Изградња фрезера

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

3000/6000/8000 rpm :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sutra ces hteti da stavis smirglu ili cetku na frezer, a neces imati 1500 o/min, ili ce ti trebati 4500 o/min da obradis nesto popreko na venu, pa ces raditi neodgovarajucom brzinom i samo istupiti nozeve bez veze. Bolje je da uradis kako sam ti napisao i napravis obe remenice jer to nije skupo. Sto ne platis na mostu ... :)
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Arax,
ako uzmemo da želiš napraviti ove brzine koje je naveo singer tj. 3000/6000/8000 a na motoruimaš remenicu prečnika 70 mm za ove singerove brzine bi ti bile potrebne remenice prečnika 75/150/200 mm. Eh sad nisam siguran da bi istim kaišem mogao to da postigneš jer se od prve do treće željene brzine drastično povećava obim potreebnog kaiša i čisto sumnjam da ćeš moći ikako tehnički izvesti toliko otezanje motora od vretena.
To normalno ne znači da ove brzine nije moguće postići već naprotiv...mora se prilagođavati i remenica na motorui remenica na vretenu. E taj proiračun je stvarza inžinjere. Moja mašina još uvek nije završena i nijemi blizu da bi mogao da odem izmerim i da ti javim kako je tokod mene rešeno. Znam da ćuimati 3 brzine i to čini mi se 3600/5400/7200 ali ne znam koliki je prečnik remenica...znamda suobe remenice (i na motoru i na vretenu) višekanalne. Očekujem da mašina bude gotova za 10-ak dana pa mogu tada da ih izmerim i da ti javim ali to će ti biti kasno...očito...
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Nece biti kasno, jer jos uvek skupljam materijal i informacije, kada sakupim sta mi je potrebno i odlucim tacno sta cu, krecem u izgradnju. Razmisljam da motor stavim na sarke, da ima veci hod, a da ga sa sipkom sa navojem zatezem i olabavljujem. Jer kada menjam kajs olabavim motor, stavim na veci remen i zategnem motor, to jest kajs. Ne znam da li me shvatate.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

^^

shvatamo te ;)

sto se tice remenica to ide ovako : srednja remenica ce biti ista kao na motoru(fi) na motoru ce biti ispred(ili ispod) veca a iznad manja,dok ce na osovini frezera biti obrnuto tako da ce remenice biti istog precnika samo kontra obrnute!!!-------jasno ko dan :pun: :happy:

spanovanje i popustanje kaisa je dovoljno da bude 2-3cm hoda (da ga svuces sa vece na manju i obrnuto) .

imas negde na netu(neko je postavljao link za proracun remenica-fi rem. i rpm-a ,pa to iskoristi za odnose) :prs:


PS. jedan savet--sto kraci kais -manje vibracija(pod uslovom da je nazubljen):)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

E Ovako do sada sam ovo kupio

Osovinu za cirkular placena 35 evra

Image

Osovina za frezer placena 100 evra, i ubaceni SKF lezajevi kostali 20 evra

Image

Image

Image

Motor od 3 Kw na 2800 obrtaja 80 evra

Image

I dve glave sa inzmenljivim nozevima 140 evra, na prvoj slici 60 a na drugoj 80 evra.

Image

Image

Ovih dana cu videti za ploce sta i kako.
ako neces da pravis lift za osovinu onda ti treba caura za osovinu raznih debljina i stelujes sa navojem osovine(fino podesavanje),

to umnogome pojednostavljuje gradnju ali bi bilo pozeljno da onda kupis flat (ravan )kais i da remenicu na motoru "bombiras" a remenicu na osovini da napravis ravnu prs

http://www.gatesmectrol.com/mectrol/bro … on_id=4974

imaces tisi rad masine i bez vibracija smile
Necu praviti lift, hteo sam praviti ali sam odustao (Hteo sam praviti i cirkular zajedno sa frezerom, pa sam opdlucio odvojeno)
Sada malo razmisljam i o pljosnatim kajsu, vidjao sam pljosnate kajseve na ves masinama, da li su to isti kajsevi, imaju kao svoje male kanale ili su to zupcasti kao na autu? Sigurno je lakse naruciti kod strugara da napravi ravne remenice.
Last edited by Arax on 09 Oct 2012 19:37, edited 1 time in total.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne kao zupcasti, vec PK kais (PK-poli konus, kakav ide recimo na alternator ili kompresor klime kod novijih vozila).
Bas taj sa malim kanalima, samo jaca varijanta od one za ves masinu.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

cek cek ,pk kais nije ravan(za izradu remenice je skuplji od kanalnog),a ravan je ravan(osim sto je malo siri od svih.

mogu ti dati broj od coveka koji radi remenice (od aluminijuma),meni je radio trodelne za 6PK kais,i sve ostale strugarske stvari :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

A gde mogu da narucim te 6PK kajseve?

Da li je to ovo http://www.kupindo.com/Renault/9487339_PK-Kais-6PK
Last edited by Arax on 11 Oct 2012 08:09, edited 1 time in total.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da to je to. 6PK znaci da ima 6 "rebara".
Gates imas kod Kumakisa: http://www.kumakis.rs/sajt/index.php?op ... Itemid=176
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:stolt:

to je taj,ali ako radis frezer bez lifta onda pravi za ravan(flah)kais ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Pozdrav momci.Ispratio sam u potpunosti ovu temu pa bih pomogao ako mogu.Podržavam svaku inicijativu za samogradnju mašina jer ni ove fabričke nisu pravili vanzemaljci nego ljudi i mislim da se u većini slučajeva može proći dosta jevtinije ali treba malo truda i vremena.Evo formule za izračunavanje br.obrtaja motora smanjivanjemi povećavanje prečnika remenice.
Image
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Mene nije bilo u medjuvremenu. Napravio sam 2 trostepene remenice od aluminijuma. Osovinu za cirkular koju sam kupio od firme conostroj je osovina losa, pa je bacala milimetar i vise, pa sam isao da je zamenim, kada sam je zamenio, nisam mogao ma vidim od oka i druga je bacala kada sam dosao kuci, iznervirao sam se i rasturio kuciste, sama osovina nije lepo obradjena, kao da trn koja hvata osovinu na strugu nije bio tacno u centar. Kada sam nasao strugara u mojoj okolini za remenice da mi uradi, pitao sam ga da mi napravi osovinu za cirkular, da budu kvalitetni lageri, i da bude precizna. U medjuvremenu mu donesem osovinu za frezer da pokupi neke mere od nje, kada mi on kaze, to je moja osovina, ja sam to pravio za Sasu rusa po 60 evra, pa sam odustao. Odmah mi je rekao da zamenim lagere!! Osovinu koju je napravio za ciskular dobra masivna, lageri koyo japanski, ali platne koje drze testeru nije tacno uradio, po milimetar je promamasio centar. I testera je bacala, pa sam pravio druge platne na drugo mesto i sada je dobro. Osovinu gde je privario za postolje sa razlikom od 2mm moram da postavljam nesto ispod postolja da postavim nesto da bila u vinklu. Rupe na postolju je izbusio kako je stigao. Razocarao sam se u metalostrugare..
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Po ovome šta si naveo došao sam do zaključka da ti je osovina u jednodjelnom kućištu naravno sa dva ležaja nešto kao ova sa linka?

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada- ... as-4242939

Jesam dobro mislio?

Ako je tako,zašto nisi išao na verziju sa dva odvojena kućišta sa ležajevima mislim da na taj način i sa samoštelajućim ležajevima bi dosta tih problema izbjegao.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Arax wrote:Razocarao sam se u metalostrugare..
Nazalost, u svakom zanatu imas "majstore", pa i u metalskom.

Verovatno je problem u tome sto oni koji rade kako treba, ne mogu da naplate svoj rad (jednostavno musterija nece da plati koliko bi to trebalo da kosta), pa onda ostaju oni koji rade po sistemu "sta oces za te pare".
Jednostavno da bi se nesto takvo uradilo kako valja, treba puno vremena, merenja, cinculiranja... to niko nece da plati.
A ovako, uhvati kako stignes, na masini koja je videla i mnogo bolje dane, protrci nozem, gotovo... 200 kinti, sledeci molim.

Ne kazem da to tako treba, po meni ako si se prihvatio posla uradi ga kako treba bez obzira na cenu koju si pogodio ili ga nemoj raditi uopste, ali realno situacija je jednostavno takva.
Post Reply