Oblik i dimenzije kundaka za samostrel

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Zort
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 28 Sep 2011 18:21
Location: Uzice, Srbija

Oblik i dimenzije kundaka za samostrel

Post by Zort »

Pre godinu i po dana poceo sam da pravim svoj samostrel. :D
Gledao sam po netu iako nema bas mnogo sta da se vidi pa sam krenuo od stvari koje sam imao kod kuce i koje mi je cale donosio sa posla. Pravio sam samostrel sa pauzama oko godinu dana, iako bi sve moglo da se napravi za 7 dana max. Problem je bio od cega da ga napravim i to sto ovaj o kome sada pricam i cije slike sam stavio dole je u stvari treci po redu (pre njega sam imao dva tri propotipa) Samostrel je bas jak jer je lim od koga sam napravio "luk" veoma elestican ali jak.
Jednom rukom ne moze da se zatedne nego mora posebnom tehnikom: Noga se stavlja na neku "kuku" a sa obe sake se uhvati konopac i navuce na okidac. Sve lepo radi samo samo je ostala jos jedna bitna stvara to je

OBLIK I DIMENZIJE KUNDAKA????

Za probu sam koristio neku dasku ne secam se kog drveta na koju sam naleteo usput pa sad hocu da konacno napravim i telo samostrela sa kundakom od jednog komada drveta!

Evo i slika da vidite kako izgleda:

Image

Image

Image

Znaci glavno pitanje je kundak i od kog drveta da ga napravim. Bilo bi dobro kad bi mi neko dao sajt ili okacio sliku gde ima nacrtan i lepo objasnjen izgled sa dimenzijama, moze i slika kundaka za vatreno oruzije, bilo kakva pomoc. :buga:

Ako dodjem do potrebnih informacija i do daske o koje cu praviti slikacu naravno gotov samostrel a ako da bog stavicu na zoutube snimak kako puca...
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Поведи рачуна о томе да ти треба дозвола од полиције да имаш самострел.
Дођох, видех, побледех
User avatar
Zort
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 28 Sep 2011 18:21
Location: Uzice, Srbija

Post by Zort »

Ma ne treba mi dozvola jer sigurno necu setati sa samostrelom po sred grada. Ionako jedva napusta garazu. Nije mi to problem nego kako da napravim telo samostrela
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

Ја ти само кажем да се рачуна као ватрено оружје и за илегално поседовање гадно кажњавају (кад те нађу)
Дођох, видех, побледех
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne racuna se kao vatreno oruzje, ali se racuna kao oruzje sa tetivom. Za njegovu nabavku potrebno je odobrenje.
Izrada ili posedovanje oruzja sa tetivom bez dozvole nije krivicno delo (to vazi samo za vatreno oruzje http://www.zakoni.rs/krivicni-zakonik/k ... konik.pdf), ali jeste prekrsaj po vazecem zakonu o oruzju i municiji (http://www.mus.co.rs/docc/Zakon_o_oruzju_i_municiji.pdf).
Zaprecena kazna: 10000 din ili zatvor 60 dana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nego, da se vratimo na ono sto je bilo pitanje.
U sustini kundak samostrela se ni po cemu ne razlikuje od kundaka za pusku.
Potrazi na netu "The Modern Gunsmith" James Virgil Howe 1941
Knjiga jeste stara, ali ako cemo iskreno gotovo sve oko toga je receno jos pocetkom 20-tog veka (ne racunajuci materijale).
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Poslusaj starije, neigraj se.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jel ima neko tu od nas kao klinac da nije pravio luk i samostrel :-)


to je jedan korak da će jednog dana da se bavi s drvetom možda
ionako je već namestio nek ga onda lepo završi

barem radi nešto i razvija spretnost i kreativnost i dok to pravi ne visi na fejsu i ne drogira se
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

:)



Image
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Malo da dodam i ja u vezi kundaka.Naime moj tata je radio podosta tih kundaka za puške kojekakve i za sebe i za druge.Drvo koje je koristio je orahovo a imao je jednu knjigu o kundacima i u njoj je bio podatak da su Ameri za svoje neke snajperske puške koristili drvo šljive i kruške pa sada ti vidi šta ti je dostupno.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Zort
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 28 Sep 2011 18:21
Location: Uzice, Srbija

Post by Zort »

Verovatno cu sve napraviti od jedne hrastove daske dimenzija 90x20x5 cm, iz jdenog komada.
Sto se dizajna tice jedino korisno na sa sam naleteo je ovo:

http://blog.modernmechanix.com/2006/08/ ... is=XL#qdig

Verovatno cu ovaj sablon da precrtam na neku probnu dasku pa ubodnom da isecim i vidim na sta lici, da li valja.
Ako neko ima bilo sta bolje neka slobodno stavi ovde, moze i oblik kundaka puske samo da imaju dimenzije.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja nebi hrastovinu za to :tillfreds:

ili orah ili jasen
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za kundak se koristi orah, iz vise razloga. Jedan od njih je lepota, ali nasuprot uvrezenom misljenju on nije i najvazniji. Orah ima skoro idealan odnos mase (gustine) i krutosti, tako da amortizuje trzaj bas kako treba.
Drugo drvo koje se koristi za kvalitetne kundake je javor.
I naravno kuvana bukva za vojnicko oruzje koje izmedju ostalog treba da bude i jeftino.

No sva ova prica ima smisla za vatreno oruzje i sile koje se kod njega javljaju. Samostrel je ipak u sasvim drugoj ligi. Hrast ni ja ne bi preporucio posto voli da se cepa.

Mozes i da laminiras, ali mislim da je to previse za ovu namenu.

Kao sto ti napisah, potrazi ovu staru knjigu, u njoj imas sve o obliku, dimenzijama i njihovom izracunavanju (ima jos gomila toga, ali tebi je ovo interesantno)
User avatar
Zort
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 28 Sep 2011 18:21
Location: Uzice, Srbija

Post by Zort »

Rekao sam da cu praviti od hrasta jer je hrast tvrd a najpristupacniji je.
Takodje skinuo sam knjigu sto mi je mbole preporucio - The Modern Gunsmith. Knjiga ima dva dela od po 300 strana, nisam stigao da vidim malo detaljnije al cini mi se da ima korisnih stvari.
Cilj mi je da napravim nesto nalik ovome

Image

I dalje sam otvoren za sve predloge
Post Reply