kosnice i ramovi

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

kosnice i ramovi

Post by andjelko »

pozdrav svima. da sev predstavim ja sam stolar od svoje dvadesete, znaci desetak giodina. sve i svasta sam radio. sad hocu da krenem u serisku proizvodnju ramova za kosnice. sve elemente sam uspeo da napravim jako brzo osim gornje letvice takozvane satonose. zna li neko kako to da napravim brzo?
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

ima li negde jeftine lipove daske? moze i metarska
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

postavi u profil odakle si pa će ti pomoć lakše doći da te ne savetujemo sa jednog kraja sveta a ti na drugom

dobro došao na forum
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

iz Vranica sam to je na ibarskoj magistrali izmedju Beograda i Lazarevca
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

Svaki savet je dobro dosao ma odakle daste. Bevi li se vi proizvopdnjom ramova?
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

andjelko wrote:ima li negde jeftine lipove daske? moze i metarska
Анђелко,
Липовачка шума ти "пред вратима". Секу ли и продају липу?
Дођох, видех, побледех
User avatar
zzlat
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 03 Jan 2012 19:50
Location: krapinske toplice,Hr.

Post by zzlat »

bas sam i ja stavio temu za izradu lr okvira neki dan, ali ja sam totalni početnik pa te molim par slika i kako si radio bocne stranice. Raditi ću okvire od jalovine nje imam dosta, a lipa mi se suši, ove godine sam ju srusio kod suseda u dvorištu i dao izrezati na 5 i 3 cm. Prošlu godinu sam napravio 10 nukleusa poslati cu slike. Sad sam napravio stol za glodalicu samo cekam suseda da mi donese plexi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Popuni u profilu mesto odakle si (pravila foruma).

De nacrtaj kako treba da izgleda ta letvica, ne bavimo se svi kosnicama, a verovatno neko zna kako to brzo da se izvede iako nikada nije napravio kosnicu. Daska je daska :)
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

evo slika rama http://www.pdz.hr/images/OKVIR%20LR.bmp

satonosa je gornja letvica .....
andjelko wrote:takozvane satonose. zna li neko kako to da napravim brzo?
sve zavisi sta imas od masina i alata a nju je daleko lakse pravit od ovih bocnih letvica
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

lipovacka suma se samo tako zove. nemaju lipe ni komadic. lipe po mom saznanju ima samo na fruskoj gori
.
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

izrada ramova od camovine ti je neisplativa. kubik je bar 200 eura a iz kubika dobijas od 800 do 1000 ramova. tako da matematicki ispada da te ram kosta vec 20 centi neracunajuci struju i ostrenje alat i rad. a ram je u prodaji 25 centi. mora se raditi od lipove kratice koja je maksimalno placena 120 e
User avatar
andjelko
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2012 11:42
Location: Beograd /Vranic
Contact:

Post by andjelko »

od masina imam skoro sve. abrikter, frezer, cekular,kratilicu,diht. kupio bi i jos neku masinu ako to povecava produktivnost. hvala vam svima sto ste se odazvali na ovu temu. crteze cu izbaciti veceras ili sutra ujutru
User avatar
damir1
Šegrt
Posts: 31
Joined: 09 Oct 2011 07:51
Location: Mali Zdenci

Post by damir1 »

andjelko ramovi od camovine se isplate prvo radim ih od otpadnog matrijala od košnica a drugo ram u dijelovima je 3 kn zato po 1.5 kn ako ima ja kupujem to nema više ni u bosni ja inače radim bočne letvice ravne lakše i brže a kad imam vremena onda ih radim normalne kakvi bi trebali bit
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Imas lipe u Sremskom selu Banostor i to na dve privatne i jednoj drzavnoj pilani. Ja sam to negde napomenuo na forumu pa i ostavio broj telefona ako nadjem ostvicu ponovo. Ne znam kolika ti je zarada da radis samo ramove jer je to jako tanka zarada. Ja to radim u kalupima po deset komada i ne radim od otpada jer kad izracunas koliko vremena izgubis na raskrajanju istog to je uzaludan posao jos ako uz to i placas nekog mislim da nema svrhe. Ja sam uzimao tehnisku metericu i od nje radio. Da bi ubrzao posao radi u kalupima po deset komada onda ima smisla. Recimo bokove radim tako sto poredjam ualat po 10 komada i stegnem ih pa na frezi osisam cafne sa obe strane zatim ih okrenem na bok pa na maloj frezi sa 10mm glodalom upustim sa obe strane falc za bocnicu. Potom okrenem za 180 stepeni i ponovim to i dobijem zavrsene gornje letvice. Naravno podrazumeva se da sam prethodno izabrihtovao i izdihtovao.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
damir1
Šegrt
Posts: 31
Joined: 09 Oct 2011 07:51
Location: Mali Zdenci

Post by damir1 »

runer ja to radim za svoje potrebe prvo od nastavaka ostane prilično otpada nikog ne plaćam pa mi se isplati imam 200 košnica pa uvijek treba ramovi se najviše polome u vrcanju pogotovo od čamovine gdje je čvor u vrcaljki puca kao led
Post Reply