sjenica-krovište

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

sjenica-krovište

Post by jiva »

e ovak, pozdrav svima, u planu je izrada sjenice, tj. nadstrešnice, koju sam prvotno mislio pokriti sa bitumenskim pločama (čitaj-jeftino, lagano, brzo postavljanje, i čitaj opet jeftino)

e sada svi su me počeli odgovarati od bitumeni jer-smrdi na vručinama, uvija se, itd, itd, pa si mislim da idem na crijep, ali pitam se pošto je nadstrešnica zamišljena tako da li je krov po dole nacrtu dovoljno jak za crijep?

Image
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

pa tesko da ti moze neko odgovoriti da li je krov dovoljno jak jer fale dimenzije ali da probamo :d

rogovi su na ~75 cm sto je vise nego dovoljno ali ne znamo dimenziju istog :D

e sad podroznjaca (ova greda od 4700mm) je bitna tj njene dimenzije jer nosi pola krova a raspon je ~2 m. naravno ako se ovi kosnici urade da budu noseci a ne estetika onda si resio problem jer su rasponi 70-80cm ali trebala bi neka dimenzija vise.

iz crteza ja ne vidim raspon dvovodnog krova ali to je reda 2 i nesto -maz 3 metra???. to je nikakav raspon za crep tj bez problema ce ga nositi ali nagib krova je po skici isuvise mali za crep. zavisno od vrste crepa ali minimalni nagib (zavisi od vrste crepa kao i od podloge tj da li podascana ili su samo letve) je od 25-30 stepeni

Sve u svemu to bi trebalo da moze da nosi crep

PS
ne znam na koje bitumenske ploce mislis za krov ali tegola ili ti sindra je vise nego odlicna i sigurno ne smrdi jedino sto za nju moras podascati krov,
http://www.tegola-canadese.info/using-joomla
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A zašto nebih išao na limeni pokrov ima ga u raznim bojama čak i imitacija crjepa,a ujedno je i lakši od crjepa.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

da li si nekad sedeo ispod limenog krova kad pada kisa :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ti sto te odgovaraju su verovatno "edukaciju" zavrsili sredinom proslog veka :)

Niti bitumenskoj sindri nesto fali, niti smrdi, niti se uvija (a i kako bi se uvijala kad ispod nje ide daska). U krajnjoj liniji pravis obicnu sjenicu, a ne dvorac nekom seiku.
Par kolega ovde sa foruma ima kucu i lokal pokrivene sindrom, i ama bas nikakve primedbe na nju nemaju.
Kroz par godina (ne znam tacno koliko je stara kuca singeru, ali rekao bih 10-tak godina), crep ce izgledati daleko ruznije od tegole.

Moguce je da si mislio na ondulinu, to jest talasaste bitumenske ploce. Ko sto si sam rekao: jednostavno, jeftino, brzo.
Ono sto sam do danas video da je time pokriveno, isgledalo mi je sasvim OK. Elasticnost im je prednost a ne mana. Nece one da "iscure" na toploti. Ako se neka osteti, isto tako jednostavno je zamenis. Da se ne lazemo, grad koji probusi ondulinu, polomice i crep.

Elem, ja kad bi radio, drzao bi se tvoje prvobitne ideje, zasadio lozu pored i kad poraste da prekrije senicu jednostavno skinuo ploce.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

nagib krova je 15 posto, a širina ulaza (tj vanjske dimenzije) je 3,5m, jedan rog ima dužinu 2,1m, a raspon krova je nešto malo više od 4m
za šindru znam, ali nekako sam razmišljao da bi radio sekundarni krov, tj. dupli roštilj radi prozračivanja, inače živim u gradu, i svuda oko mene asfalt pa sam htio sa roštiljem riješiti problem zagrijavanja odozgora tj. prozračivanje, jer nije da sam u nekoj prirodi pa okolo zelenilo štiti i hladi, više manje je svuda asfalt, ako zanemarimo mali komad vrta.
E sada šindra je ok i lljepša negoli bitumen, ali bez sekundarnoga krova to je puno zagrijavanja (ili ja nešto neznam :-()
A ploče koje bi stavljao su ove http://www.webgradnja.hr/katalog/3313/b ... -guttanit/ koje bi išle na dupli roštilj (prije toga bi podaskao cijeli krov naravno)
ili ove nije potrebno raditi roštilj radi odzračivanja http://www.webgradnja.hr/katalog/10673/ ... onduvilla/
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

uza dužu stranu sjenice i ići će loza, ali skidati ploče neću jer je u ljeti sjenica, a u zimi nadstrešnica za auto, živimo na malome komadu zemlje pa moramo kombinbirati.
Lim nikako ne bi nije to to na drvenu građu, barem meni estetski, mislim svako je nešto drugo ljepše ali meni ne nikako
Last edited by jiva on 13 Aug 2012 21:33, edited 1 time in total.
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

ja ti moram skrenuti paznju na jos jednu stvar, a to je da kod ovakvih krovova moras voditi racuna i o vetru to jest da ti vetar ne odnese ovaj krov. to je velika povrsina i potisak nije mali, tako vodi racuna da se stubovi i sve veze moraju racunati i na "cupanje" :(

sto se lima tice predpostavljam da se i kod vas mogu naci u boji, tako da se tesko moze primetiti koji je materijal sem ako ne zagledaju :D

a za 15% ako sam te dobro razumeo to je oko 8-9 stepeni. to ti je malo za skoro sve krovove, cak je i lim na granici (zavisi od proizvodjaca i profila lima)

ne bi mozda los bio ni lexan :D

PS
ja bih da radim sebi stavljao tegolu ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Drzi se ti svoje prvobitne ideje. Nista ne fali ovoj prvoj varijanti.

Eventualno, da bi sto se kaze bio miran, postavi poprecne letve sa razmakom tolikim da na njih moze da dodje i crep. Ako ti se za par godina bas ne svidi, jednostavno skines ove ploce i poslazes crep. Mada ko sto Z@P napisa, to je mali nagib za crep.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

ops krivo sam napisao 15 stupnjeva.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Z@P wrote:da li si nekad sedeo ispod limenog krova kad pada kisa :D
Pa to mu je sjenica znači za koji sat po danu neće spavati pod njom kad bude kišilo.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

bitumen ploče, one sa linka, me ispada najjeftinije
taman su 2m * 0.9m znači 6 ploča na jednu stranu
puta 2 to je 12 ploča za cijeli krov cijena malo manje
od 100eura, dobro ima tu još sljeme, parma brana, ekseri.
prednost je da bitumen mogu sam postaviti
sindra je super ali kako se riješava problem odvođenja topline?
jer vidim da ide direktno na brodski pod
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

ko te savetovao oko krova???

za sta ti sluzi parna brana (parna brana ili parnopropusna folija????) i za sta ti sluzi ventilisani krov na objektu koji nema zidove???

sta ce ti ventilisani krov kad vazduh slobodno struji ispod krova, i koju paru propustas ili blokiras (iznad ili ispod krova) kad ona uvek moze sa druge strane doci?????

ako te neko savetovao onda te lose savetovao, a ako si sam smisljao onda si pobrkao krov zatvorenog prostora i krov koji je sam za sebe ;)

NFH
Last edited by Z@P on 14 Aug 2012 17:41, edited 1 time in total.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

eto drugi me savjetuju, zato sam ovdje da me se uputi, znači

parma brana ne treba, i tako i ventilacija
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

pazi ako hoces da stitis drvenu konstrukciju od moguceg prolaska vode onda stavi "parnu branu" (to ti je obicna plasticna folija a mozes da kupujes i neke specijalne :D). Parnopropusna folija (nije isto sto i parna brana!!) nema apsolutno nikakvu svrhu jer je vazduh iznad i ispod krova isti.

ventilacija? Ako radis crep mozes da je napravis (podascas krov, stavis poduzne letve po rogovima i onda poprecne (horizontalne) letve za crep) ali ona nema svrhu na ovom krovu. Za krov tipa sindre, limeni i sl. ne mozes da ga pravis jer ispod daske nemas druge slojeve krova!!!!


evo link odakle mozes da se informise sta za sta sluzi
sve o tegola krovovima :D

ako ti treba nesto razjasniti slobodno pitaj ;)
tu smo
Post Reply