Projekat - plakar sa kliznim vratima

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
LG
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 21 Jul 2010 14:20
Location: Beograd

Projekat - plakar sa kliznim vratima

Post by LG »

Projekat - plakar sa kliznim vratima
Početak 11.12.2010.

Pozdrav svima,
Krecem u realizaciju projekta kreiranja velikog plakara sa kliznim vratima. Potrebna mi je vaša pomoć, u vidu ideja, sugestija i naravno iskustva.

Dimenzije plakara su: 3300x2500x600 (DxVxÅ )

Pitanja pre početka projekta:

- Koje su standardne dimenzije (prostor za odelo, prostor za police ...)
- Koji materijal: Iverica ili Medijapan i njihova debljina (za kutije)?
- Koji sistem klizača i kojeg proizvođača za vrata preporučujete?
- Preporuke za spojeve, keks + lepak + konfirmat šrafovi ili nešto drugo
- Da li je potrebno praviti postolje radi ojačanja konstrukcije?
- Da li ovakav orman pričvrstiti i za zid ili nema potrebe?
- Gde nabaviti aluminijumske profile za vrata koji podržavaju staklo/ogledalo
- Da li je potrebno zaštititi staklo/ogledalo nekom zaštitnom folijom?
- Da li se unutar ormana prave neka dodatna ojačanja u vidu L profila?

To bi bila otprilike pitanja sa kojim se trenutno suočavam, kako bude projekat odmicao, nadam se da će i diskusija :)
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Prvo odluči koliko ti je potrbno polica, prostora za vješanje, ladica...
Image
Visine vješanja 110 nisko, košulje i sl. i 160 visoko, kaputi.
Razmak između polica 30 - 35, ali radiš si za sebe, pa prilagodi onome što ti najviše paše.
Keksi+konfirmati su ok, po meni nepotrebno ljepiti. Ipak se to jednog dana treba i rastaviti.
Postolje nepotrebno. Takvi ormari su dosta teški i nema ih potrebe dodatno pričvrstiti za zid.
User avatar
LG
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 21 Jul 2010 14:20
Location: Beograd

Post by LG »

robert22 wrote:Prvo odluči koliko ti je potrbno polica, prostora za vješanje, ladica...
Da, evo crtkam u sketchup-u trenutno neke ideje, nisam jos nasao izbor koji nam odgovara
robert22 wrote:Visine vješanja 110 nisko, košulje i sl. i 160 visoko, kaputi.
Razmak između polica 30 - 35, ali radiš si za sebe, pa prilagodi onome što ti najviše paše.
ok, hvala, nisam uspeo da nadjem neke definitivne mere, ali otprilike sam do ovoga dosao i sam merenjem garderobe
robert22 wrote:Keksi+konfirmati su ok, po meni nepotrebno ljepiti. Ipak se to jednog dana treba i rastaviti.
keks bez lepka? sad si me bacio u rebus, nisam jos video da neko radi keks bez lepka?
robert22 wrote:Postolje nepotrebno. Takvi ormari su dosta teški i nema ih potrebe dodatno pričvrstiti za zid.
Dobro, mozda mada razmisljam da je bolje da ih pricvrstim da ne razmisljam u slucaju recimo nekog zemljotresa

Idalje imam nedoumice oko gore navedenih pitanja, nisi mi odgovorio na sva nazalost :(

Pored toga imam jos neka:

- Koja je dozvoljena velicina kliznih vrata u varijanti iverice ili medijapana, pitam zbog tezine, eventualnog krivljenja zbog tezine itd,... koji su parametri za deljenje vrata na 2 ili vise delova, osim naravno estetskih?

- Zanima me uobicajena debljina polica, kao i materijal, pretpostavljam univer?
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

Evo ti jednostavnog resenja.
Otidji u bilo koji prodajni salon i pogledaj kako je resen americki ili neki u gradni plakar sa kliznim vratima.
A pre toga na googlu u kucaj americkiplakar i tamo ces dobiti sve odgovore na tvoja pitanja.
Da ne bi ljudi objasnjavali previse pa da ti nesto pogresno ne shvatis,najbolje je da vidis svojim ocima.
To vidjeno prilagodis svojim uslovima i to je to.
User avatar
LG
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 21 Jul 2010 14:20
Location: Beograd

Post by LG »

Nexent wrote:Da ne bi ljudi objasnjavali previse pa da ti nesto pogresno ne shvatis,najbolje je da vidis svojim ocima.
To vidjeno prilagodis svojim uslovima i to je to.
mislio sam da je forum mesto gde ljudi razmenjuju misljenja i iskustvo, ali hvala ti na ovako dragocenim savetima.
User avatar
Nexent
Majstor
Posts: 327
Joined: 06 Oct 2010 17:42
Location: Loznica
Contact:

Post by Nexent »

Mislio sam da kada vidis kompletan ormar svojim ocima,lakse ces shvatiti sve ostalo ,a detalje da razradis ovde u komunikaciji sa forumasima.
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Kada si spomenuo kekse i konfirmate, pretpostavljam da si ormar mislio raditi iz 3 ili 4 klasične kutije. Meni u toj varijanti keksi služe samo kao pomoč pri sastavljanju. Konfirmatima je pričvršćena donja, gornja i jedna srednja stranica. Naravno sve skupa drže leđa. Ormar nema neka opterečenja pošto vrata klize ispred ormara.
Prazan ormar ima između 300 - 400 kg i kada kutije spojiš međusobno, vjeruj to ne ide nikamo.
Vrata sa alu okvirima idu i do širine 150 cm i neče se savijati. Poprečni profili se stavljaju kod širokih vrata u kombinaciji sa staklom i nema posebnog pravila.
Ja ormare radim od univera 18mm, bilo bi ljepše i kvalitetnije sa npr. 25mm, ali ti zbog velike kvadrature dasaka i cijena ide gore.
Ako radiš sa 18 mm pripazi da police ne prelaze 80 cm zbog savijanja.
Inače, po pravilu bi se ormari trebali spajati ovime
Image
+jednostavnija montaža, manje materijala
-preciznija priprema, slabija konstrukcija, estetska
User avatar
LG
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 21 Jul 2010 14:20
Location: Beograd

Post by LG »

robert22 wrote:Kada si spomenuo kekse i konfirmate, pretpostavljam da si ormar mislio raditi iz 3 ili 4 klasične kutije. Meni u toj varijanti keksi služe samo kao pomoč pri sastavljanju. Konfirmatima je pričvršćena donja, gornja i jedna srednja stranica. Naravno sve skupa drže leđa. Ormar nema neka opterečenja pošto vrata klize ispred ormara.
Prazan ormar ima između 300 - 400 kg i kada kutije spojiš međusobno, vjeruj to ne ide nikamo.
Mislio sam da radim zbog dimenzija iz 4 kutije, sirine 800mm, ledja si radio od iverice ili od lesonita?
robert22 wrote:Vrata sa alu okvirima idu i do širine 150 cm i neče se savijati. Poprečni profili se stavljaju kod širokih vrata u kombinaciji sa staklom i nema posebnog pravila.
Ja ormare radim od univera 18mm, bilo bi ljepše i kvalitetnije sa npr. 25mm, ali ti zbog velike kvadrature dasaka i cijena ide gore.
Ako radiš sa 18 mm pripazi da police ne prelaze 80 cm zbog savijanja.
Aha, znaci max 1500mm sirina vrata? Da li je bolje da radim onda iz 4 dela, ili da pruzim maximum pa da radim iz 2 ? Meni ce police biti 800 tj 760mm pretpostavljam da je to na granici? Trebam li raditi onda neka ojacanja za police?

robert22 wrote:Inače, po pravilu bi se ormari trebali spajati ovime
[url]http://img2.imagetitan.com/img2/small/42/42_image.jpg[/url]
+jednostavnija montaža, manje materijala
-preciznija priprema, slabija konstrukcija, estetska
Pokusacu da nadjem to u Beogradu.


p.s.
Kojeg proizvodjaca sina mi preporucujes?


Hvala ti na savetima!
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Leđa su od lesonita. Ja bi ormar radio iz 3 ili 4 djela, 2 je malo nespretno za uzimanje stvari iz ormara.
Okove ti treba preporučiti netko drugi, jer ne znam što je kod vas dobavljivo.
User avatar
LG
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 21 Jul 2010 14:20
Location: Beograd

Post by LG »

robert22 wrote:Leđa su od lesonita. Ja bi ormar radio iz 3 ili 4 djela, 2 je malo nespretno za uzimanje stvari iz ormara.
Okove ti treba preporučiti netko drugi, jer ne znam što je kod vas dobavljivo.
Nema veze, navedi kvalitetne sine, pa da potrazimo da li ima ovde da se kupi
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Ove su dobre
http://www.alu-style.hu/en/products/4/16/in-out-system
ili
http://www.aqua-cor.hr/Mamas.html
Ajde ti to skiciraj rukom pa da ti nacrtam taj ormar, baš nešto provjeravam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Povedi racuna da ne preteras sa visinom, ako radis celu vertikalu iz jednog komada. Moze ti se desiti da ne mozes da ga uspravis (izracunaj kolika je najmanja dijagonala).
User avatar
LG
Precizni šegrt
Posts: 55
Joined: 21 Jul 2010 14:20
Location: Beograd

Post by LG »

robert22 wrote:Ove su dobre
http://www.alu-style.hu/en/products/4/16/in-out-system
ili
http://www.aqua-cor.hr/Mamas.html
Ajde ti to skiciraj rukom pa da ti nacrtam taj ormar, baš nešto provjeravam.
E fala, pogledacu njihova resenja pa cu da vidim da ih potrazim da li ih ima i kod nas u Beogradu. Sto se tice skice, radim je u Sketchup-u trenutno nije jos gotova, kad zavrsim poslacu na forum.

mbole wrote:Povedi racuna da ne preteras sa visinom, ako radis celu vertikalu iz jednog komada. Moze ti se desiti da ne mozes da ga uspravis (izracunaj kolika je najmanja dijagonala).
E fala Bole, video sam negde na forumu vec da se neko namucio silno sa problemom visine, pa sam kontao da mozda uradim orman iz 2 dela, jedan koji ce biti sa kliznim vratima i deo koji ce biti iznad do plafona, daleko kraci u odnosu na ovaj sa kliznim vratima koji ce biti sa klasicnim vratima, nisam jos odlucio sta cu i kako cu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozes i da ga uradis iz dva dela (po visini), a da klizna vrata idu preko oba. Samo delove spojis srafovima pre nego sto nabacis vrata
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Tako je majstor Bole!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply