Viseći elementi u kupatilu

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Viseći elementi u kupatilu

Post by p0peye »

Ok, hajde sada nešto ozbiljnije:

pomislih da slobodno vreme između bivšeg i budućeg posla iskoritim kreativno, a kako odavno sa suprugom planiram da malo "doteramo" kupatilo, počeo sam da reči pretvaram u dela... (virtuelna, za sada) :tillfreds: :

Image
Image
Image
Image
Image

Biće verovatno (:rodna:) još pitanja kasnije, ali za početak kako da trouglaste police najpraktičnije prikačim za zid? ispod visećih elemenata počinju pločice, na nekih 1,8m visine...
(da, opet ja sa pitanjima o kačenju polica... :rodna: )
1. Iverica iza, pa sa "zadnje" strane šrafovi? (na policama će stajati kozmetika i druge lakše stvari)
2. L profili? Na pločice? Ovo rešenje mi deluje nepraktično i više posla? S' druge strane - manji troškovi u materijalu (hm - k'o da su L-profili džabe...)
3. ?

Hvala unapred na savetima...
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Mere iskazane u mm,skini decimale bice lakse za razumevanje.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Radi tih malih polica ja ne bih nikako bušio pločice , ni zid , rađe postaviti jednu ploču iza koja bi služila kao poleđina, pa kroz nju šarafima i/ili drvenim tiplama pričvrstiti police .
Inače, dobro radiš sa sketchupom, pa bi i ovi radovi mogli dobro ispasti. :prsgore:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

@caca:

Jasno, urađeno (trebao sam i sam da vidim, a ne da se brukam pa da me drugi opominju...) :rodna: :skool:

@ropee:

Da, u temi:
viewtopic.php?pid=52413#p52413
sam dobio sličan savet (hvala :) ), i mislim da je ovde to optimalno rešenje. Nov materijal će se seći i imaću precizne komade. (U drugom postu ću se veroovatno odlučiti za nevidljive nosače, samo da proverim koja im je cena - da se ne ispostavi da je jeftinije da naručim da mi naprave i doteraju i sklope i popune novi ormar... ;) )

Da li misliš da bi ovde trebala samo jedna ploča iza (tako razumeo)? Ja sam se premišljao da stavim 2 u L, pa da na obe šrafim police "od iza"...

p.s. - inače sam po struci mašinac i znam da radim u ozbiljnim programima za crtanje, pa sam se malo namučio da uhvatim logiku ovde. A neka rešenja me prosto oduševljavaju. Izluđuje me grupisanje elemenata, zadavanje repera, ... Ipak - više je dobrih nego loših utisaka :) Još par "projektića" i biće to na ok nivou ;)
Dodaću još poneku sliku u toku rada (projektovanja)

p.p.s. - ovo može da bude zanimljivo: http://drivingdimensions.com/SketchUp/overview/

p.p.p.s. - Severina je moja omiljena glumica :oskyldig: :stolt: :lol:
Last edited by p0peye on 21 Mar 2012 01:44, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Na ove dimenzije ,dovoljna je i samo jedna ploča iza, a normalno da je puno čvršće u "L" .

Moj radni kolega je majstor za sketchup , skinuo je puno plug in -ova i ovo radi super .

A Sevka je Internacionale :skratta: majstorica
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Koji deo Bg-a si p0peye
Ja sam kod B92
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pored toga sto ce biti cvsce, ako stavis u L bice i lepse (ujednacen izgled)
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Ja sa Vidikovca, kod Garden centra.
A odrastao u bloku 70a, (tada tu nije bio ni u najavi Delta siti, pa ne mogu da kažem da sam odrastao kod DC-ja) ;)

@mbole:

Samo se plašim da pločice nisu savršeno ravne, pa je pitanje kako će sve to da "nalegne" na njih... Verovatno ima neka fora sa lajsnicama, ali ću vas to pitati kad (i ako) dođe do tih problema... :)

:skoorpning:
Ajde malo da offujem sam svoju temu: Ima jedan crtani film koji moj sin mnogo voli da gleda: "Medved Bole i drugari"... Å ta ti je asocijacija... Sada ja zamišljam profesora kao visokog, malo krupnijeg čoveka sa dobroćudnom facom kome prijatelji stalno prave neke zvrčke... :tillfreds: :skool:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne moras da zamisljas :)
Evo me kako izgledam: viewtopic.php?pid=2932#p2932
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Pa nisam pogrešio (bar što se dobroćudne face tiče) :)
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Zdravo svima,

nešto sam se premšljao da sačekam još 2 nedelje pa da nastavim da pišem kao da je juče bila zadnja poruka, ali se plašim da tom logikom ne uđem u 2014-tu... :)

Dakle, nisam ja spavao svo ovo vreme - dorađivao sam projekat. I rezao olovke :)
Inače, smorio sam se kada sam video da sam nazdovao. A tako mi je dobro išlo kao dodavaču alata. Eh, šta ti je život... :) Ali - s'obzirom na aktivnost na forumu - zasluženo... Jbg - ja da dajem drugima savete ne umem - mislim - umem - ali nema smisla da ljudima upropastim to što pokušavaju da naprave... A pošto ja za ovo vreme ništa nisam po kući radio (mislim jesam - usisavao sam i okačio 2 slike) - eto ni mene nije bilo skoro godinu dana.
A evo kako izgleda projekat "kupatilo" posle dorade...
Image

Rekao bi čovek isto, a?
E pa nije isto.
Na stranu ubačeni modeli kade, laBAVoa i šolje (ne, nisam toliki zgubidan da ih sam pravim kada ih ima na netu - i to za dž :) ), ali glavna stvar je što sam od skica prikazanih u prethodnim postovima napravio 3d modele, sa grupama i komponentama:
Image
Image

Image
. Svaka celina je posebno nazvana, i svaka daska unutar celine, tako da znam šta gde ide:

Skroz iznad ogledala i polica ide kutija koja bi trebala da sakrije cevi od stana iznad.

Premišljam se da li i tu kutiju da napravim sa vratancima, tu bi mogla da stoji teška hemija koju deca ne bi smela da diraju. Ili već vatreno oružje, trava ili evrići i švajcarci za crne dane (šala naravno. Lovac nisam, travu probao u srednjoj školi i batalio, a crni dani uveliko traju pa deviza isto tako uveliko nema... :( ) Dubina kutije je diktirana najizbčenijim delom cevi. Ružnjikavo, ali još ružnjikavije je bez nje:
Image

Ovaj deo mi je u suštini problematičan:
Image

Prvo - neznam kako da uradim taj deo sa policom ispod ogledala - samo polica ne bi valjala - ispadale bi stvari, ali ovako kako sam ja modelovao još i na nešto liči na ekranu, ali kada zamilim u stvarnosti sa sve šrafovima... Ne bi ni na šta ličilo. (ta me pitanja muče i za ostale police)
Ogradica od aluminijuma? Prohrma? teško da ću to naći po mojim merama, a da naručujem ne verujem da bih mogao finansjski da ispratim :(

Drugo -Da li je moguće samo ogledalo načiti na šarke i potaviti kao vratanca visećeg dela iznad lavaboa?
Ja sam ovde modelovao 18mm ivericu kao vratanca i na to zalepljeno ogledalo, ali se plašim da će biti mnogo teško (a i zašto bacati pare ako ne mora?)

Drugi problem mi je podela celina ogledala. Bez veze mi je da ide na pola, pa kada se brijem ili supruga šminka da se gledam na pola ili zanosim na jednu stranu... Da delim na 3 dela mi je nekako mnogo na ovako malo kupatilo.
Å ta mislite o 1/3 : 2/3? Do kade 1/3, a desno 2/3?

Onda bi po istom principu delio i deo ispod lavaboa? Tu se još nisam smislio kako ću vratanca, s' obzirom da trenutno ispod stoje razna korita i korpa za veš za pranje... Umalo da zaboravim Cuckov adapter za šolju :)
Image

I na kraju muka oko pare - kako zaštititi spojeve da ne nabubre vremenom?
U kuhinji sam napravio viseće elemente pre 5 godina i sada su već delovi do šporeta vidno nabubreli (a imam i aspirator koji se koristi).
Ja se nešto premišljam da uzmem bezbojni lak i prelakiram same ivice između kant trake i iverice...?
Stavljao bih ABS, na delovima koji se ne vide ne bih uopšte kantovao, ali bih ih prelakirao zbog zaštite?

I poslednje pitanjce (već pokrenuto, samo je ovoga puta oblik po dijagonali,a ne slovo P ćiirlicom):
Na policama pored šolje i iznad mašine bih nekako stavio neku ogradicu ali mi ne pada na pamet nikakvo elegantno rešenje... Imate li neki predlog?

Hvala unapred na savetima,
pozz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za policicu ispod ogledala pogladaj sta ima od Alu lajsni. Mislim da bi neke koje su recimo predvidjene kao rukohvati za klizna vrata mogle lepo da se upasuju. Te lajsne se jednostavno iseku na meru.

Ogledalo kao vrata, moze, ali bi bilo skupo. Ne moze obicno ogledalo, posto njemu em zadnja strana nije zasticena, em vrata ne smeju da budu od obicnog, vec moraju da budu od kaljenog stakla (ne bi voleo da ako pukne pocnu da lete veliki komadi).
Pored toga, dok ti izbuse ogledalo, kupis odgovarajuce sarke... jeftinije izadje da postavis vrata od univera i na njih zalepis ogledalo.
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Hvala profesore na savetima :tummenupp:

Ja sam se nešto premišljao da pogledam ručice za vratanca ormana kao slovo p (ćirilica) sa prepustima na obe strane - ima ih raznih dužina, ali čini mi se da nisu baš jeftine...

A za ogledalo - eh, kada bi bilo para... Nego - jel' da stavljam 18mm univer ili bi možda moglo i tanje? Sa jedne strane opet lepše, al' sa druge - da li bi bila dovoljno jaka da drže stakla? Hm. Pa onda dubina šarki... 18mm, kako stoje stvari...
A koliko šarki? 3 umesto 2 para ili 2 para drže?

Hvala na odgovorima :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije ti to ogledalo tako veliko da bi bilo bas mnogo tesko. na toj visini i sirini vrata od 30cm, mislim da ce po dve sarke na svakom krilu sasvim lepo drzati (naravno ne kineske sarke, one ne drze ni kad nema ogledala, kupi nesto iole pristojno).

Sam univer ce drzati sve i da je 10mm, ali za nesto moras i da ga okacis :) Posto izbor univera razlicitih debljina nije bas neki (bas smo pricali o tome kad smo se vracali iz Trstenika), oprilike ostaje ti 18mm. 10mm koji ima da se nadje je pretanak, posto je rupe za sarku negde oko 11mm. 12 i 16mm su gotovo nemoguci za pronalazenje a i 12 bi bio na granici. Eventualno 16 bi bio bas kako treba, al nisam siguran da ga igde ima.

Uz to posto vec sve ostalo radis od 18, daleko je jeftinije da i to bude iste debljine (ne moras da kupujes ostatak do sirine table, a i bolje ce se uklapati krojna lista u tablu kad ima vise elemenata iste debljine).

Verovatno znas, ali za svaki slcaj. Nemoj slucajno da lepis ogledalo za univer obicnim slilikonom. Pojede ogledalo dok kazes ekserce. Postoji poseban silikon bas za tu namenu (pise na pakovanju, u sustini mora da bude neutralan).

Sto se tice ogradice za policu, mozes di a kupis ili da ti napravi neko odgovarajucu lajsnicu od drveta ili MDF-a i da je prelakira u odgovarajuci dezen, pa da je onda tiplovima ulepis za policu. Sve je stvar ukusa i kolicine para.
User avatar
dejanpetrovic
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 16 Mar 2013 04:17
Location: Beograd
Contact:

Post by dejanpetrovic »

Ja jedva čekam da vidim kada slika iz 3d formata pređe u stvarnost!hehe, sve u svemu odlična ideja. Pozz
Post Reply