priručne police - potreban savet

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

Au. Hvala na objašnjenjima!

Malo sam se kikotao kada sam bvideo "dodavač alata" kada sam se prijavio - međutim - sasvim je na mestu. :)

... Vidi! "Brzi dodavač alata" - ja uznapredovao...

A da sam ovde da učim - jesam. "Teach me, master(s)" ;)

Hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pazi sad sta mi je palo na pamet :)
1. U boku postojeceg ormana izbusis rupe 6mm (kroz orman sa unutrasnje strane). Drzis na spoljasnjoj strani neku dasku cvrsto pritisnutu da ne bi burgija pocepala univer pri izlasku.
2. Nadjes duuuuuugacku vidija burgiju 6mm (ima da se nadje), proguras je kroz tu rupu i u zidu izbusis rupu za tipl.
3. Dobio si rupe na zidu, i sada u njih zasrafis neke nosace polica a ovamo na strani ormana u te rupe 6mm stavis odgovarajuce "buriće".
Recimo ovakvi nosaci:
Image
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Ono što ja ne bih sigurno radio je da na tako malom prostoru rondam po zidu i ubacujem nosače a pogotovo još dodatno zezanje, ako već nemaš iskustva da bušiš rupe u kantu police na određenu dubinu. Takođe ne bih ni bušio postojeći ormar, jer ko zna možda jednog dana kad ga budeš selio okreneš izbušenu stranu ormara na svetlost dana :).
Ja bih napravio jedan uuuzani i kao ormar visoki korpus, istog dezena, sa perforiranim rupama za nosače polica i tu ga uglavio između. Znam da ćeš da pomisliš kako od 27cm dolaziš na 23.4 ali dobijaš na funkcionalnosti prostora time što police pomeraš onako kako popunjavaš prostor. Takođe za ovaj poduhvat ti ne treba ništa specijalno od alata. Naravno pretpostavljam ovako teoretski da ti je taj zid pristojno ravan tj. da je razmak između ormara i zida svuda jednak po visini kako bi ostalo što manje lufta.

pozdrav.
User avatar
p0peye
Šegrt
Posts: 25
Joined: 14 Mar 2012 13:39
Location: Bg

Post by p0peye »

@mbole:
ideja je interesantna, ali mislim da je suviše ambiciozna za amatera (mene). sve i kada bih izbušio rupe sa tako dugačkom burgijom u zidu, plašim se da bi na tu dužinu rupa suviše proizvoljno sama sebi birala položaj - cenim +- 10tak mm ako ne i više... Tako da daska koja bi trebala da pokrije rupu sigurno (u mojoj izvedbi) ne bi bila vodoravna...
@bozama: tvoja ideja je na mestu, da pare nisu igrale ulogu u samom startu. i pored svega - izgubio bih na malom prostoru dodatnih cca 4 cm...

Bilo kako bilo, rešenje je odabrano i primenjeno :)

po preporuci, izbušio sam rupe iznutra na stranici ormara (ne smem da vam opišem proceduru - korake, umrli bi ste od smeha :rodna: ). Ipak, odlučio sam se da stavim po 5 vijaka samo sa te strane, nisam bušio zid ni sa "zadnje strane" ni sa strane. Probao sam na jednoj polici, opteretio je rukom odokativno sa 10-15kg, nije ni mrdnula i samim tim prošla moj TüV test :)
Izbušio i ostale rupe, i pričvrstio ih vijcima i - poslagao stvari na police. Ni jedna se nije bunila da joj je teško :skratta:
Ostalo mi je još samo da kupim kant traku za vidljive ivice (da, to sam trebao da uradim pre nego što sam namestio police, i da sam profesionalac verovatno bih tako i uradio, ovako - moraću da, što bi naš narod rekao, "budžim" :D

Eto. Hvala još jednom na savetima, :skool:

p.s. - evo da sam sebe malo ogovaram: kako sam ja to uradio (siguran sam da ima bolji metod, a ovo samo pišem kako bih upozorio druge amatere da ovako NE treba raditi):javascript:insert_text(':fuckyou:',%20'');
- prvo sam na svakoj dasci obeležio sa strane mesta gde treba bušiti rupe: 5x na svakoj dasci (5 cm od početne ivice, pa na svakih 10tak cm od prilike)
- na polovini od 18mm - znači na 9mm po visini izbušio rupe malo manjeg prečnika nego što je telo vijka ( osnova, bez helikoidnog dela)
- obeležio linije po visini duž stranice ormara gde će nalegati police (2 linije sa spoljašnje strane).
- Isto to, smo sve linije sa unutrašnje strane - jer sam shvatio da je cela problematika i bila u tome da NE MOGU sa spoljne strane da bušim rupe :rodna:
- obeležio mesta na linijama gde će se bušiti rupe - 5cm od početka, pa iste razdaljine po dubini.
- U ovom trenutku sam shvatio da postoje par potencijalnih problema:
1. morao sam da za par mm "uvučem" dasku, da ne bude do same ivice - i tako i uradio.
2. Neću ja moći dovoljno tačno da pogodim razdaljine između rupa...
3. SUviše sam nereda napravio u kući i živaca pogubio da bih sada stao.
4. Nastavio dalje i pomolio se bogu da uspe.
- izbušio rupe na obeleženim mestima za prvu dasku - "žrtveno jagnje"
- pozvao dragu da pridržava daske, jer ne mogu i da šrafim i da držim u isto vreme - a i da ona nešto doprinese :oskyldig:
- video sam da ima pomalo "natezanja", ali je ipak prva daska prišla i stajala čvrsto.
- ponovio proces sa ostalim daskama. Samo na jednoj mi je jedan vijak pobegao u krivo i "probio" stranicu. Očistio sam rupu, produbio je da otkinuto parče može da nalegne, i zalepio je lepkom. Uopšte se ne vidi taj kiks - pogotovu sada kada su stvari na policama... :D

Eto. Drugi put ću pre nego što napravim haos po kući da pitam za savet kako je to najpraktičnije uraditi :stolt:
Post Reply