trebam mišljenje oko radnog stola

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

trebam mišljenje oko radnog stola

Post by munja »

evo kak sam ja to otprilike zamislio, pa bi molio preporuke :)
konstrukcija bi se radila od štafli 7,5x5 cm koje bi se spajale i neke bi se rezale na 5x5 cm
zatvorilo bi se sa 10 ili 18mm šperpločom, jednog dana bi išle ili ladice ili vrata.
površina bi bila od dvije 18mm šperploče spojene zajedno.

hvala na mišljenjima unaprijed :)

http://www.fileconvoy.com/dfl.php?id=gd ... 8f8e2a13de
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

munja wrote:evo kak sam ja to otprilike zamislio, pa bi molio preporuke :)
konstrukcija bi se radila od štafli 7,5x5 cm koje bi se spajale i neke bi se rezale na 5x5 cm
zatvorilo bi se sa 10 ili 18mm šperpločom, jednog dana bi išle ili ladice ili vrata.
površina bi bila od dvije 18mm šperploče spojene zajedno.

hvala na mišljenjima unaprijed :)

http://www.fileconvoy.com/dfl.php?id=gd ... 8f8e2a13de
Sliku ne mogu vidjeti. To radis torsion box jel tako?
I ja sam u razmisljanima oko toga i ja cu raditi nesto slicno. Iz nutra cu staviti mdf 12mm debljine i 10cm sirine. Donja ploca ce isto biti 12mm MDF a gornja jos ne znam.
Obavezno si napravi rupe po gornjoj ploci jer time povecavas upotrebljivost stola. nesto poput ovoga http://goo.gl/9LhTH
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Nešto nevalja sa postavljenim linkom neotvara se mikakva slika.::neznam::

Kolko sam shvatio iz posta nije mu namjera raditi torsion box,već obična konstrukcija koju planira ZATVORITI iz vana okolo kao ormarić oliti komoda da izgleda čini mi se da je tako mislio.

Ako namjeravaš na taj način napraviti mislim da ti je jeftinija obična sirova iverica od šperploče a i ima je po meni sasvim dovoljno za tu namjenu.

Gornja ploča ti je dobra ideja dvije od po 18 to je već komad poprilično i težak i čvrst a i ova ideja o rupama na gornjoj ploči ima smisla zbog učvršćivanja komada kad radiš nešto malo manje ili neki neobični gabariti.

Djuro:

Ako imaš u planu sebi raditi torsion box mišljenja sam da onda nebi bilo dobro raditi ovakve preporučene rupe u gornjoj ploči zbog punjenja unutrašnjosti piljevinom i raznim smećem kojega se uvjek nađe na stolu a i zbog mogućnosti pada sitnog alata unutra.
To je neko moje viđenje toga rupe da ako je jedinstvena ploča znači iz jednog dva ili tri komada ali u jednu ploču,kontaš na šta mislim.

Inače Munja mislim da ti ima dovoljno ove letve koje si naumio još kad sve to okolo zatvoriš dobije na stabilnosti.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

link bi trebao biti za skinuti sketchup fajlu da ju se može cijelu pregledati.
ne mislim raditi torsion box, već samo zalijepiti dvije plohe šperploče zajedno.
za rupe bi prvo vidio gdje mi trebaju pa ih tamo bušio, za početak bi ostavio čistu površinu, i gore bi se zalijepile i zašerafile dvije letvice pod 90 da mogu uz pomoć njih montirati pod pravim kutem.
štrkić, i ja mislim da ima i previše letvi i da bi to bilo dovoljno čvrsto, pogotovo kad se zatvori, ali nekako sam paničar, zato tražim mišljenje stručnjaka koji će to optimizirati i eventualno mi smanjiti troškove :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo ispravljen link (bio je ubacen si ga dva puta bez razmaka)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

munja - tvoja skica stola je odlična no ja ne bih jedino zatvarao bočne stranice stola sa šperpločom i nemaš potrebe stavljati doljnju policu u stol .
Ubiti ovo je više skica nekog ultra čvrstog ormara sa pojačanom gornjom pločom .

Stol postavi na četiri noge , napravi srednju policu za smještaj alata sa kojim radiš , zadnju stranu stola ja bi zatvorio , barem do visine srednje police , i to je to .

zapravo , jako bi bile korisne dvije male ladice ispod ploče stola .
Last edited by ropee on 30 May 2012 08:02, edited 1 time in total.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Å trkić wrote:Djuro:
Ako imaš u planu sebi raditi torsion box mišljenja sam da onda nebi bilo dobro raditi ovakve preporučene rupe u gornjoj ploči zbog punjenja unutrašnjosti piljevinom i raznim smećem kojega se uvjek nađe na stolu a i zbog mogućnosti pada sitnog alata unutra.
To je neko moje viđenje toga rupe da ako je jedinstvena ploča znači iz jednog dva ili tri komada ali u jednu ploču,kontaš na šta mislim.
Ako u rupe pada smece i piljevina to nije problem, al o ovome da bi mi sitniji alat mogao pasti u nutra to bas i nisam razmisljao. Vec neko vrijeme proucavam te stolove sa rupama i nacine iskoristavanja istih za drzanje svega i svacega i to je strasno prakticna stvar. Jos kad to upregnem sa pomagalima za festo sinju i rezanje ce postati jos jednostavnije...

Uglavnom jos skupljam ideje i radim razne skice. U fazi broj jedan ide samo torsion box sa rupama a kasnije idu ormarici ispod sa raznim stvarima.

Nego ovo sto sam rekao da bih radio od 12mm verojatnije cu dolje staviti 12mm, ispuna 12 a gornja ploca 16mm. Jedino me muce dimenzije stola. Za sad se vrtim oko 180 x 110. Uh sama radna povrsina ce biti teska ko vrag al mi bar vise nebude vibriralo kad brusim kao sad. Samo mi padaju stvari sa stola i moram ih traziti po podu :skratta:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@munja
Kako mislis da spajas osnovnu konstrukciju od gredica? Lepljenje, srafljenje...

Zato ploce na ledjima i bokovima stavljas sa unutrasnje strane konstrukcije? Zar nije jednostavnije zasrafiti ih sa spoljasnje? Dobijes i malo vise mesta unutra (15cm nije bas malo).

Nisam stigao da bas detaljno pogledam konstrukciju osnove (ne koristim sketchup, a on je kompatibilan jedino sa samim sobom :), pa sam ga na brzinu instalirao na virtuelonj masini na posu).

Zadnja i bocne ploce dodatno ukrucuju konstrukciju. Iako je osnovna konstrukcija jaka, sigurno joj nece skoditi da nesto drugo preuzme deo opterecenja.

Sto se tice torsion box-a, njegova je svrha da zameni jako debelu plocu, koja bi bila ili skupa, ili mnogo teska, a on zadrzava krutost kao da je od punog materijala. To ima smisla kod nekih stolova (recimo sto na kome se radi montaza, ili sto koji je predvidjen i za rad na terenu pa ga treba prenositi). Kod stacionarnog radnog stola, tezina je pozeljna osobina. Pogledajte stare stolarske tezge. Maltene treba viljuskar da bi ih pomerio. S razlogom. Sto je tezga teza i stabilnija, to je lakse raditi na nljoj. Ko je probao da radi rucnom blanjom na laganom i klimavom stoli i na pravoj tezgi zna o cemu pricam. Razlika je nebo i zemlja.
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

mbole wrote:Kod stacionarnog radnog stola, tezina je pozeljna osobina. Pogledajte stare stolarske tezge. Maltene treba viljuskar da bi ih pomerio. S razlogom. Sto je tezga teza i stabilnija, to je lakse raditi na nljoj. Ko je probao da radi rucnom blanjom na laganom i klimavom stoli i na pravoj tezgi zna o cemu pricam. Razlika je nebo i zemlja.
Iskusio, i to više puta, pogotovu ako na terenu zatreba da se malo doradi, a nemaš stabilnu površinu za rad.(mobilni radni sto od 15-ak kg. )
I ja sam se upustio u izradu radnog stola pa me zanima ima li neko preporuku koji bi pločasti materijal bio najpogodni postaviti za radnu površinu na stolu, jer moje iskustvo je vezano za staru tezgu. A uslovi mi nedozvoljavaju da napravim klasičnu tezgu.
P.S. Izvinjavam se što nisam otvorio svoju temu, ali smatram da je suština ista, a ako ima potreba za tim molim admina da me obavesti , pa će ispravim grešku.
Last edited by era on 01 Jun 2012 11:44, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam juče završio torsion box radni sto za svoju garažu/radionicu. Prikazaću slike čim ih napravim. Dimenzije su 150x80x6,5cm. Sredina je saće 10x10cm visine 4cm od sirovog lesonita 3mm. Preko i ispod je medijapan 8mm i beli lesonit 3mm (lesonit je predviđen da može da se menja). Jedna strana je preko 4 šarke pričvršćena na zid a sa druge strane su 2 noge koje se sklapaju pa sto ne zauzima mesto kad ne radim.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Nema potrebe otvarati novu temu o radnim stolovima samo se pogubimo po tim temama a suština im je ista,a i nekako je praktičnije za ubuduće kad budu dolazili neki novi članovi foruma ovako će naći na jednom mjestu sve po pitanju radnog stola.

Ako ti išta znači moje skromno mišljenje i znanje općenito ja sam za opciju neke šperploče kao radne površine na tom nekom radnom stolu AKO si se odlučio za pločasti materijal kao površinu.

Neznam kolko ti je dostupno mislim blizu za dopremiti kući i cijena na prvom mjestu ali ja bih se odlučio na šperploču neku deblju gledao sam kod nas od 4 cm debljine bukova ili ako ti paše po dimenziji uzeti jednu ploču malo tanje npr. 16-18 mm pa ju raspoloviti i sljepiti.

Nadam se da sam barem malo pomogao.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Evo i slika kao sto sam obecao. Sto ima odlicna svojstva na uvijanje i savijanje. Stavio sam na sredinu dzak od 10 kila i nije se savilo ni milimetar na duzinu od 1,5m.

https://lh4.googleusercontent.com/-7hFl ... G_1366.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-57ix ... G_1367.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-0-x1 ... G_1369.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-sWnQ ... G_1370.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-aP5i ... G_1371.JPG

Gornja ploca je labava, prilepio sam je obostrano lepljivom trakom ali nije to bas sjajno resenje. Kad stoji vetikalno pocinje da se odvaja.
Last edited by velja on 01 Jun 2012 19:20, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

mbole wrote:@munja
Kako mislis da spajas osnovnu konstrukciju od gredica? Lepljenje, srafljenje...

Zato ploce na ledjima i bokovima stavljas sa unutrasnje strane konstrukcije? Zar nije jednostavnije zasrafiti ih sa spoljasnje? Dobijes i malo vise mesta unutra (15cm nije bas malo).

Nisam stigao da bas detaljno pogledam konstrukciju osnove (ne koristim sketchup, a on je kompatibilan jedino sa samim sobom :), pa sam ga na brzinu instalirao na virtuelonj masini na posu).

Zadnja i bocne ploce dodatno ukrucuju konstrukciju. Iako je osnovna konstrukcija jaka, sigurno joj nece skoditi da nesto drugo preuzme deo opterecenja.

Sto se tice torsion box-a, njegova je svrha da zameni jako debelu plocu, koja bi bila ili skupa, ili mnogo teska, a on zadrzava krutost kao da je od punog materijala. To ima smisla kod nekih stolova (recimo sto na kome se radi montaza, ili sto koji je predvidjen i za rad na terenu pa ga treba prenositi). Kod stacionarnog radnog stola, tezina je pozeljna osobina. Pogledajte stare stolarske tezge. Maltene treba viljuskar da bi ih pomerio. S razlogom. Sto je tezga teza i stabilnija, to je lakse raditi na nljoj. Ko je probao da radi rucnom blanjom na laganom i klimavom stoli i na pravoj tezgi zna o cemu pricam. Razlika je nebo i zemlja.
nešto bi šerafio (spajanje dvije štafle), jedan dio, kao što se vidi bi bile rezane štafle pa u utore ide druga, a možda bi se okušao i u čep-rupa (mortise and tenon) spoju :)

nisam iskreno razmišljao o torsion boxu, ipak sam mislio lijepiti 2x18mm šperploču.
ploče od leđa i bokova ionako nebi odmah išle gore, već s vremenom (kako bude para :) ) a iznutra bi ih stavljao čisto zbog estetike, da ne izgleda ko ormar :)
mislim da bi stol bio dovoljno težak sam po sebi, a još kad bi ga se natovarilo svime i svačime, mislim da bi svakako bio dovoljno težak :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako mislis da srafovima udvajas stafle, to je bolje da uradis lepkom. Na ovakvom spoju duz godova, dobices ekvivalent jedne debele grede. Ustvari i bolje od toga, posto je lepljeni spoj jaci od samog drveta, a jos kad lepo okrenes godove dobijes da se manje deformise sa promenom vlage.

Spoj recimo noge i uzduzne grede kao na slici ima relativno malu povrsinu za lepljenje (spoj gde je jedna povrsina popreko na godove se ne broji, on ima jako malu nosivost). Cep i rupa imaju otprilike 1.5 puta vecu povrsinu. a kod lepljenja je povrsina glavna stavka.

Ta osnovna konstrukcija treba da bude sto je moguce kruca. To ce reci spojevi moraju da budu jako dobro promisljeni. Ovako kako je nacrtano, nisam bas siguran da si postigao ono sto je moguce.
Recimo, za spojeve horizontala i verikala koristi cep i rupu (moze i sa tiplovima kroz njih, pogledaj recimo: http://www.thewoodwhisperer.com/videos/ ... se-tenon/)
Bocne horizontale spusti (gornju), odnosno podigni (donju) za debljinu prednje i zadnje horizontale. Na taj nacin dobijes mesto za cep i rupu i za bocne i za prednju/zadnju.

Mogu se koristiti i spojevi sa srafovima, ali velikim i debelim masinskim srafovima, sa velikim podloskama, tako da sve moze ozbiljno da se utegne. Ipak mislim da je lepljenje u ovom slucaju boja varijanta.

Batali estetiku na radnom stolu. Tu je funkcija sve i svja. 'bes radni sto koji mnogo lepo izgleda al ne vrsi posao. Ovo je slucaj kada zbog estetike ne treba zrtvovati ni trunku funkcionalnosti.

"Size does matters", ili sto bi rekli po naski "velicina jeste bitna" (kako ono bese: Boing je napravio 747 kad je shvatio ono sto zene odavno znaju :))
Koliko god da bude tezak nece biti previse. Nije stvar samo u ukupnoj tezini. Ako sama ploca ima veliku masu, samim time ima i veliku inerciju, pa ju je mnogo teze pomeriti. Usled toga nogari trpe manje naprezanje na upredanje sto je kriticno. Da ih pritisnes mozes koliko god hoces izdrzace par tona, ali kad guras jedan cosak i upredas celu konstrukciju prica je sasvim drugacija.
User avatar
munja
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 239
Joined: 02 Feb 2011 21:06
Location: Velika Gorica, HR

Post by munja »

štafle sam svakako mislio lijepiti duž godova, ali bi još stavio 3-4 šrafa za svaki slučaj :)
onda mogu nogu i uzdužnu gredu napraviti čep i rupu, i mislio sam da će tako biti jače.
naravno da ne želim žrtvovati funkcionalnost zbog estetike, to svakako.
nije mi ni cilj da on ima 100 kila a da se nemože npr koristiti ručna blanja na njemu, đabe mi trud onda.
budem kad ulovim vremena, revidirao i poboljšao nacrt :)
Post Reply