Lepljene daske

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Lepljene daske

Post by metabo »

Koliko je isplativo upuštatu se u projekat kuhinje sa lepljenim daskama (za sebe) i koju zaštitu drveta koristiti? Napominjem: preporuka za zaštitu je btna zbog toplote i isparenja. U svoje vreme sam u nekom Samu pročitao da je brodski lak dobro rešenje, uz prethodno mazanje Sadolinom...
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

pa moaro bi da budeš malo jasniji, šta je za tebe lepljenje daske, koju dasku bi koristio itd.;)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Misko wrote:pa moaro bi da budeš malo jasniji, šta je za tebe lepljenje daske, koju dasku bi koristio itd.;)
npr. one iz Merkura, lepljene letve debljine 18mm...
Last edited by metabo on 05 Feb 2008 23:12, edited 1 time in total.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Koristio sam te daske, ali ne možeš ih koristiti u čitavoj njihovoj širini, s vremenom se ipak lagano vitopere, što može kod fronti smetati, zato ih treba koristiti kao i sav ostali masivni materijal, raspiliti ih po dužini i raditi okvire sa udlagama.

Ili ih ukrutiti po finskom sistemu, skratiti fronte za nekih 5 do 8 cm sa svake strane napraviti pero i gore i dole natumplati sa okomitim komadom. Znači ne radi se čitavi okvir, već samo gornja i donja prečka, a uklada je po čitavoj širini.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

zoranp wrote:Koristio sam te daske, ali ne možeš ih koristiti u čitavoj njihovoj širini, s vremenom se ipak lagano vitopere, što može kod fronti smetati, zato ih treba koristiti kao i sav ostali masivni materijal, raspiliti ih po dužini i raditi okvire sa udlagama.

Ili ih ukrutiti po finskom sistemu, skratiti fronte za nekih 5 do 8 cm sa svake strane napraviti pero i gore i dole natumplati sa okomitim komadom. Znači ne radi se čitavi okvir, već samo gornja i donja prečka, a uklada je po čitavoj širini.
Hvala, koristan savet u svakom slučaju :)
User avatar
Duja
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 14 Dec 2007 12:59

Post by Duja »

Ja sam bio pokrenuo sličnu temu nedavno, reč je o istim tim pločama:

viewtopic.php?id=124

Sorry što nisam javio rezultat (i stavio slike) u toj temi, ali evo da bar sad delimicno ispravim grešku. Da, što Zoran kaže, te ploče su sklone vitoperenju i bile bi problematične za frontove u kuhinji, i ne samo iz tog razloga: drugo, ta smreka je dosta mekana mehanički i ne deluje mi kao materijal koji bih stavio u vlažnu sredinu kakva je kuhinja.

Neočekivano, one moje nesretnice su se (kako-tako) ispravile same od sebe, tj. prestale da se krive i malo im je spao stomak, čini mi se, gotovo da ne zapinju. Međutim, kod mene su to klizna vrata za plakar, koji stoji u suvoj spavaćoj sobi, i to sa gornjom šinom (tj. vise i gotovo da nemaju nikakvo mehaničko opterećenje), (donju vođicu nisam izveo na žljeb nego sam spolja stavio alu L profile, pa ima "lufta" da se vitoperi). Da sam na tvom mestu, ne bih se usudio to s njima radim u kuhinji...
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Duja wrote:Da sam na tvom mestu, ne bih se usudio to s njima radim u kuhinji...
Nisam mislio da pravim frontove od ovih dasaka. Iz konferencije sam shvatio da velike površine ne dolaze u obzir. Od njih sam mislio da pravim kutije, a za frontove sam mislio da uzmem lamelna vrata od crvenog bora, ona se kupuju na metar i samo je potrebno na njih ukrojiti završne letve i sve to lepo tonirati i premazati.

Za mazanje sam mislio prvo da toniram nekom lazurom a onda dva puta lakom za čamce. Čini mi se da je to dobro rešenje za kuhinju. Malo će da potraje procedura, ali tipujem na dugovečnost i originalnost.
User avatar
Stojkov
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 23 Nov 2007 10:45
Location: Crepaja/Pančevo
Contact:

Post by Stojkov »

metabo wrote:Nisam mislio da pravim frontove od ovih dasaka. Iz konferencije sam shvatio da velike površine ne dolaze u obzir. Od njih sam mislio da pravim kutije, a za frontove sam mislio da uzmem lamelna vrata od crvenog bora, ona se kupuju na metar i samo je potrebno na njih ukrojiti završne letve i sve to lepo tonirati i premazati.
Pošto su ta lamelna vrata i koje su debljine?
Pozdrav,
Aleksandar Stojkov
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Maksimalno izbegavaj lak za camce u lakiranju namestaja. Taj lak se ne brusi samo se razvlaci. Uzmi neki, sta ja znam, dvokomponentni za parket, nitro... nesto sto je za namestaj.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Stojkov wrote:
metabo wrote:Nisam mislio da pravim frontove od ovih dasaka. Iz konferencije sam shvatio da velike površine ne dolaze u obzir. Od njih sam mislio da pravim kutije, a za frontove sam mislio da uzmem lamelna vrata od crvenog bora, ona se kupuju na metar i samo je potrebno na njih ukrojiti završne letve i sve to lepo tonirati i premazati.
Pošto su ta lamelna vrata i koje su debljine?
Još sam u fazi planiranja... Viđao sam ih u svoje vreme u G.Prinipa, kod Ekonomskog. Debljina je 18 mm. Imaju (ili su imali) i od lipe! Cenu ne znam.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

velja wrote:Maksimalno izbegavaj lak za camce u lakiranju namestaja. Taj lak se ne brusi samo se razvlaci. Uzmi neki, sta ja znam, dvokomponentni za parket, nitro... nesto sto je za namestaj.
A ja baš mislio taj jer je otporan na toplotu i vlagu. Valjda se ne brusi samo poslednji sloj ?! Zbunj. Ipak sam ja početnik... :(
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

Nema vise te radnje u ul. Gavrila Principa. Ima jedna na Zvezdari. Evo tih lamelnih vrata.

Image


Image
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

milos wrote:Nema vise te radnje u ul. Gavrila Principa. Ima jedna na Zvezdari. Evo tih lamelnih vrata.

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/103_12030005.jpg[/url]


[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/103_12030002.jpg[/url]
Da, to su ta vrata. Kako si ih finiširao?
User avatar
milos
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Jan 2008 11:36

Post by milos »

Premazane sadolinom i izlakirano mat lakom. Sadolin i lak su "zvezdini".
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

metabo wrote:
velja wrote:Maksimalno izbegavaj lak za camce u lakiranju namestaja. Taj lak se ne brusi samo se razvlaci. Uzmi neki, sta ja znam, dvokomponentni za parket, nitro... nesto sto je za namestaj.
A ja baš mislio taj jer je otporan na toplotu i vlagu. Valjda se ne brusi samo poslednji sloj ?! Zbunj. Ipak sam ja početnik... :(
Mislio je da se ne brusi lako u pretposlednjem sloju (između svakog lakiranja ide malo brušenja finom šmirglom). Međutim, to što kaže Velja jeste tačno, ali samo ako ne čekaš jedno dve nedelje da se lak fino osuši. Nakon toga možeš da ga brusiš. To, naravno znači da ti za ceo proces lakiranja treba jedno mesec dana do dva.
Post Reply