Sljferica kao abrihter ...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Sto se tice postavljanja smirgle na osovinu po meni je najbolji nacin da osovina bude od drveta, nekog precnika da se ona moze obloziti unutrasnjom gumom od nekog motora.Na osovini bi se uradio poprscno neki zleb,cije ivice bi bile blago oborene ka unutra i smirgla bi se u jednom komadu obmotala oko osovine i u zlebu bi se pricvrstila na neki adekvatan nacin za lako postavljanje i skidanje smirgle(tu bi mozda najbole legla neka prosecena lajsna za neko lakse zatezanje smirgle).Takvu osovinu samo kracu od 25cm ja i moj drugar smo odradili od metalne cevke i dobro je funkcionisala ali kod duzine od 100cm takav nacin stezanja nebi bio adekvatan...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sa gumom mi se ne cini kao dobro resenje. To treba da bude masina koja odradjuje na preciznu meru (ako pricamo o kalibrirki odnosno "diht" varijanti).
Guma ce da ublazi neravnine, ali nece dati preciznu meru. Drugim recima povrsina valjka bi trebalo da je tvrda, kako bi brusenje bilo tacno na meru i potpuno ravno.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

a kako mislis vucu da rijesis?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Huh malo je teze objasniti, sve je jednostavno kad se nacrta :)
Dva valjka (mogu recimo i oni od pisace masine ili stampaca, ali moze i obicna plasticna cev u koju se unutra ubace kolutovi od MDF-a ili spera.
Oko njih ide traka smirgle P100 pune sirine. Jedan valjak ima rucku kojom se okrece i tera traku (naravno ako neko hoce moze tu da stavi i motorce).
E sad mehanizam ploce po kojoj klizi ta traka, je jaaaako tesko opisati recima, al da probam. Ima dva identicna dela koji su obrnuti: jednom je ploca gore drugome dole.
Na svakom delu se nalazi jedna ploca koja do polovine ima na bokovima po letvu sa zljebom. U taj zleb ulazi druga ploca (od onog drugog dela). Na kraju te letve je valjak koji okrece traku.
Izmedju po dve dve letve (na svekom delu ih ima po dve) nalazi se sraf sa maticom, kojim se ploce razmicu i tako se traka zateze. Zatezanjem i otpustanjem jedne i druge strane se "upravlja" trakom, to jest podesava da ne vuce na neku stranu.
Bas je tesko opisati recima, al sa slike se vidi momentalno, i nije preterano slozeno.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Po meni i ono malo šta sam gledao i našao na youtubu većina njih ima jedan valjak na kojem je traka šmirgle i on se okreće a stol je fiksiran u jednom kraju na nekim pntićima ili nekoj osovinici tako da se može podizati,a s druge strane stol je na oslonjen na vijak da ga možeš podizati ustvari da obradak približavaš valjku.Čini mi se da za neke kućne potrebe i netreba ništa posebno spektakularno izmišljati i zagorčavati si život prilikom izrade.A obradak se jednostavno gura rukama i nekim komadima špera ili čega već koji se naprave za guranje obratka.Najjednostavnije a radi i kako sam vidio dosta njih tako radi i stvar šljaka.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

mbole wrote:Ovo sa gumom mi se ne cini kao dobro resenje. To treba da bude masina koja odradjuje na preciznu meru (ako pricamo o kalibrirki odnosno "diht" varijanti).
Guma ce da ublazi neravnine, ali nece dati preciznu meru. Drugim recima povrsina valjka bi trebalo da je tvrda, kako bi brusenje bilo tacno na meru i potpuno ravno.
Po mom misljenju guma je tanka, kad se maksimalno rasiri oko tvrde osovine dobice se dovolno tvrda radna povrsina koja nece praviti problem kod smirglanja sirih tabli a produzice mnogo vek smirgle.
Druga stvar , kod bas neravnih povrsina moralo bi da se ionako smirgla iz vise navrata(kao kod abrihtera ili dihta) tako da bi finis morao da bude savrsen...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)

Na mom valku za frezer,guma je debljine 5mm.....ne smeta a pomaze
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Mislim da guma nije resenje jer sam danas gledao kalibrirku i otvarao je. Guma nije sretno resenje jer se valjak greje zbog trenja smirgle pa se moze deformisati cak itopiti. Pipnuo sam metalni valjak preko kojeg ide smirgla i bogami veoma je vreo posle samo 10min rada.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

To sa gumom cinilo mi se dobro resenje , na dodacima za bor masinu i slicnim elementima takodje je guma iako je brzina je mnogo veca pri radu. Nisam shvatio ovo za kalibrirku ,dali je smirgla da kazem u cvrstoj vezi za osovinu ili se okrece oko nje...
Kolika je snaga motora i koja je brzina,a jos ako moze neka slika vaznijih delova bilo bi odlicno...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Sasa wrote:Razmisli o tome da umjesto jednog valjka sa trakom postavis dva, jedan do ploce kao kod abrihtera a drugi na dno masine tako da se traka vrti preko oba! Tako dobijas vecu duzinu trake a time i manje mijenjanja i bolje hladjenje iste!

Jos bolje su tri valjka ali mogu i dva! Ako se odlucis za ovako nesto raspitaj se o standardima za vec gotove slijepljene trake da se ne mucis sa lijepljenjem!!!

A valjalo bi da od starta razmisljas o odsisu za sitnu prasinu da nebi posle prepravljao!!!

Potrazi po forumu imas na prodaju neki abrihter rucni rad nekog majstora iz fabrike "Arsenije Spasic" mislim da se da prepraviti a covjek bi ga dao jeftino!!!
Te masine sa tri valjka video sam u nekoj knjizi (piraterija tip je fotokopiro na A4 formatu dal se zvala stolar ili sve o stolariji nesecam se)ali po nacrtu me odusevila.Tu knjigu odavno nemam dao sam nekom zaboravnom strucnjaku.
Ipak ja bi se opredelio za jednu radnu osovinu na kojoj bi bila pricvrscena smirgla na nacin lak za njenu zamenu i mogu reci da je to mnogo jeftinije i prakticnije resenje sto se tice smirgle.To znam iz iskustva sa masinom koja je imala valjak od 25cm okojoj sam pre govorio .Znao sam da ismirglam na stotine taraba, letvi i td pre nego bi se pohabala...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Dobro ako si vec rijesio tako da pravis, raspitaj se kod nekog parketara ko prodaje valjkove za masine za hoblovanje parketa kupis taj valjak i na njemu dobijes i specijalnu gumu i nacin za pricvrscivanje trake ugradis ga u neki sto, zakacis motorce i smirglaj do mile volje!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Pogledaj ovo rjesenje, mozda ti da neku ideju! Mislim da je ovo nesto najprostije!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Nije lose,ali hajde da pretresemo vise varijanti dok dodjemo do najboljeg resenja...
Nasaosam ovaj link ,ali nije to to ...

http://www.theonlinewoodshow.com/show/r ... mber=20102
Nisam dobro skinuo film,mora da se klikne na video i onda izabere ovaj naslov...

Build it yourself Drum Sander
Last edited by zvecanac on 21 Sep 2010 21:14, edited 1 time in total.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Po meni je ovo sto su prikazali obicno gubljenje vremena!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo par crteza kako izgleda mehanizam za vucu. Nedostaje samo traka smirgle preko i rucica na kraju osovine.
Image
Image
Ovako dok nema trake sve zajedno je prilicno"kalckavo". Kad dodje traka, ona ga utegne, i ponisti sve zazore koji postoje izmedju ploca i zelbova na ovim letvicama sa strane.

Sto se tice samog dobosa, pravljen je od koturova MDF-a koji su zalepljeni jedan za drugi tako da daju valjak. Na njega ide uska traka smirgle koja se umotava oko njega ko spirala. Samo se ucvrste krajevi. Sam valjak se konacno obradjuje to jest poravnava direktno na masini. Jednostavno se ukljuci masina dok nema smirgle na valjku, i onda se ova ploca sa slike na kojoj je smirgla prinese valjku. Na taj nacin se eliminisu sve neparalelnosti jer se valjak direktno obradi smirglom koja je na ploci, tako da su na kraju valjak i ploca idealno paralelni. Takodje usled toga nije kriticno da valjak pre ugradnje bude nesto precizno obradjen.

Naravno resenja ima bezbroj. Meni se ovo svidelo posto je relativno jednostavno za izvodjenje, a mislim da ce na kraju dati dobre rezultate. Mozda nije za neke velike dimenzije (ipak je sve pravljeno od spera, MDF-a i daske), ali ako bi se neki delovi uradili od metala, onda bi to moglo da bude i prilicno veliko. Naravno uz to bi morao da ide i odgovarajuci motor.

U konkretnom sucaju ovi uopste nisu predvideli poseban motor, vec kao pogon koriste cirkular, tako sto umesto lista testere postave remenicu. Naravno dodavanje posebnog motora nije neka pamet.
Post Reply