Изградња фрезера

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Ja razumem da koliko para toliko muzike, ali kada sam kupovao osovinu na bubanj potoku covek prodaje po toj ceni i reklamira svoju firmu, da li je normalno da mi 2 dajd neispravnu osovinu? Za cenu koju je on sam odredio. A osovinu koju sam narucio, posto sam bi izrevoltiran zbog prve, rekao sam da je odradi da bude masivna, tacna i da lageri budu kvalitetni on je izracunao i naplatio, platne nije odradio kako treba, nije tacno osovinu zavario na postolje i rupe je izbusio na postolju kako mu doslo pod ruku. Ako se prihvatis posla i naplatis koliko mislis treba i posao da odradis kako treba.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bole ti je lepo objasnio. Siromah uvek vise placa jer kupuje ponovo kad vidi da se prevario. Sam si kriv, nije ti dobra logika.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

za platne frezera: ako nisu dobro odradjene imas 2 opcije,prva je da das nekom na brusenje(da budu paralelne i upravne na osovinu,a druga opcija(koju sam ja napravio)kupis jeftine lezajeve sa unutrasnjim fi 30 i skines samo unutrsnje prstenje i eto ti fabricki brusene platne za frezer :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

E ovo što je doživeo Arax je da čovek poludi...Lepo sam rekao da se u samogradnju ne treba upustati iako sam se i sam upustio u istu.
Inače u potpunosti se slažem se sa ovim što je mbole napisao u vezi sa mašinskom obradom. Nisam imao problema sa majstorom kao Arax ali sam zato platio solidno...kao da sam kupio novu mašinu...pazite, ne polovnu nego novu...doduše i kvalitet izrade i obrade je na nivou...okačiću slike ovih dana.

Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

jedva cekamo :pljesk::pljesk::pljesk:

pozuriiiii :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Lepo sam rekao da se u samogradnju ne treba upustati iako sam se i sam upustio u istu."
--------
Vredi ako imas kvalitetne vitalne delove masine i ako imas dobru ideju i potrebno znanje. Znaci, ne mozes ocekivati da ti sve bude najjeftinije sa buvljaka, a da ispadne nesto vredno. To je vrlo mala verovatnoca.
Pricali smo i o fabrickim kombinirkama, pa ih ima od 1000 evra, a ima ih i od 13000, sve ima svoju cenu, nije ni onaj lud sto kupi onu najskuplju, a mogo bi i sam da je napravi, ali kako...

I sto kaze saša, izadje te cena da si mogao i da kupis novo u radnji, ne bas ono sta si hteo, ali ima. Tako i mene kostaju neki komadi namestaja, ima i u radnji za te pare, ali nije isti dizajn, boja, materijal i td.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problem sa samogradjnom je sto svi ocekuju da to bude dzabe, ili da kosta ozbiljno manje nego kada se kupuje.

To je u startu greska.
Koja je finansijska razlika izmedju samogradnje i proizvodnje u fabrici? Ne placas rad. Na izgled to je znacajna stavka, samo nevolja je sto vise nije. Nekada je rad nosio ozbiljni deo cene. Danas, uz 99% proizvodnje koja je automatizovana, rad je u sustini jako mali deo cene.
Eh, al fabrika kupuje na veliko, i recimo motor koji ti placas 100 evrica, posto kupujes jedan komad, ona placa 60 ili manje posto kupuje 10.000 komada.
Naravno fabrika i trgovac izmedju bi nesto i da zarade za razliku od tebe, al to najcesce pokriva razlika u ceni materijala. Pa se cesto desi da te ono sto si sam napravio i nisi ni dinara dao za rad, kosta vise nego da si kupio fabricko.
naravno ovo je pod uslovom da pravis sa istim kvalitetom kao fabrika.

No posto radis za sebe, ti mozes da ustines ovde, ili da nesto napravis vise kako tebi odgovara...
Veoma cesto osnovne masine kostaju u fabrickoj varijanti manje nego da ih pravis sam. Ali... kad dodjemo do dodataka, tada ih fabrike naplacuju papreno (ne zaradjuju fabrike automobila na prodaji kola, zaradjuju na dodatnoj opremi, servisu i rezervnim delovima).

Osnovni cirkular ces platiti 1000 evrica. Al dodatak koji realno ne vredi ni frtalj cene tog cirkulara ces platiti 400. A taj dodatak znacajno poveca iskoristivost cirkulara.

Elem, mogucnosti za takve dorade, kod masine koju pravis sam su daleko vece, nego kod kupovne. Tu se krije mogucnost ustede.

Naravno, ako u djubretu u avliji imas gomilu celicnih profila, na otpadu jeftino nadjes polovan a ispravan motor, komsija ti da debelu plocu koja mu je ostala od nekog posla... racunica se drasticno menja :)
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Ja sam pre neki dan kupio polovnu pravljenu frezu .Freza je ostala prodavcu od pokojnog oca koji je bio dobar stolar.Osovina je fabricka uzeta od rashodovane masine,a sin mu je napravio pomak na metalni lastin rep tako da je precizno stelovanje visine.Frezer je bez stuca ali smo ga ja i moj sin juce napravili.Masinu sam kupio za 400eura a za delove stuc kolica otislo mi je jos stotka...
Image
Image
Image
Image
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Sasa da li bi mogao da mi das dimenzije remenica na tvom frezeru i motoru hteo bih da stavrim bas te brzine na moj frezer.Pozdrav.
saša wrote:Arax,
ako uzmemo da želiš napraviti ove brzine koje je naveo singer tj. 3000/6000/8000 a na motoruimaš remenicu prečnika 70 mm za ove singerove brzine bi ti bile potrebne remenice prečnika 75/150/200 mm. Eh sad nisam siguran da bi istim kaišem mogao to da postigneš jer se od prve do treće željene brzine drastično povećava obim potreebnog kaiša i čisto sumnjam da ćeš moći ikako tehnički izvesti toliko otezanje motora od vretena.
To normalno ne znači da ove brzine nije moguće postići već naprotiv...mora se prilagođavati i remenica na motorui remenica na vretenu. E taj proiračun je stvarza inžinjere. Moja mašina još uvek nije završena i nijemi blizu da bi mogao da odem izmerim i da ti javim kako je tokod mene rešeno. Znam da ćuimati 3 brzine i to čini mi se 3600/5400/7200 ali ne znam koliki je prečnik remenica...znamda suobe remenice (i na motoru i na vretenu) višekanalne. Očekujem da mašina bude gotova za 10-ak dana pa mogu tada da ih izmerim i da ti javim ali to će ti biti kasno...očito...
Pozz
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Hteo bih tri brzine na frezeru 3kw sa jednim kaisem.Da li iko ima izracunat taj odnos na svojoj masini?
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Ako znaš br.obrtaja svog motora možeš i sam da izračunaš.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Motor mi je 2880 obrtaja.Nije problem izracunati odnos dve remenice,ali sam odnos te dve trostepene remenice kod kojih bi se koristio jedan isti kais sigurno vec neko ima ,pa reko da ne lupam glavu.😄 Sigurno je neko to dobro izracunao kako obrtaje tako i sile i sve ostale odnose.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Dobro ako ti je tako lakše.Ja u nedostatku remenica pravim sam drvene ,kakve su mi potrebne i rade posao.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Bez uvrede,ali ne bih pribegao toj opciji.Na masini samo lezajevi kostaju 100 e.Tako ne bih pravio tako nesto,vec nesto tacno profesionalno jer ce masina imati te namene.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Slažem se,za frezer apsolutno ne.Ja sam ih pravio za strug i Thicness Sander,stonnu šmirglu i još poneke alate koji nemaju veliki br.obrtaja.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
Post Reply