sjenica-krovište

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

aha tako onda, hvala na razjašnjenju :)
Da vas i pohvalim, jedan od rijeđih foruma gdje je pravi forumski duh :buga:
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Pošto je to sjenica, a da uneseš malo rustike i pokriješ sa slamom.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

u zimi treba biti nadstrešnica za auto, u ljeti je sjenica, tako da i bi razmišljao sao o trstici ali kada se ne poklapa tada sa funkcijom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Slameni krovovi postoje na kucama vec vekovima. Rade sasvim dobro i zimi i leti :)
Jedino se bojim da je ta varijanta malo skuplja, al ne boli da se raspitas.
Izgleda lepo, a koliko znam trajno je.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

cijena je od presudne važnosti, na žalost.
a i sjenica je uza cestu, 10min hoda od centra grada
pa mi se slama ne uklapa.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

ijohohoho, naletim ja danas na ovaj crijep na akciji http://www.mediterran.hr/mediterran-crjepovi/danubia po cijeni od 0,63 eura, cca 10kom u metar kvadratni što je prihvatljivo, ispada me 152 eura za cijeli krov sa sljemenom....ali nebuloza nad nebulozama, završni crijep tj. rubni crijep D/L košta 5,8 eura/kom, a meni treba 24 komada što ispada da me samo ti rubni desni i lijevi crijepovi koštaju kao cijeli krov i sljeme...katastrofa, a ne može se napraviti bez njih
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A reci mi zašto se nebi moglo napraviti bez njih?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Pa ne znam kako? Ako napravim bez njih početak od kuda krečem (ako ćemo sa desna na lijevo) mi ostaje zub na koji ide ta tzv. desna strana
Ako vam se da malo vidjeti kako bi se to izvelo http://rs.mediterran.com/pdf/upute_za_primjenu.pdf str 35
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad malo pogledam kroz prozir, nigde ne vidim kucu koja ima taj rubni crep.
Ne kazem da on nije lep i da nema svoju svrhu, al stoje krovovi i bez njega.
Jednostavno slozis samo ove pokrivne (malo mora da se racuna da se lepo uklope), i sa svake strane prikucas na gredu jednu dasku koja prelazi preko visine crepa. Naravno moze da se radi i opsiv od lima, al em ti se ne uklapa estetski, em je to skuplje.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

sve razumijem, i ja tako mislim, alo onda gledam taj crijep, ako ga gledamo komadno na desnoj strani je završen val koji bi morao nasjedati na sljedeći crijep, a n lijevoj strani je ravni dio sa zubom, i to mi sada nekako se odbija, lijeva i desna strana ne završavaju isto, ako me razumiješ
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Zakucaš daske u " L " i postaviš umjesto tih rubnih crjepova i super služi svrsi a ako si mislio na estetiku onda zaboravi na pare a to ti je sigurno već odavno jasno,i na kraju krajeva jel ti to radiš za sebe i po svom proračunu ili radiš za susjede i po tome šta će ti oni reći ako me razumiješ.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

ma radim za sebe, znači daska u L kao krajnji rub
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

Ako je pitanju krajni deo postoji limeni profilisani element koji menja taj rubni crep a kod nas je poznat kao "vetar lajsna" i košta oko 2 eura po metu, a to može da ti napravi bilo koji limar koji radi oluke, a postavlja se kjednostavnim zakucavanjem zakrajnji rog, a njegova namena je da nedozvoli da vetar podigne crep sa konstrukcije, mada se to može zatvoriti i daskom, sve zavisi od žalje volje i materijalnog momenta, a ti rubni crepovi nisu loši ali su za krovove koji se projektuju poo dimenzijama crepa da bi se sve to uklopilo.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

još pitanja, na kraju bi išao na crijep, jer idem na rate, pa gledao što
je dugoročno isplativo, e sada crijep tezi 900kg, da li je konstrukcija
dovoljno jaka za tu težinu, ili eventualno ako nije kako da pojačam
. brat je stolar on kaže da ne bi trebalo biti problema, ali volio
bi čuti i vaše mišljenje, crijep je onaj iz gornjega linka
hvala još jednom, i pozdrav
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

Pa jedino nisu navedene dimenzije rogova i podrožnjače, to je bitna činjenica i ja bih rogove vezao negde na pola sa letvama, ili to nije stavljano na crtežu a predviđeno je, to daje dodatnu čvrstinu konstrukcije a nije mnogo komplikovano uraditi, naravno toje za slučaj da se krov neće podaščavati, već će se na rogove postavljati samo letve, a ako se krov podaščava, pa na njega idu letve onda nema potreba za nekim još ojačanjem, jer je razmak rogova ~ 75 cm, tako da se uklapa u standard samo bih ja stavio rogove 12x8 cm, a podrožnjaču 16x12 cm, i miran si.
To je moje skromno mišljnje, prema mom iskustvu.
Nadam se da sam pomogao.
Post Reply