kosnice i ramovi

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Sta ti je <vrcaljka>??????
smirglaj nikad dosta
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

naprava uz pomoć koje se se vadi med iz saća.
Last edited by Bagrovinje on 08 Jan 2012 22:51, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

čvorova na letvicama okvira ne smije biti,lipa se najviše koristi jer je laka za bušenje i ne kali se prilikom spajanja okvira čavlima,okviri su najneisplatljivi za izradu.Kod nas se na veliko prodaju po 2kn.Satonoša zahtjeva najviše ručnog rada.Ja za svoje košnice radim okvire gdje su sve letvice istih dimenzija .Letvice su 2,5x1,0cm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako dobro vidim sa ove slike, sama letvica je sirine 26mm (dimenzija B), debela 20mm (dimenzija A).
Ovo suzenje na kraju je siroko 25mm (dimenzija F) to jest svega po pola mm sa svake strane, i debelo je 10mm (dimenzija E).

Ono sto ne vidim sa slike je koliki je prepust ove horizontalne letvice preko vertikalne, to jest koliko "viri" napolje. Onako "odokativno" rekao bi jedno 20-tak mm, sto ce reci da je celo suzenje dugacko oko 30 (postoj je debljina vertikalne letvice 10mm).

Elem, ako sam dobro uklavirio dimenzije, ja bi verovatno radio ovako:
1. prvo obradis dasku na debljinu 20mm. duzine kolika treba da bude ova letvica tako da je "cetvrtasta", to jest da su stranice paralelne i normalne.
2. na frezeru napravis na oba kraja daske utor dubok 10mm i sirok 30mm (naravno koristis ili poprecnu vodilicu ili neki cetvrtast blok iz daske).
3. rastruzes dasku na letvice siroke 26mm.
4. na kraju za tih pola mm sa svake strane slozis letvice na bok i opet na frezer Posto se skida samo pola mm rekao bi ne moras ni da ih stezes, vec je dovoljno da ih drzis slozene rukom. Naravno nebi skodilo da se napravi neki ram u koji mozes da ih ubacis i lepo poravnas i stegnes.
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

U pravu si mbole, tako se to radi, da se posao ubrza.
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

ja bocne pravim tako sto obradi dasku na 36mm, zatim ih krati na odredjenu meru u zavisnosti dali su db, lr il mozda polunastavci,
gornju stanu falcujem glodalom 20mm, a donju 10mm. onda ih guram na abrikter sa jedne idruge strane. tako da donji ostaje 26mm. zatim to rasecam na cekular. uz testeru na cekularu sam namestio ,,v,, glodalo tako kad rasecam dasku ispadaju bocne gotove. ide izuzetno brzo jer radim sa dva frezera tako da ne menjam glodala, abrikter sam kupio koji koristim samo za suzavanje donjeg dela bocnih strana i malo sam ga ubrzao tako da sad ne zakida. donja je obicna dascica, mene muci gornja takozvana satonosa
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa o gornjoj sam i pisao.

Takodje ne moras da menjas glodalo, samo mu menjas visinu (10mm i 0.5mm)
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

mbole slazem se stobom to je ok za rame satonose al nisi imao pravi crtez ili ga nisi dobro sagledao iza tog falca ili ti ramena satonose ima nut od9mm tako da se bocne ubadaju u taj nut. ja sam razmisljao to da radim na ceparu jos kad bi bila neka kao dvoglava kratilica da istovremeno radi sa obe strane
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

http://www.kupindo.com/ram-za-kosnicu-l ... 603138.jpg

malo uvecajte sliku i vidi se satonosa koja nije sklopljena i falcevi/utori na njoj :)
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

imam ja uzorak a i projekat. treba mi samo neko resenje za brzu izradu, makar morao i da nabavim neku masinu
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

bocne i donje pravim jako brzo a to bi trebao da postignem i sa satonosom bar 1000kom za osam sati da bi bilo makar nekog racuna
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa i taj nut mozes da napravis na glodalici, i to maloj (naravno u stolu i duz vodjice). Ravno glodalo 9mm, viri koliko je vec nut dubok.
Samo napravis ram da u njega mozes da ubacis vise komada odjednom i protrcis. Koliko vidim i taj nut je dosta plitak, tako da to treba da ide bas brzo.
Naravno moglo bi i na cirkularu sa "dadoo" listovima, al mislim da nema potrebe za ovako plitak rez, ici ce sasvim brzo i na glodalici (vise bi vremena izgubio dok promenis listove na cirkularu).
User avatar
zzlat
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Jan 2012 19:50
Location: krapinske toplice,Hr.

Post by zzlat »

http://www.pcelinjak.hr/index.php/Kosni ... onice.html

evo tocne mjere lr kosnica i okvira sa skicama
User avatar
Ilija_18
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 19 Jun 2012 19:05
Location: Odžak

Post by Ilija_18 »

Pozdrav svim stolarima.
planiram izradivati okvire ali jedino me muci izrada bocnih letvica. Izrada satonose i donje letvice je sasvim jednostavna , mene muci kako izraditi zljebove na dnu i vrhu bocne letvice i kako to uraditi najbrze moguce. Gore sam procito daje moguce izraditi 1000 okvira za 8h.
http://www.kosnice-ivanic.co.rs/images/big/okvir-lr.jpg
ovo je slika okvira.

Unaprijed se zahvaljujem
Kada te netko pita "Možeš li to uraditi?". Odgovori da možeš, a nakon toga pronađi način kako da to i uradiš!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Planiraš dve donje letvice ili jednu?
Post Reply