stand za sajam

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

stand za sajam

Post by tishler »

Izradujem stand za sajam pa imam pitanja u vezi spajanja ..ali prvo neke dimenzije i slike

Image

Image

Image

Dakle daske su 8,5x2,4cm,polukruzni dio je poluprecnik 78,5cm od tog polukruznog dijela daske idu u visinu 2 metra a po duzini standa (pod) 3metraSpajanje sam zamislio da uradim sa cepovanjem(cep zlijeb)Ukupan broj daski je 26 a izmedu daski cu stavljat distancere(7,5cm) koje cu da busim i kroz koje cu da provlacim saraf.Taj saraf cu da napravim od gradevinske armature fi 10mm i duzine 260 cm mozda mi tokar ili strugar napravi navoj a mozda samo navarim na krajeve navoj od sarafa.

Sastav polukruznog dijela i ravnih daski (cep-zlijeb) nece biti u ravnini ,mislio sam da ih smicem 10-ak cm
Pitanje bi bilo gdje da stavim ova dva sarafa kod spojeva da li kroz sami spoj ili ....
Na ovoj slici sam zaokruzio o kojim spojevima se radi..nadam se da sam dobro objasnio
Bojim se da zbog visine i tereta ne popucaju spojevi i onda ode sve u....neku stvarku

Image

evo slike kako tece izrada

Image

Image

Image
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Koliki ti je cep dali ima dovoljno mesa pa da ides kroz njega sa vijkom.Ali sacekaj jos necije misljenje mozda neko ima iskustva sa tim stvarima.
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

Cep je debljine 11 mm (2,4cm je daska) a duzine 5 cm
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako mene pitas daske bih smicao na pola i onda srafio(znaci spajao bih naporedno,jedna i po pa pola i jedna )dobices cvrscu konstrukciju i onda proterao srafove kroz njih.:)
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nije mi jasno zasto si cepovao sastave sa "profil i kontraprofil za case" jer za taj raspon je to kilav spoj,bolje uzmi cesalj pa onda ceono spajaj umesto glodala za case jer poenta je da sastav ima sto vecu povrsinu lepljenja.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

U svom arsenalu glodala zasad nemam cesalj(izgleda da cu morati i njega da nabavim) Ovaj spoj profil kontraprofil sam uradio za manje lukove stolova i "klupe"i drzi odlicno tu ne bi trebalo da imam problema. Ovi veliki lukovi me brinu!!!!

Image

Image
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Tishler,

slazem se sa Singerom, da je na tom mestu mogao da dodje i drugi spoj. Na drugom forumu sam nasao nesto sto bi ti mozda bilo interesantno. Spoj se zove scarf joint.

Ovde mozes videti o cemu se radi.

http://www.oneoceankayaks.com/stitchglu ... rfjig2.htm

Za ovako nesto ti nije potrebno novo glodalo vec samo cirkular. :)

p.s. Evo jos jedne potrebe za recnikom. Kako se zove ovaj spoj na srpskom?
Last edited by digger on 29 Mar 2010 22:12, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Za ovako nesto ti nije potrebno novo glodalo vec samo cirkular.
Diger ti je naveo link. Ja samo mogu da naglasim da je presudan TAČAN rez pod uglom koji praviš u razmeri 1:8. Isplati ti se za ovakav posao da napraviš i mali šablon po kome ćeć gurati ručni cirkular da bi dobio UVEK isti ugao. Takođe, potrebno je napraviti i "kajle" pod istim uglom preko kojih će se stegama stezati zalepljeni spoj.

Postoje različite varijante SCARF JOINTA. End-to-end (rez po širini daske), edge-to-edge (rez po debljini daske)

Naš naziv? Ja ga ne znam.
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

Ovaj spoj scarf joint nije toliko tesko uraditi sa odgovarajucim sablonom sto predlaze metabo ali bilo koji da uradim mislio sam da ih zalijepim i udarim klamerice pneumatskim pistoljemOve slike koje sam postavio su od malih lukova (r 24cm vanjski)velike jos nisam poceo da obradujem.Evo jos jedna slika na kojoj su crvenom bojom oznaceni spojevi kako sam ja zamislio da ih redam zbog jace konstrukcije.
Da li bi po vasem misljenju neki drugi nacin bolje ucvrstio konsrukciju????

Image
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Mesto gde se moze javiti problem u smislu preciznosti je sam spoj. Drugim recima, koleno je kao jedan komad na cije stranice lepis prave delove. Da bi uvek potrefio isti ugao izmedju kolena i pravih stranica, ne bi bilo lose da imas i neke markere u smislu nekih tiplova i rupa. Na kolenu kao i na pravim delovima imas dve rupe kroz koje treba da prodje tipl. Naravno tiplovi su fiksirani na sablonu za lepljenje. stavis koleno na tiplove, i onda preko njega pravi deo, takodje kroz tiplove i tako zalepis. svaki sledeci ide istom procedurom, i uvek imas isti ugao izmedju kolena i pravog dela.

Ne znam da li sam jasan....
Last edited by digger on 29 Mar 2010 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

digger wrote:Tishler,

slazem se sa Singerom, da je na tom mestu mogao da dodje i drugi spoj. Na drugom forumu sam nasao nesto sto bi ti mozda bilo interesantno. Spoj se zove scarf joint.

Ovde mozes videti o cemu se radi.

http://www.oneoceankayaks.com/stitchglu ... rfjig2.htm

Za ovako nesto ti nije potrebno novo glodalo vec samo cirkular. :)

p.s. Evo jos jedne potrebe za recnikom. Kako se zove ovaj spoj na srpskom?
Kod nas zovemo preklop kosi ili ravni
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

digger wrote:Mesto gde se moze javiti problem u smislu preciznosti je sam spoj. Drugim recima, koleno je kao jedan komad na cije stranice lepis prave delove. Da bi uvek potrefio isti ugao izmedju kolena i pravih stranica, ne bi bilo lose da imas i neke markere u smislu nekih tiplova i rupa. Na kolenu kao i na pravim delovima imas dve rupe kroz koje treba da prodje tipl. Naravno tiplovi su fiksirani na sablonu za lepljenje. stavis koleno na tiplove, i onda preko njega pravi deo, takodje kroz tiplove i tako zalepis. svaki sledeci ide istom procedurom, i uvek imas isti ugao izmedju kolena i pravog dela.

Ne znam da li sam jasan....
Sve se ovdje radi po sablonu to mije jasno al za ovaj sablon sa markerima svaka cast ...hvala legendo!!

Da sam za ovo znao dok sam sklapo manje lukove......
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

tishler wrote:Sastav polukruznog dijela i ravnih daski (cep-zlijeb) nece biti u ravnini ,mislio sam da ih smicem 10-ak cm
Ovde ne razumem bas sta si hteo da kazes.
Bojim se da je 5cm duzine cep/rupa kratko za ove dimenzije.

Najvece, odnosno najnezgodnije (na savijanje) opterecenje ces imati na spoju polukruga i horizontalnih dasaka. Posto se to nece bas mnogo videti (lezi na podu), mozda da tu jednostavno napravis dugacke distancere 40-tak cm ili jos vece, i sve fino zalepis ili ispukivas/ispozasrafljujes sa vecim brojem eksera/srafova popreko tako da se to ne vidi, pa onda stegnes srafom.
Ovaj gore spoj izmedju polukruga i vertikalnog dela, koji si obelezio na slikama, ce trpeti daleko manje opterecenje na savijanje a vece na sabijanje, sto ti i nije neki problem.

Nego, ta strana jos i nekako. Kako mislis da drzis onu drugu stranu (ovu sto izgleda ko nadstresnica)? Da je kacis nekako za plafon?
Ako je to moguce (kacenje o plafon), okaci i ovu, sa par sajli, ozbiljno ces smanjiti opterecenje na spojevima.

Inace kao ideja mi se mnogo dopada. Svaka cast.
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

Ova nadstresnica ce u donjoj zoni da se pricvrsti sa jednom gredicom a druga,( dobro si predpostavio )ce da visi na uzadima
Ovaj drugi dio gdje su stolovi postavlja se brodski pod tako da cu spojeve ucvrstiti podom Nije to sve do mene Tu su i dizajneri i vlasnik ovog standa koji ponekad traze nesto nemoguce Ovi su i dobri sa kakvim sam radio .Ovaj drugi dio traze AKO je moguce da se ne kaca za plafon.Znaci to je posljednja opcija Ako konstukcija ne bude dobra zakacit ce se uzadima .
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Ovo je idealan projekat za jednu cnc masinu, da sece i busi samo tako....

Ko o cemu, ja ko baba o ustipcima. :)
Post Reply