Sljferica kao abrihter ...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mozda si u pravu Runer. Pre dve godine onaj moj bravar ja pravio za jednog slovenca grinder za ostrenje nozeva. Traka smirgle je bila sirine 6-8cm. Najpre su montirali motor od sivace masine (industrijske). Snaga motora je bila oko 750w a nije mogla da pokrene sistem. Posle su montirali trofazni od 1.5 ili 2kw pa je pocela da radi.
Inace ovaj motor na woodears mi ne deluje previse jako
najpre treba da se pronadje obodna brzina
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

zvecanac wrote:Nije lose,ali hajde da pretresemo vise varijanti dok dodjemo do najboljeg resenja...
Nasaosam ovaj link ,ali nije to to ...

http://www.theonlinewoodshow.com/show/r ... mber=20102
Nisam dobro skinuo film,mora da se klikne na video i onda izabere ovaj naslov...

Build it yourself Drum Sander
Imao sam prilike da uzivo vidim kako ovo radi, i moram priznati da mi se jako dopalo. Jedna od stvari koju prodavac navodi da je bolje resenje od drugih drum sendera koji imaju tvrdi valjak je taj sto ne ostavlja nikakve tragove nagorelog drveta na predmetu. Kada se podesava ploca po kojoj klizi materijal, on ne dodiruje smirglu. Tek kada se valjak okrece, onda se usled centrifuge smirgla izbaci napolje i pocinje da smirgla. Kako kaze prodavac, nema grejanja od smirgle i tragova nagorelog materijala. Nisam probao da pravim, ali da li mu je verovati ili ne - ne znam. Svaki ciga hvali svoga konja. :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Runer malo sam guglao "thiknes sander" i "drum sander" ono sto sam nasao za home made sandere je da se snaga motora krece od 1/3 do 1Hp najvise do 1.5hp, a oktretaji su ili 1700 ili 3000 o/min
evo i karakterstike JET-ovih masina (naravno u inch standardu)
http://content.wmhtoolgroup.com/sellshe ... 04k_ss.pdf
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Slazem se da moze da se stavi i manji motor jer nema povrsinu naleganja kao tracna ali za iole brzi rad i da ne dodje do zautavljanja valjka koji napravi trag bolje je po meni jaci motor za mirniji rad. Imali smo mi na popravci i profi kalibrirku sa valjkom pa je i tu bio motor masala. E sad zavisi i od precnika valjka ako je veci onda i motor mora biti jaci. A veci valjak je bolji jer stane mnogo vise smirgle pa se manje trosi tj duzi joj je vek trajanja. O tome moze jos puno toga da se kaze ali neka se i drugi ukljuce.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko vidim ovi Jet-ovi su 1700 odnosno 1600 rpm za precnik valjka od 5 incha, sto ce reci 125mm.
Kad se to preracuna dodje oko 11 m/s ( Precnik * pi * broj obrtaja / 60)

AKo se dobro secam dvopolni asinhroni motor ima negde oko 3000 obrtaja u minuti (takav bi trebao da je na ves masini). Znaci za precnik valljka od 125mm, trebao bi prenos od oko 1:2 (dva puta veca remenica na valjku nego na motoru), sto je dobro jer duplira obrtni moment.
Pri tom je ovaj najslabiji motor kod Jeta oko 1.1KW. (1.5HP), na sirinu valjka od 40cm.

Pri tom izgleda da su stari motori na ves masinama bili ove snage, a da su na novijima dosta slabasniji (otprilike pola).

Znaci "tu je negde" verovatno bi moralo malo neznije da se skida, iz vise prolaza, ali bi moglo da radi.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole sa matematikom se slazem . Negde sam nasao preporuku da sajbna na bubnju ima 3 remenice, pa tip preporucuje da sami oadaberemo sto je najpovoljnije.
u svakom slucaju vredi pokusati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To sa vise remenica nikad nije na odmet.
Najpre ne trazi svaki materijal istu brzinu smirgle. Nije isto da li smirglas svezu jelovu dasku ili neki komad tvrdog drveta ili neki koji je prethodno farban.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Nasao sam i kalkulator za proracun velicine remenica, mozda nekome zatreba http://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx
Last edited by dikar on 06 May 2011 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
danijel
Šegrt
Posts: 29
Joined: 20 Apr 2011 10:31
Location: Novi Sad

Post by danijel »

ako sam dobro razumeo treba napraviti imrovizovanu kalibrirku,najbolje pogledajte fabricku pa prilagodite mogucnostima..napominjem ako sam dobro razumeo..
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Danijele, dobro si razumeo.
User avatar
danijel
Šegrt
Posts: 29
Joined: 20 Apr 2011 10:31
Location: Novi Sad

Post by danijel »

U cemu vam mozda mogu pomoci,to je da fotografiisem vise vrsta masina sa opisom,a ko je neko stvarno uporan inovator mogu omoguciti detaljan uvid na vise vrsta kalibrirki u preduzecu gde sam i sam zaposlen.
User avatar
heavy11
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 22 Jun 2010 20:27
Location: Pancevo

Post by heavy11 »

danijel wrote:U cemu vam mozda mogu pomoci,to je da fotografiisem vise vrsta masina sa opisom,a ko je neko stvarno uporan inovator mogu omoguciti detaljan uvid na vise vrsta kalibrirki u preduzecu gde sam i sam zaposlen.
E to bi bilo super. Planiram i ja da pravim ovako nesto pa bi mi slike puno pomogle.
Post Reply