Komarnik

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Komarnik

Post by mbole »

Preseljeno iz druge teme. Posto ne moze jedna poruka da se "iscepa" na dve, prenosim delove koji su za ovu temu:
banebg81 wrote:Imam još jedno pitanje, nije vezano za temu, a nisam uspeo da pronađem, pa ako može, ostavite mi link ili otvorite temu.
Naime, kako da spojim lestvice 2x2cm u prav ugao a da pritom veza bude prilično čvrsta jer je dužuna jedne od tih strana koje treba da pravim 2.15m!? To mi treba za neki komarnik, ako nema tema, da otvorim novu, pa da islikam šta sve hoću da uradim, a ako neko ima ideju kako je najbolje rešenje da krenem da pravim, jer mi se ne sviđa ovo što rade sa PVC - ALU materijalima, nije mi funkcionalno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne postoji spoj koji na 2X2cm moze da drzi cvrsto na duzini od 2.5m. Jednostanvo poluga je prevelika (1:125), to ce reci kad na jednom cosku opteretis sa 10 grama (sto je otpirilike da si samo spustio prst), na drugom dobijes 1.25Kg.
No, ako preko takvog rama lepo zategnes mrezicu, stvari se menjaju, posto sada mrezica preuzima opterecenje na sebe, tako da bilo kakav spoj vrsi posao. Da bi mrezicu mogao lepo da zategnes treba ti barem jos jedna poprecna letva na sredini, jer ce se inace te dugacke uviti. Ukoliko ti se uklapa u estetiku, mozes da napravis i "resetku", sa recimo jos jednom vertikalnom i jos 4 horizontalne letvice. Negde to moze lepo da se uklopi estetski (recimo imas vrta koja imaju staklo izdeljeno na polja), a takva konstrukcija u sklopu sa mrezicom, je znacajno jaca, posto mrezicu mozes mnogo lepse da zategnes.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

banebg81 wrote:Ovo je skroz za drugu temu, ako možete otvorite, pa da ispišem šta sve mislim i zašto. Naravno sa slikama, kada do njih dođe smile Uzgred, moraću da kupim onu testericu za školu, da bi mogao da ukrajam, imam onu veću za te daščice super,ali za pravljenje spojeva (to sigurno ima stolarski izraz ali ga ja naravno ne znam) kada se na jednoj napravi kao U a na drugoj I koje ulazi u to U na drugoj strani. Onda lepo da se napravi idealan prav ugao i da se lepi i eventualno zakuca sa po jednim ekserom.
Ima tu još dosta stvari, pa Vas molim da ili otvorite Vi novu temu ili ja da otvorim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne znam na sta mislis pod "testerica za skolu", posto se obicno pod tim podrazumeva rezbarska testerica (U ram i tanka testerica).
Za pravljenje spojeva se obicno koristi lisnata testera sa ukrucenjem na vrhu i dleto.
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

mbole wrote:Ne znam na sta mislis pod "testerica za skolu", posto se obicno pod tim podrazumeva rezbarska testerica (U ram i tanka testerica).
Za pravljenje spojeva se obicno koristi lisnata testera sa ukrucenjem na vrhu i dleto.
Da, na to sam mislio :skratta:



Problem se pojavio jer komšije imaju domaće životinje pa se pojavila potreba za komarnikom :skratta:

Obzirom da je najveći problem sa izlaskom na terasu, odnosno često se izlazi, otvorena su vrata, pozvali smo par majstora da dođu da daju svoje predloge za komarnik.

I svi su imali skoro isti odgovor, da se napravi "klizni" mehanizam, međutim, to meni nije bilo funkcionalno, jer imam malo dete, a i nezgodno je kada se izlazi i ulazi da se stalno spušta i podiže.

Vrata su problematična jer nema dovoljno prostora posebno kada se mrežica ne bi koristila.

Rešenje sam pronašao tako što ću napraviti kao dupla vrata za komarnik a onda mogu da se preklope i da ne smetaju i ne zauzimaju prostor.

Uzeo sam lestvice 2 x 2 cm i neke spojnice, slikaću kasnije da vidite o čemu se radi.

Svako dobro.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemas potrebe da pravis U spoj, za tako nesto.
Spoj "na preklop" ima gotovo istu nosivost kao i U, a ko sto sam napisao, taj spoj sam nikako nemoze da nosi na tim dimenzijama. Nosenje preuzima sama mrezica, pa ce jednostavniji spoj na preklop, obaviti posao isto kao i slozeniji na U.
Ako sam te dobro shvatio, hoces da napravis nesto kao "harmonika" al samo sa dva dela.
Sa lepo zategnutom mrezicom to nije problem, samo moras imati horizontalne letvice, da ukrute dugacke vertikale. Ni po neka dijagonala ne bi skodila, al ako se mrezica lepo zategne, mozes da prodjes i bez njih.
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

Da, baš tako, kao harmonika vrata iz dva dela.

Juče sam sklopio oba rama, spojio sam sa nekim metalnim uglovima, ima to da se kupi u radnji i nije skupo, recimo da je 20 ak din po komadu.

Ne znam zašto, ali, mislio sam da je lepše i kvalitenije da se napravi sa tim "u" spojem i da se naravno zalepi. Jeste da ima posla oko toga, treba to sve iseći, pa onda lepo uklopiti i na kraju da se ojača sa tim metalnim profilom.

Slikao sam juče kako to izgleda i onda ustanovio da nemam kabal da prebacim slike :smejanje:

Sad sam još u dilemi, da li da kupim testericu za OTO i da pravim taj spoj da to lepo zalepim, ukrutim, pa onda tek da stavljam mrežicu ili da ostavim ovo što sam uradio, samo da prefarbam, stavim mrežicu i kači na vrata :)

Ako ga sada ostavim ovako, nikada to više neću uraditi, a sa druge strane, taj povećavaju mi se troškovi za lepak 250 din, testerica oko 500 din i ono najbitnije VREME za izradu, dok sve to iseckam ima da izdangubim još 3 - 4 dana, najmanje + lakiranje ....

A izrada plakara stoji i čeka .... :prsdole:

Svako dobro,
hvala na odgovoru!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma zaheftaj mrezicu, natoci sebi ladno pivce, i uzivaj.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

:skratta: izgleda da će "projket " komarnik doseći stotinjak odgovora :skratta:

jučer sam i ja napravio komarnik sebi za balkon i mogu reći da je brže napraviti komarnik nego pročitat sve ove odgovore :P

ma ukupno mi je trebalo dva sata , ispiliti letvice 3 x 2 cm napraviti okvir 2000 x 800 + jedna letvica u sredini .
Preko toga sam navukao aluminijsku mrežicu , stavio dvije klavir pante i montirao na zid :oskyldig:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

mbole wrote:Ma zaheftaj mrezicu, natoci sebi ladno pivce, i uzivaj.
:D

Ne pijem alkohol :sjuk:

al dobra ideja :tummenupp:
ropee wrote:izgleda da će "projket " komarnik doseći stotinjak odgovora

jučer sam i ja napravio komarnik sebi za balkon i mogu reći da je brže napraviti komarnik nego pročitat sve ove odgovore

ma ukupno mi je trebalo dva sata , ispiliti letvice 3 x 2 cm napraviti okvir 2000 x 800 + jedna letvica u sredini .
Preko toga sam navukao aluminijsku mrežicu , stavio dvije klavir pante i montirao na zid
Ja imam specifičnu poziciju za izradu :skratta: :skratta:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pivo je prehrambeni proizvod :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Jeli gotov komarnik ??? Ako je molimo slike , kakav je to projekat bez slika
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

ropee wrote:Jeli gotov komarnik ??? Ako je molimo slike , kakav je to projekat bez slika
Nije gotov, juče sam išao na sistematski pregled sa detetom a pošto moram da lakiram to drvo, ne mogu zbog ove vlage :( Slike će biti sledeće nedelje, nadam se :)

Tada će početi i projekat PLAKAR :pljesk:

Nikad kraja poslu ::navodnici::

Za pivo, ne znam, ja kad god ga pijem, nešto mi se vrti :forvonad: spopadne me neka mučnina a ni moje okruženje ne voli kad pijem, uvek me neko za nešto nervira :forbannad:

I onda, iz iskustva, bolje da ne pijem, pa tako i ostalo. A i ne pije mi se alkohol :kapitulation:

Svako dobro!
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

ropee wrote:Jeli gotov komarnik ??? Ako je molimo slike , kakav je to projekat bez slika
Gotov komarnik, još pre nedelju dana, međutim, nisam imao mogućnost da prebacim slike :)


Ugao, spojen sa onim "ugaonikom" :P
Image

ram
Image

ram
Image


ram
Image


ram
Image

Gotov!
Image

Sve radi kako sam i zamislio a MUVA I KOMARACA NEMA! Neverovatno da ovo ima efekta :)

Za ovakav sistem sam se odlučio jer nije baš praktično ono sa mehanizmom za spuštanje i podizanje zbog malog deteta a i cena je drastično različita!

Kada sam izvadio račun, koštalo je ukupno 16.81€

Hvala svima na pomoći!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14949
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, sto ne okrenu slike. Usinuh vrat :)
Post Reply