isječak sa youtube-a

http://www.youtube.com/watch?v=kHS1xwdEWdw
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovaj Francuz (bar pretpostavljam da je francuz) ga stvarno uradio za 10 :prs:
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

A da bi uradio, koristio je i strug za metal, pa stubnu busilicu i ostale alate... Danas mogu i da se kupe ti klizaci sa sipkama, za razlicita opterecenja i sve se moze napraviti i bez masinske radionice, ali... koliko se sve to isplati i koliko setnje i utrosenog vremena treba, to je problem. I problem je u startu sto Arax ne racuna na neka veca ulaganja i to sve planira sa tom slabasnom osovinom. Sve u svemu, praviti ili kupiti gotovo, pitanje je vise samodokazivanja i entuzijazma, a ne isplativosti. Ako treba dva meseca da se mlataras oko toga i uz nezaobilazne troskove, izgubio si dve plate na drugoj strani, pa ne vidim racunicu. Za soma ipo evra mozes danas da kupis nov frezer sa kolicima (a samo frezer i za 900, a verovatno ima i jeftinije), vorschub-om i garancijom i da odmah pocnes sa radom. To jeste za one koji znaju za sta im treba. A za amatere kojima treba danas, pa ponovo za pola godine po par sati, to je vec za razmisljanje, ali ja to nebih komplikovao kolicima, pa ni cirkularom. Za amaterske potrebe je dovoljan i jedan bolji rucni cirkular.
Ovo je samo moje misljenje, da me neko ne shvati pogresno, jer te masine zauzimaju i prostor a ne koriste se mnogo. I kad na kraju hoces da prodas rucno pravljenu masinu, mozes da izvuces u najboljem slucaju pola cene ulozenog materijala. Verujem da se takve racunice ne isplate, mislim na samogradnju, pa ako se nesto od toga i radi, bolje je ne komplikovati sebi mnogo zivot :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pezo kolko sam vidio ti imaš Makitinu ručnu bušilicu.Po meni ono šta si radio na onim slikama odradila bi posao i Einhelova i to višestruko.

Primjetio sam da imaš ručnu glodalicu DeWalt.Ja i opet mislim da si mogao kupiti Einhel i isto bi radila sve ono šta je odradila i ova bolja.

Ja iskreno mislim da je tebi sve ovo jasno šta govorim i pišem ALI tebi se svidilo baštako kako si napravio i kako si kupio i u taj izbor niko neulazi tvoje pare tvoja posla.

Zato ako neželiš čovjeku pomoći konkretno nemoj ga stalno ubijati u pojam "tebi to netreba,to je za te pare bezveze,ta ti osovina nije zakurac,tu si osovinu preplatio ja ih imam skoro pa za džaba itd itd itd".

Nemoj da se ljutiš ALI čovjek je naumio da si napravi nešto i poštuj taj entuzijazam kako ga zoveš i poštuj tu volju za stvaranjem nečega i na kraju ako možeš savjetom pomoći pomozi a nemoj samo kritizirati i ubijati volju za radom.

Svi mi znamo uzeti pare i otići kupiti ALI ko ima para.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam na brzinu video, masinska obrada i nije neka mnogo ozbiljna.
Ovih par stvari koje se rade na strugu, napravice ti za par evrica (a mozda i dzabe komsija ako radi u nekoj metalskoj firmi). Stubnu busilicu verovatno ima kad se zalece u pravljenje frezera (nekako bi mi bilo preko reda, da prvo kupuje frezer).

Cesto zaboravljamo kategoriju hobi majstora, koji imaju sasvim specificne potrebe. amateri su drugo, i oni zaista upotrebe neki alat sad, pa ko zna kad.
Profesionalci koji od toga zive, imaju sasvim drugaciju racunicu, i potpuno se slazem da je njima najisplativije da kupe gotovu masinu.

No hobi majstori, ustvari rade prilicno cesto, posto jelte, to im je hobi, pa kad god imaju slobodnog vremena, umesto da se izvrndupe ispred televizora, oni se nabiju u radionicu. Nije im neophodna velika produktivnost, ali im treba mogucnost da urade maltene sve, i da to "sve" bude jako dobro odradjeno.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Strkicu, ja sam u prethodnom postu zato i napisao da me neko ne shvati pogresno.
Bole jeste u pravu da se to radi u dokolici. A i ja sam vec negde gore napisao da i ja imam takvu osovinu, jos ne montiranu. Ali stojim i dalje iza toga da to nije za neku ozbiljnu napravu i da je glupo zanositi se previse. A ja licno nemam nista protiv da ga i pozlati, kakav je tu moj interes ?
A Busilicu na slici sam kupio usput kad sam kupovao ger, bila na nekom popustu za oko 50 evra. Sa DW frezerom nisam odusevljen jer se brzo pregreva, ali je zgodan sto ima vodjice i lako se vodi jednom rukom. Nije za neka veca glodala. Ali sve to nema veze sa ovom temom, tek da odgovorim. Mi se inace svi pretrpavamo nepotrebnim ili predimenzionisanim alatima, narocito u pocetku i zbog neiskustva, a kasnije uvidimo gde smo gresili.
Nije mi cilj nikoga da obeshrabrujem, nego sam samo izneo svoje misljenje, jer ni cena samogradnje nije zanemarljiva, a plus postoji i velika neizvesnost sta ce ispasti posle svog truda i ulaganja.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Samogradnja može biti i jako opasna :forbryllad: , jer za samogradnju treba znati dosta faktora , i više manje predimenzionirati svaku stavku , te staviti sigurnosne sklopke , zaštite , .... .
Normalno , pitanje samogradnje i isplativosti su pojmovi kontradiktorni .
Samogradnja se ne isplati , no ukoliko nemaš drugog posla nego gubiti vrijeme i mozgati , svojim rukama sam napraviti , onda se isplati jer si financijski koliko toliko isplatio vrijeme provedeno u izradi .

U tvornici se na traci ovakav stroj napravi kroz cca 2-3 h sa svim ožičenjima , elektro motorom , zaštitnim sklopkama , vodilicama, ...
tako da tu tvorničku cijenu je teško ili ne moguće dostići .
Pogledao sam Å trkićev post o vodilici za cirkular . Na onom forumu dojmila me se radiona , a ta vodilica je osim što je predimenzionirana za onaj stroj skuplja od onog cirkulara dva puta , no to vlasnika veseli i on je zadovoljan sa svojom izradom :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ja i opet mislim da si mogao kupiti Einhel
--------
E moj Strkicu, moram da dopisem jos malo :)
Kupio sam jednom Einhel kosilici za travu, pokosio 2m2 i tu se potrosio sav najlon, a vise nisam mogao ni drugi da stavim, jednostavno ne valja, pa sam onda otisao i kupio motornu Stihl. Pa sam kupio Einhel vibracionu busilicu jer mi je trebala za nekoliko rupa. Ta se sama od sebe raspukla u koferu vec posle par meseci, takvog im je kvaliteta plastika. Servis im je nula i prepun je reklamirane robe, pa kad ih pozoves, kazu: donesi, pa kad stignes na red za mesec, dva, tri...
A imam jednu manju busilicu Iskra, kupio je moj otac jos pre 40 godina i nema kome je nisam pozajmljivao i to jos uvek radi, samo jednom sam zamenio cetkice. I sa njom sam mesao neke maltere i par puta mi je zadimila zbog prevelikog opterecenja, pa sam pretpostavio da mi treba nova i zato sam kupio i tu Makitu kad mi se ukazala prilika jer ocekujem da ce mi iskrina crci, bar znam da nije Einhel i da je mogu unistiti samo namerno, a i to tesko. A ako uzmes u obzir da i Einhel nije dzabe, onda ta razlika u ceni od 10-20 eura nije problem nikome, kad se radi o ogromnoj razlici u kvalitetu. Einhel ne moze traje ni 5% od onoga koliko traje Makita jer su u njoj delovi od najkvalitetnijeg celika i plastike.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pezzo wrote:Strkicu, ja sam u prethodnom postu zato i napisao da me neko ne shvati pogresno.
Ma tebe je gotovo nemoguće shvatiti ispravno.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ne znam Strkicu da li ima potrebe da ti objasnjavam dalje. Svako ima svoju racunicu, znanje i iskustvo.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kako god bilo "uvek" se isplati praviti sam (pod uslovom da imas "klikera" u glavi) jer ces za jeftinije pare da napravis vece ,jace i bolje od nekog fabrickog u cenovnom rangu,

da pojasnim otprilike ovako : bosch cirkular gts 10--kosta cca 1000e,pa za te pare mozes napraviti "CIRKULARCINU" da se raspametis,koja ce biti robustnija ,teza ,preciznija ...

ovaj stoni cirkular sam dao primer ,naravno njegova namena je prenosivost za teren ,no medjutim dosta majstora hobista(profesionalaca)ga ima u radionici ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Meni nije potrebno nikakvo objašnjenje ja ovu situaciju kužim od samog početka a isto kužim i tebe šta hoćeš reći svime napisanim ALI jednu stvar je nemoguće promjeniti a to je naum oliti zamisao samog investitora u ovom slučaju kolege Araxa,on je naumio to napraviti i možemo mi raspravljati kolko je to "opasno,neisplativo,bezveze,suludo" i neznam ni je šta sve ne.

Ja isto tako imam naum napraviti sebi stolni cirkular imam 3 osovine imam motor imam bravarskog alata znam variti imam mjesta imam i ostalog potrebnog materijala i znam da će me to koštati na kraju krajeva više nego jedan prosječan cirkular koji mogu imati za cca 300€ ALI kad vidim po youtubu kakvi kreteni rade mašine i šta s njima izrađuju pa se pitam jel sam ja toliko blesav i nesposoban ili je nešto treće.

Ja jednostavno uživam u stvaranju nečega u samom mozganju kako neki detalj poboljšati kako ga izvesti praktičnije itd. itd.

Mogu ti potvrditi kolege Ropee i Stari da kod mene nastaje jedan zanimljiv projekt roštilj od limene 200 litarske bačve,da idem sve staviti na papir šta sam utrošio u taj roštilj kupio bih sigurno 5 prosječnih roštilja u nekom trgovačkom centru koje ljudi koriste godinama i služe ih ali ja sam imao tog materijala doma i nije mi žao niti jedne jedine minute provedene bruseći vareći bušeći a niti jedne jedine elektrode šarafića ili komada flaha.

Stoga poštovani kolega Pezo razumijem ja tebe i svaka tvoja rječ je na mjestu ALI ipak ono nešto u samom čovjeku je nerazumljivo niti meni niti tebi nekada.

Nemoj da se ljutiš ako sam te nečim uvrjedio nije mi namjera bila niti najmanja,već sam htio da poštujemo svi skupa odlučnost čovjeka i njegovu volju za radom i stvaranjem.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply