Sljferica kao abrihter ...

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Mislim da je ovo to sto trazis.

Ne moze jednostavnije!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Nije lose za prvu pomoc,ali klip koji sledi,,My homemade 29" drum sander ,,mnogo je profesionalniji i prakticniji.Mislim da ga je Moble opisao deo za vucu ako je to to...
mbole wrote:Evo par crteza kako izgleda mehanizam za vucu. Nedostaje samo traka smirgle preko i rucica na kraju osovine.
[url]http://img801...us/img801/1307/skloptrake.th.jpg[/url]
[url]http://img521...us/img521/5977/skloptrake2.th.jpg[/url]
Ovako dok nema trake sve zajedno je prilicno"kalckavo". Kad dodje traka, ona ga utegne, i ponisti sve zazore koji postoje izmedju ploca i zelbova na ovim letvicama sa strane.

Sto se tice samog dobosa, pravljen je od koturova MDF-a koji su zalepljeni jedan za drugi tako da daju valjak. Na njega ide uska traka smirgle koja se umotava oko njega ko spirala. Samo se ucvrste krajevi. Sam valjak se konacno obradjuje to jest poravnava direktno na masini. Jednostavno se ukljuci masina dok nema smirgle na valjku, i onda se ova ploca sa slike na kojoj je smirgla prinese valjku. Na taj nacin se eliminisu sve neparalelnosti jer se valjak direktno obradi smirglom koja je na ploci, tako da su na kraju valjak i ploca idealno paralelni. Takodje usled toga nije kriticno da valjak pre ugradnje bude nesto precizno obradjen.

Naravno resenja ima bezbroj. Meni se ovo svidelo posto je relativno jednostavno za izvodjenje, a mislim da ce na kraju dati dobre rezultate. Mozda nije za neke velike dimenzije (ipak je sve pravljeno od spera, MDF-a i daske), ali ako bi se neki delovi uradili od metala, onda bi to moglo da bude i prilicno veliko. Naravno uz to bi morao da ide i odgovarajuci motor.

U konkretnom sucaju ovi uopste nisu predvideli poseban motor, vec kao pogon koriste cirkular, tako sto umesto lista testere postave remenicu. Naravno dodavanje posebnog motora nije neka pamet.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je ipak dosta slozenije napravljeno. Pocevsi od navojnih vretena sa zupcanicima i lancem koji podizu i spustaju sto.
Malo je drugacije uradjen mehanizam za zatezanje trake. Ustvari ne malo, vec prilicno drugacije. Ovde je ploca jedna i fiksna, a na krajevima ovih letvi koj esu prisrafljene sa strane za plocu se nalaze posebni nosaci lezajeva (ovi komadi izglodani u obliku polozenog slova U, 6 i 7 slika na 2 strani) koji se zatezu odnosno podesavaju sa po jednim srafom. Cini mi se da je ovo jednostavnije resenje a isto tako dobro.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Jednostavna masina + free planovi od prijatejla Lumenog
http://woodgears.ca/sander/thickness.html
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Evo pojavilo se juce kod Kanadjanina.

Pogledajte. Plan je slobodan (može se skinuti)
http://woodgears.ca/sander/thickness.html
:skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Ovo je super ljudi može da se i sklopi brzo i rasklopi izgleda ,al aj sada po potrebi ? Nego zar valjak nebih trebo da je od gume mislim sa ventilom i da se naduva i zategne šmirglu? Imam tri elektro motora od veš mašine svi dobri možda napravim nešto u svakom slučaju vredi !
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne. Valjak od gume koji se naduva bi imao previse mekanu povrsinu, pa bi na kraju daska bila zaobljena.
Moze se koristiti valjak sa tvrdom gumom kao onaj od pisace masine, ili stampaca (za one mladje, koji i ne znaju sta je to pisaca masina :)), ali tesko bi pronasao neki odgovarajuceg precnika.
U sustini nista ne fali ni potpuno tvrdom valjku (od daske, spera, aluminijuma... cega god, samo da je lepo ravno i tacno obradjen).
Traka se umotava spiralno oko valjka (kao sto se vidi na slikama), i ili kaci cickom (kao u ovom slucaju) ili zateze na krajevima nekim mehanizmom (kao sto je na prethodne dve varijante).
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Profesore jeli ta cicak traka neka posebna ili moze i obicna.
Last edited by dikar on 05 Apr 2011 15:06, edited 1 time in total.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Uf brašo da ja nisam razmišljo jesi u pravu da guma bi ga sabila !! mora tvrda rolna da bude ko oklagija da bi ga izravnala razumem ,shvatio !!
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Postoji posebna cicak traka, koja se koristi bas za alate (pogledaj neku slajfericu, pa ces videti kako izgleda), i osnovna razlika je sto je ova za alat tanja. Odnosno one "kukice" na plasticnoj strani su mnogo nize. Drugim recima cicak je "tvdji".
Takodje nigde ovde nisam video siroku cicak traku, a bilo bi malo sasavo namotavati onu usku.
Na kraju jos dodje pitanje nabavke smirgle sa odgovarajucom podlogom, sto kod nas i nije bas najjedostavnija stvar, odnosno treba je traziti, za razliku od one bez podloge koju imas u svakoj farbari.

Tako da mi se cini da treba odustati od varijante sa cickom i ici na klasicno zatezanje.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

obicnu cicak traku mogu da nadjem, a ovu posebnu tesko, jako tesko . Negde sam gledao i odgovarajucu smirglu, ali po "neobicnoj" ceni.
I tako profesore moram da se slozim s'tobom za klasicno zatezanje
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Zanima me samo hoce li motor od ves masine na centrifugalnom namotaju imati dovolnu snagu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko sam uspeo da nadjem motor od ves masine ima negde oko 750-800W.
E sad trebalo bi preracunati. Ne secam se vise koliki treba da je prenos, odnosno kolika treba da bude obodna brzina bubnja (trebalo bi da je broj obrtaja motora na centrifugi 3000 rpm).
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Obodinski motori mislim da imaju tu snagu, ja imam 2 gorenjska i koliko sam cuo, imaju manju snagu.
Hmm sve se zasniva na "cuo sam" dosad nigde nisam nasao podatak o jacini motora gorenje. Imam jednog piratelja koji je popravljao ves masine, ima seme za skoro sve masine, ali i on nema podatak o jacini motora.

Opet "mislim" da ne treba neka velika snaga na disku posto je kontaktna povrsina mala.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Varas se Dikar trenje je to nisi ni svestan koliko je otpor veci nego na nozu dihta. Kod mog ortaka kaibrirka ima motor od 20kw za meter radne sirine.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply