priručne police - potreban savet

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

priručne police - potreban savet

Post by p0peye »

Zdravo svima,

potreban mi je savet kako napraviti police između zida i ormara - da se iskoristi prostor koji ničemu ne služi (u stvari služi - retko korišćene stvari stoje jedna na drugoj).

Problem je što je razmak između ormara i zida mali - 27cm.

Image
Image


Ima li neko ideju kako da police pričvrstim?

Ja sam mislio da na ormar (levo) prišrafim vodoravne letvice na koje će se police naslanjati, ali nisam siguran kako da na zid vežem police. Zid je noseći, a i da nije, bušilica ne može da priđe zbog malog prostora.
Ormar je pun stvari i vezan za drugi ormar tako da bi bila noćna mora pomerati zbog bušenja...

Premišljam se da sa strane zida stavim 2 letvice i usečem u police ćoškove:

Image

Uploaded with ..us

Svaka ideja je dobrodošla (pa čak i potpuno drugačiji pristup, s' obzirom da sam još u fazi planiranja.
Ipak - sasvim slučajno već imam odgovarajuće dimenzije polica, i manjak novca, pa treba i to imati u vidu...:ironisk:

P.s. da li je bolje na vertikalne letve staviti L profile ili isto poprečne letvice?
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

a možeš i napraviti tipa kutnu policu, zznači iskoristiti stranicu od ormara i dodati poleđinu, znači širine 27 cm i visine koliko je ormar, potom police prvo u nju prišarafiti ( ja bi to napravio sa konfirmat vijcima) , te visine prenesti na ormar, te izbušiti sa unutrašnje strane ormara u police te također konfirmat vijcima to pričvrstiti . Na ovaj način bi dobio police koje su kao izrasle iz ormara , bez tih letvica
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

ropee wrote:a možeš i napraviti tipa kutnu policu, zznači iskoristiti stranicu od ormara i dodati poleđinu, znači širine 27 cm i visine koliko je ormar, potom police prvo u nju prišarafiti ( ja bi to napravio sa konfirmat vijcima) , te visine prenesti na ormar, te izbušiti sa unutrašnje strane ormara u police te također konfirmat vijcima to pričvrstiti . Na ovaj način bi dobio police koje su kao izrasle iz ormara , bez tih letvica
Meni se sviđa ova ideja, nekako djeluje elegantnije. Jedino možda, da umjesto leđa, ugradi nevidljivi vijak za svaku policu, a na bok ormara ih učvrstiti kako si predložio, sa unutarnje strane.
User avatar
sreta steta
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 24 Feb 2012 21:32
Location: nis

Post by sreta steta »

I ja mislim da je ropee dao dobar predlog,i ja bih tako uradio.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

ili isto to sa jos dodatnom bocnom stranicom. Jace je i skuplje :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ma ja sam namjerno izbjegao bočnu stranicu ,jer to još dodatno sužava prostor sa 27cm na 25cm , a na tu širinu nema potrebe za čvršćim spojem .
Jedino kako je stari rekao , mogu se umjesto poleđine staviti nevidljive nosače police u zid , a kroz ormar konfirmat vijke ili iver vijke 5x60 .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na taj bocni zid, montage kitom (ili nekim slicnim gradjevinskim lepkom), jednostanvo zalepis plocu univera, ili sta ti je vec zgodno, izgledno... Ja bih korisito univer istog dezena i kantovan kao sto je orman. Dosta su jedno tri cik-cak trake lepka duz te ploce (drzi ko blesavo, zbog velike povrsine).

U preostalih 25cm bez problema staje mala srafilica sa sve burgijom (ako nadjes kracu burgiju, verovatno staje i velika, nemam klasicnu veliku pa da izmerim).
Obicni "burići" kao nosaci polica.
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Hvala svima na odgovorima, ideja sa poleđinom je odlična.
Nego - šta su "nevidljive nosače police"?

Ono što sam ja planirao na ormar?

@mbole:
probao bih da izbegnem ploču i na bočni zid i na pozadinu - ako je moguće. Police imam u meri, a prostor je i ovako skučen, pa bih što manje "oduzimao" (kao što reče "ropee")...
Inače, ja sam amater, imam od alata šta imam, i moja bušilica ne može da stane - ja prob'o...:ironisk:

p.s. - Definitivno mi se sviđa ideja vijcima kroz ormar - kad čovek čuje, prosto mu nije jasno kako se sam nije setio toga... :rodna:
p.p.s. - Severina je moja omiljena glumica :oskyldig: :stolt: :lol:
Last edited by p0peye on 19 Mar 2012 01:56, edited 1 time in total.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Na bocni zid nalijepis letvice koje ce da nose policu nekim allfix-om (bolje lijepi za zid od montaz kita), zatim preneses visine na ormar, izbusis i zasrafis iznutra.
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

p0peye wrote:Hvala svima na odgovorima, ideja sa poleđinom je odlična.
Nego - šta su "nevidljive nosače police"?

Ono što sam ja planirao na ormar?

@mbole:
probao bih da izbegnem ploču i na bočni zid i na pozadinu - ako je moguće. Police imam u meri, a prostor je i ovako skučen, pa bih što manje "oduzimao" (kao što reče "ropee")...
Inače, ja sam amater, imam od alata šta imam, i moja bušilica ne može da stane - ja prob'o...:ironisk:

p.s. - Definitivno mi se sviđa ideja vijcima kroz ormar - kad čovek čuje, prosto mu nije jasno kako se sam nije setio toga... :rodna:
p.p.s. - Severina je moja omiljena glumica :oskyldig: :stolt: :lol:
Evo slike nevidljivog nosača
Image
Nosač utiplaš u zid, a u polici ubušiš rupu i policu natakneš na nosač.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

p0peye wrote:Inače, ja sam amater, imam od alata šta imam, i moja bušilica ne može da stane - ja prob'o...:ironisk:
Pa ti zovi upomoc :) Naci ce se valjda neko da pomogne sa svojim alatom. Evo ja cu ako nema nikog drugog u blizini (javi u kom si delu grada).

Jasno mi je da se trudis da sto manje "ustines" od ionako malog prostora, mada mislim da tih 1.8cm nece napraviti neku bitnu razliku. Sa druge strane treba voditi racuna i o estetici, i ponekad nesto i zrtvovati zbog nje. Ovako imas mogucnost da potpuno uklopis dezene prema vec postojecem ormanu, ili cak mozda da stavis neka uzana vrata (sarke moras za nesto da zakacis, a zgodnije je ako se otvara tako da su sarke na ovom zidu, nego ako su sarke na ormanu).
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Evo slike nevidljivog nosača
[url]http://www.zaslike.com/files/8ehcuwvbjnnwvz8hvr37_thumb.jpg[/url]

Nosač utiplaš u zid, a u polici ubušiš rupu i policu natakneš na nosač.

Koliko je dug takav nosač tj. njegov dio koji ide u samu policu?
Ako sam dobro shvatio rupu treba bušiti kroz kant police pa što je ona duža, veće su šanse da svrdlo ode ukrivo jer je teško pogoditi baš okomicu bušeći iz ruke. Ispravite me ako griješim. :/
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

šantjer wrote:Evo slike nevidljivog nosača
[url]http://www.zaslike.com/files/8ehcuwvbjnnwvz8hvr37_thumb.jpg[/url]

Nosač utiplaš u zid, a u polici ubušiš rupu i policu natakneš na nosač.

Koliko je dug takav nosač tj. njegov dio koji ide u samu policu?
Ako sam dobro shvatio rupu treba bušiti kroz kant police pa što je ona duža, veće su šanse da svrdlo ode ukrivo jer je teško pogoditi baš okomicu bušeći iz ruke. Ispravite me ako griješim. :/
upravo tako, teško je iz ruke pogoditi okomicu i postoji velika mogućnost izbiti svrdlom van . Na sreću za manje police su potrebni i manji nosači, u zavisnosti o samoj nosivosti police , biraju se i nosači .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Lako se odreže na manju dužinu.Ionako bi držali i vijci u boku ormara.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

stari wrote:Lako se odreže na manju dužinu.Ionako bi držali i vijci u boku ormara.
To će za ovaj specifičan slučaj biti dobro, no mene zanima općenito.

Trebao bih staviti policu i to sam baš razmišljao o takvom načinu jer mi odgovara estetikom ali mislim da na takav način ne možeš policu opteretiti nešto značajno. Mislim da će se bar malo nagnuti i pod vlastitom težinom čak i kad bi nosač bio gotovo do drugog (suprotnog) kanta. To je jedno, a drugo, ako se rupe ne probuše 100% paralelno, a dugačke su, bit će veselja kod navlačenja police na nosače. Osim ako postoji nešto za podešavanje što se na slici ne vidi. Naime pretpostavka je da promjer rupa treba biti jednak promjeru nosača da polica ne bi "plesala" na njma.
Post Reply