kompjuterski/radni sto po meri (nekoliko pitanja)

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
malimilan
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2010 23:42
Location: Beograd, Srbija

kompjuterski/radni sto po meri (nekoliko pitanja)

Post by malimilan »

Pozdrav svima,
pretrazivajuci neki materijal za stolare i neke delove na internetu slucajno sam naleteo na ovaj forum. Cekam jednog poznanika stolara da se vrati sa odmora, pa htedoh da postavim vama par pitanja dok se covek ne vrati, jer mozda mi stolar i nece trebati.

Dakle, hteo bih da napravim vrlo jednostavan sto koji bi stajao u cosku sobe, imao bi jednu nogu dok bi 2 strane bile osigurane na zidu.
Otezavajuca okolnost je cev radijatora koja je bas u nekoj visini koja je da kazem standard za visinu stola, ali pored toga, bio bi zahvalan za jos neke savete..

1. Dimenzije ploce koja mi je potrebna je (1100 ili 1140) x700. Video sam na nekom sajtu RADNE PLOCE, i uglavnom su dimenzije x600.
Da li moze da se nadje ploca dimenzija koje meni trebaju, i s obzirom na tip i velicinu stola, koja je debljina ploce potrebna, da li treba da se pravi neki ram ispod, ili neko ucvrscenje, tj. da li ovo uopste moze da funkcionise? (pretpostavljam da je potrebno minimum 40mm, mada bih pre stavio 60, zanima me sta mislite)

2. Nasao sam ove slike gde je covek ukucao daske na zid, pa se te dve ivice stola koje su prislonjene cosku oslanjaju na iste..

Image
Image

3. Cale mi je predlozio da umesto dasaka stavimo npr. neke nosace/drzace polica L profila.

(pogledajte dole linkove sa slikama, kako bi imali bolju sliku problema)

Dilema je sledeca:
Ako koristim daske za drzanje ploce, kod zida gde bi se drzala kraca strana ploce (700mm) nalazi se gore pomenuta cev od radijatora, a izmedju cevi i zida ima 20mm prostora, i ne znam da li bi ta debljina daske od 2cm bila dovoljna da drzi plocu. U ovom slucaju, povrsina radne ploce bi bila do 800mm od zemlje (racunao sam debljinu radne ploce 60mm) sto mislim da nece predstavljati problem, imam stolicu na kojoj mogu da podesavam visinu, a i ja sam visok 195 tako da mi se cini da necu zrtvovati komfor

Ako korisim drzace L profila, povrsina radne ploce bi bila u visini cevi, sto je oko 730mm od zemlje, i malo mi ruznije deluje..jer nije do zida nego do cevi... a i radna ploca se ne oslanja na L drzac od samog zida, vec nekih 4cm od osnove, jer je izmedju cevi i zida 2cm, i precnik cevi je isto 2cm



Napravio sam model u Google SketchUp-u, gde se vidi lepo o cemu govorim

Varijanta sa L drzacima: http://cl.ly/afaefc365641a6aa31e2 i http://cl.ly/7838f7240b305f11d3c3
sa daskama: http://cl.ly/04b20e137ad4bb803372 i http://cl.ly/87a363fa46b560014069
(na modelu sam napravio plocu debljine 60mm)



Otvoren sam za sve predloge i unapred zahvalan za savete

Pozdrav :)
Last edited by malimilan on 11 Aug 2010 00:38, edited 1 time in total.
User avatar
spock
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 215
Joined: 10 Jun 2010 09:24
Location: Bačka Topola

Post by spock »

Ne vidim razlog da bi debljina radne ploče bila 60mm. Dovoljna je debljina standardne iverice, tj 18mm ili eventualno kao za radne elementa kuhinje 25mm. Ukoliko želiš ploču do zida, možeš je slobodno osloniti na cev, eventualno iza postaviti drvenu letvu kao što si nacrtao. Nosači duže strane mogu biti L elementi, ali treba voditi računa o nosivosti istih
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam upravo ovakav sto kakav je na slici, osim sto ja imam dve noge s prednje strane i sto mu je dubina 800mm. Sirina je tu negde oko 2-2.5m.
Zadnja strana je prisrafljena za zid L nosacima, ali ne ovakvim kao sto si nacrtao u sketchup-u vec onima koji se koriste za kacenje visecih kuhinjskih elemenata. Oni su daleko manji pa mozes da ih smestis skoro bilo gde, ne vide se (osim ako bas zagledas), a imaju i plasticne kapice. Pri tom su od prilicno debelog lima. Na ovoj sirini stola dva su savim dovoljna (kod mene su tri).
Naravno mozes da koristis njih i na boku i jednu nogu, mada meni lepse deluje kada sa prednje strane imas dve, i istovremeno izbegavas srafljenje na nezgodnom mestu pored cevi.

Sto se tice letvi, njihova debljina maltene uopste nije bitna. Dovoljno je samo da mozes lepo da proteras sraf kroz njih. E sad to je na 2cm malkice nezgodno (ali ne i nemoguce). Ovako kako si nacrtao te letve su previsoke. Treba da proteras sraf odozdo kroz njih i da ga uvijes u plocu. Letva ce na pritisak odozgo da drzi bez ikakvih problema i mnogo vecu tezinu (pre ce da pukne ploca nego da se ona izvali). Ono sto treba da obezbedi je da ne dozvoli stolu da se mrda levo-desno/napred-nazad.

Sto se tice radne ploce, gotovo je nemoguce pronaci radne ploce za stolove, koje su istog kvaliteta kao kuhinjske, samo sto su sirine 800 ili 900mm.
Ali imas univer debljine 25mm, ili mogu da ti spoje (zasrafe ili zalepe) dve table univera 18mm i iskantuju da izgleda kao jedna, tako da dobijes 36mm debljine.
Sto se tice cvrstoce 25mm je sasvim dovoljno (osim ako ne nameravas da penjes sekretaricu pa da ona odigra cocek na njemu :)), ali 36 deluje lepse. Na sirini stola od 100-110cm i 18mm univer se nece mnogo uvijati, ali ce delovati "tanko". 60mm izgleda lepo, ali je zaista nepotrebno debelo.

800mm je sasvim ok visina za radni sto. Ovaj moj je upravo toliko visok, a ja sam 10-tak cm nizi od tebe. Standardi za visine namestaja se nazalost nisu menjali decenijama, a mi smo kao vrsta malo (malo vise) porasli u medjuvremenu.

Ah da. Ne zaboravi da izbusis rupe za kablove uz ivicu ploce koja je do zida, pre nego sto montiras plocu. Imas plasticne maske za te rupe (ovako nesto: http://www.artinvesthome.com/katalog.ph ... catID=1056 ) Postavi najmanje dve rupe jednu u uglu i drugu na sredini stola (kablovi obicno nisu dovoljno dugacki da prodju kroz onu u uglu i da recimo stavis lampu na sredinu), i obavezno uzmi vece maske (kroz one manje ne moze da prodje L utikac).
User avatar
malimilan
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2010 23:42
Location: Beograd, Srbija

Post by malimilan »

Razmišljao sam da stavim ploču 40 ili 60mm jer se očigledno ne razumem u stolariju :D mislio sam da bi trebalo tako nešto da bude dovoljno čvrsto, da se ne uvija, s obzirom da je samo ploča, još bolje ako ne mora, proćiću jeftinije, hvala na savetu.

Baš sam i ja gledao na sajtu artinvest i svidele su mi se one radne ploče jer su fino zaobljene i udobno je da se na tu ivicu nasloni ruka, kakva je situacija ako bi mi spojili 2 univer ploče kao što si predložio, da li se na tu ivicu lepi ona traka, kakve su ivice itd. ?

Naravno, obezbedio bih ploču da se ne pomera, ako je teško proterati šraf, palo mi je na pamet ova varijanta kao na slici, vidi se lepo i na video klipu dole, ubušim npr. 2cm u letvu, 2 u ploču i ubacim neki cilindar, verovatno da postoji i da se kupi nešto takvo.
Na slici se vide neke dimenzije, ako treba nešto da se menja predložite, možda i ne mora daska da bude 5cm...

Image




Sad sam napravio model pa se vidi lepo pozicija stola, gde mi stoji kučište, desno su neki ormani, i zid ima stub, pa je tu "rupa" kuda mi idu kablovi, ali ubacio bi plastičnu masku kao što si predložio, za monitor, lampu i ako za još nešto zatreba

Evo video klip http://www.youtube.com/watch?v=fs3LqZr2zLA&fmt=22


Sto se onih L metalnih držača tiče, još bolje ako mogu ovakvi manji, naravno, bitna je i estetika, da to izgleda pristojno (tj. da se ne vidi :)). Meni su pali na pamet oni veliki, video sam negde takve skoro pa čisto nacrtao od oka. :)
Jesu li ovako neki kod tebe, napravio sam model otprilike, 5cm je kraj, plus onaj mali luk, čisto ilustracije radi. Ako imate da mi preporučite koji bi meni odgovarali bio bih vam vrlo zahvalan..neki link..bilo šta.

Image

Hvala još jednom! Pozdrav!

Ako ima tu još mnogo nekih detalja ne bih da vas davim, ne znam da li da sačekam tog poznanika stolara... mislim hoću to sAm da uradim ako može, baš mi je i ideja bila da bude povoljno, jednostavno i pristojno, za sada mi deluje izvodljivo, videču u toku nedelje da skoknem do npr. artinvesta, nisu daleko od mene, pa da vidim za početak za tu ploču...
Last edited by malimilan on 11 Aug 2010 22:04, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sto se tice tih traka, one su debljine 2mm i zaobljene su im ivice ali definitivno nije to takvo zaobljenje kao na radnim plocama (manji radijus).Postoje i trake koje bi odigrale tu ulogu ali neznam ko to prodaje (Eurosalon ih je svojevremeno stavljao na svoje stolove, komplet "polukruzne" i debele oko 15mm). Radne ploce u vecim dubinama imas da nadjes ali su retkost i verovatno skupe (uvek mozes da pitas), npr http://www.stilles.rs/srpski/postforming_pp.htm ili http://www.emcommerce.co.rs/emc-proizvo ... dne-ploce/ ,a mozda i Artinvest ima nesto...
Ako se odlucis da spajas dve ploce, stolari cesto kao donju plocu koriste belu koja je jeftinija ;)
Oni nosaci o kojima je pisao mbole su ti ovo http://www.artinvesthome.com/katalog.php?prodID=3302 tj ovo Image

i maske za njih imas u par boja
Sto se tih valjcica tj tiplova tice, bojim se da tu lezi potencijalni problem pa ti predlazem da tvoju letvicu (koja bi realno mogla biti i od univera u istom dezanu kao i sto sa sve kant trakom, mada mi se drvo kao konstrukcija vise dopada) prvo zastrafis za plocu stola srafovima pa onda u 3 tipla u zidu, nece biti nista komplikovano.Drugo resenje bi ti mogli biti isti ovi profili

Pozdrav i okaci jednu fotku kada bude gotovo, to je uvek zanimljivo kao zatvaranje teme
Last edited by maricaiivica on 12 Aug 2010 00:23, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo maricaivica je nasao sliku nosaca. Naizgleda deluju nezno, ali to uopste nisu (ako nista drugo, namenjeni su da nose kuhinjski element u koji gospoje umeju da natrpaju oooozbiljnu kilazu). Trik je u tome sto je tacka kacenja za plocu jako blizu zida, pa su optereceni skoro iskljucivo na smicanje. Ova kvadratna rupa ide prema zidu, a kroz ove male idu dva srafa kojima se vezuju za plocu (ima 4 rupe, al one su tu zbog razlicitih standarda za kacenje). Okrenes ih obrnuto u odnosu na ovu sliku.
Sto se tice cvrstoce i drzanja, ja se s vremena na vreme penjem na taj sto, da dohvatim nesto sa vrha polica koje su iznad njega. Pre par dana sam se izmerio posle duzeg vremena: ravno 100Kg.

Nego stvarno, sto ne stavis dve noge napred? Izbeci ces zavitlanciju sa busenjem i zavlacenjem oko cevi, a i mislim da bi delovalo lepse. Jeste malo skuplje, al ne kostaju noge bas toliko.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad videh da Tis ima u cenovniku radne ploce od 900mm.
Pozovi mozda ih imaju i na lageru: http://www.tis-ivanjica.com/#pocetna
Post Reply