sjenica-krovište

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pa dobro si primjetio i rekao si i sam građa oliti brodski pod ti nije bio dovoljno suh,to je jedno.
Druga stvar je možda i ta kako si rekao da si sjenicu radio u jesen pa je možda bilo više vlage i u zraku i okolini,kiše i to pa su se daske malo navukle vlage i raširile a sada dolaskom suhih dana stisle.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

hm ubuduće za sjenicu kupujem gradu i držim ju
barem 1 godinu
brat u stolariji ima onaj uređaj što mjeri vlagu u drvetu
ma joj ja sam zadovoljan i ovako, sa obzirom da nikada
nisam ovako šta gradio malo sam se i bojao kako će
to sve ispasti
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svako drvo, a pogotovu ono koje stoji napolju, menja dimenzije sa promenom vlage.
Drugim recima, da si stavio potpuno suvu dasku, ona bi se tokom jeseni i zime rasirila, a tokom proleca i leta skupila.
Upravo usled toga je izmisljena falcovana daska, gde falc (pero i utor) sluze da bi daska radila, a da izmedju ne bude rupa.

Jos bi moglo da ti se desi, ako se dovoljno rasiri, da nesto i popuca.

Drvo za spoljasnju i unutrasnju upotrebu se ne ugradjuje sa istim procentom vlaznosti, posto i prosecna vlaznost u stanu i na livadi nije ista.

Otprilike, za nase podneblje, drvo za unutra bi trebalo da bude na oko 8% (takozvana "stolarska" daska), dok drvo za spolja treba da ima oko 12%.

Odatle i preporuka da suva daska koju si tek kupio provede bar 10-tak dana u prostoru u kome ce stajati (ili u nekom slicne vlaznosti). Naravno, ovo vazi za suvu dasku, ako je u dasci previse vlage, ne moze tako brzo da je otpusti (kad je mokra nema sta da primi).

Proslog leta sam pravio neke daske za pokrivanje kanala, i uzeo stolarski suvu dasku (aris, 8%). Do zime su se daske se na duzini od 2 metra rasirile oko 10cm. Videcemo sta ce se desiti sada na leto.

Tako da ako ti razmaci nisu preveliki, ne bi trebalo da imas problema.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

To je normalno, brodski pod nije bio skroz suh. Takav ćeš teško i nabaviti, možda preko oglasnika ako je nekome ostalo od gradnje i ako je pravilno uskladišten. No, nije ništa zabrinjavajuće, samo nisi imao sreće pri kupovini. To ne znači da će ponoviti kod prijatelja.
Post Reply