Radni sto, sto za TV i audio + "gardaroberi"

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Radni sto, sto za TV i audio + "gardaroberi"

Post by banebg81 »

Rešio sam da napravim jedan veliki projekat, prilično ambiciozno, potrebna mi je svaka vrsta pomoći a od nečega se mora početi :D

Materijal je crno "drvo" ili kako ga već zovu tamo gde ga prodaju 18 mm (tamo sam pročitao 19 mm i više bih voleo jer je dosta kvalitnije ali, ovaj je na popustu, pa da ne kvarimo ugođaj) i radne ploče od istog materijala samo veće debljine 25mm.
Dužina na kojoj sve navedeno treba da stane je 275 cm + - 5cm ali to je otprilike to.
Plan je da bude sa leve strane element visine 205 cm, širine 40 cm i dubine 55cm. Vrata bi bila postavljena unutar korpusa i ne bi išla celom visinom, nego od 75 cm (mereno od ZEMLJE, ne od sokle) i naravno unutar tog ormana treba da bude po 3 - 4 police).

Takva bi trebalo da budu 2 elemetna, identična a između njih, treba da dođe radni sto.

E sad, radni sto je sa fiokama, bez mesta za kućište računara, sa policom. Ukupa dimenzija stola je 105cm, sa mestom za fioke oko 43 cm za fioke (spoljne mere unutar stola). Visina stola je 80 cm, razmak između police do tastature 10 ak cm
Iznad stola, treba da bude "viseći deo" koji baš i neće da visi, nego da se kači na ova dva "gardarobera" i da se naslanja na radni sto.
Dimenzije su 105 cm širina, 40 cm dubina i visina 50 cm.

I poslednji deo tog sklopa treba da bude TV audio polica.
Razmišljao sam da ona ne bude kao ostali elementi, nego da donja stranica bude kao i radna ploča, 25mm debljine, dužine 75 cm. Površina na kojoj će biti sam TV je visine kao i radni sto 80 ( + debljina materijala 25mm ) ali da ta povšina bude manja, recimo 75cm x 50 i da jedna od stranica, prema ormanu bude uvučena 20 cm kao mesto za ploče.
Između, naravno, treba da bude kao jedna polica, na 70 cm visine.

Da li neko ima neki konstruktivan predlog :)

Kasnije malo ću postaviti mere kako sam ja sve to zamislio, trebaće mi informacije, kakve se klapn šarke koriste kada se stavlja da vrata idu unutar korpusa, i još mnogo drugih sitnica, ali, polako, nadam se da ću ovo završiti pre 1. februara, trudna žena, NE DA MI MIRA :)

Hvala na odgovorima
Pozdrav

p.s. biće slika, nadam se podosta :)

da dodam, zaboravio sam da kažem, da veličina radne ploče bi dobro bilo da bide 65 cm x 105 cm, valja mi veći sto, potreban mi je a ne bi baš dobro bilo da je mnogo veća ploča, neće se uklopiti a i fioke bi bile dosta uvučene i ovako će biti ali to je neki kompromis ...
Last edited by banebg81 on 11 Jan 2010 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ako upustas vrata u korpus onda moraju ici"kolenasta"ili kriva klap sarka fi35.:cool:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

I da počnem ( uz vašu i Božiju pomoć ) levi element (i desni od radnog stola :D ) .

Stranice: 205x55 cm abs kantovanje duže stranice i obično kantovanje kraćih - 4 komada (za 2 ista dela)

ono što ide između stranica :P : 36.4 cm x 55cm - jedna kraća se kantuje ABS x 6 komada

police: 36.4 cm x 53,5 - kraća jedna se kantuje (uzeo sam 53.5 umesto 53.7 koliko bi trebalo, da ima prostora da ne udaraju baš vrata ili je bolje da bude knap??) obično kantovanje x 5 komada

sokla: 36.4 cm x 7 cm bez kantovanja x 2 komada

VRATA: ???

Ako se postavi polica na 75 cm od zemlje i iznad treba da budu vrata, po logici stvari, trebalo bi da budu dimenzije : 126.4 cm x 36.4 cm , međutim, planirao sam da se kantuje sa svih strana ABS om, a to onda menja neke stvari, ABS je malo deblji, to je prva stvar i druga stvar je kako da otvaram rupe za te "klapn šarke" i koliko je šarki potrebno da bude na ovolika vrata da to lepo i dugo traje.

Da li može ovako?

Da li može neko da nacrta u onom skreč programu :) da vidimo na šta će ovo da liči ???

Zaboravih LEĐA, 205 cm x 40 cm x 2 (bez kantovanja :lol: :lol: :lol: )

pozdrav

p.s. posle ovog ide RADNI STO :rolleyes:
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

banebg81 wrote:I

Da li može neko da nacrta u onom skreč programu :) da vidimo na šta će ovo da liči ???
Bez radnog stola, to ide poslje.
http://img85...us/g/stolarska3.jpg/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako se postavi polica na 75 cm od zemlje i iznad treba da budu vrata, po logici stvari, trebalo bi da budu dimenzije : 126.4 cm x 36.4 cm , međutim, planirao sam da se kantuje sa svih strana ABS om, a to onda menja neke stvari, ABS je malo deblji, to je prva stvar i druga stvar je kako da otvaram rupe za te "klapn šarke" i koliko je šarki potrebno da bude na ovolika vrata da to lepo i dugo traje.
To ne menja stvari uopste.
Debljina ABS-a se uracunava u dimenzije ploce koju dobijas na stovaristu. Drugim recima kad trazis tablu 50X50 kantovanu ABS-om, dobices tablu koja je tacno 50X50 sa sve ABS-om a ne 50+debljina ABS-a X 50+debljina ABS-a.
Rupe za sarke busis ili odgovarajucom burgijom fi-35mm(ima ih u maltene svakoj radnji sa alatom), ili ti ih izbuse na stovaristu (i ugrade sarke ako kupis kod njih).
Koliko sarki ide na koju visinu vrata ima u FGV katalogu sarki.

Ledja su obicano 3 odnosno 3.2mm a ne 2cm. Za ledja stavljas lesoniti ili HDF a ne uiniver.
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

@robert22

HVALA - HVALA - HVALA

stim da police idu UNUTAR ovog dela gde se otvara, a dole ostaje prazno, jedno je za zv. kutiju, druga "praznina" je za PC :)

@mbole
za lesonit znam, to je bilo osnovno, prva stvar koju sam naučio je da KUCAM LEĐA kao pomoćnik stolara :lol: a pre nego počneš da ih kucaš, moraš da ih dovedeš u vinkl :lol: loše sam napisao dimenzije.

Za šarke sam pitao, možda neko zna odokativno, iz iskustva :)

Ne mogu da izvadim sve dimenzije za taj radni sto, ostao sam sinoć do 1 i nisam uspeo da se saberem.
Fora je kako sklopiti to što sam zamislio.

Večeras nastavljam, hvala za svesrdnu pomoć...
čujemo se kasnije :)

pozdrav
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sarke stavljas po proceni (od viska glava ne boli)ja konkretno stavljam za vrata do 1m duzine i max 40cm 2 komada a sve preko toga 3 komada,mada nije to pravilo(verovatno je to neko proracunao),zavrata do 2m stavljam 4 komada.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

za lesonit znam, to je bilo osnovno, prva stvar koju sam naučio je da KUCAM LEĐA kao pomoćnik stolara lol a pre nego počneš da ih kucaš, moraš da ih dovedeš u vinkl lol loše sam napisao dimenzije.
Ako radis za sebe, nemoj da kucas ledja vec ih srafi. Sitni srafovi 3X18 na svakih 20-tak cm (kupi odgovarajucu burgiju sa upustacem kojom samo zabusis lesonit ne busis njome ivericu). Ekser ne drzi u iverici.
Za šarke sam pitao, možda neko zna odokativno, iz iskustva
Ne razumem zasto bi koristo odokativne metode, ako je vec neko tacno proracunao sta je potrebno i taj proracun ti je dostupan?
police: 36.4 cm x 53,5 - kraća jedna se kantuje (uzeo sam 53.5 umesto 53.7 koliko bi trebalo, da ima prostora da ne udaraju baš vrata ili je bolje da bude knap??)
Zaboravih melopre, police slobodno napravi santimetar krace od dubine rupe. To im nece smetati sto se tice funkcije, a tebi ce ostaviti prostor za greske.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo seme za broj sarki prema visini/tezini vrata:
Image
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

Staviću po 3 šarke, to će biti u redu, bolje će da drži, opšte je poznato koliko su kvalitetni delovi danas :(

Burgije sa upuštivačem ću da koristim za kompletnu izradu, znam da može i bez toga ali, bolje je sa tim.
Malo je komplikovano frezenkovanje rupe na kraju, ali, takav je posao.

jedan mali off topic:

dok sam radio u toj jednoj firmi, trebalo je da frezenkujem rupu za ručice za otvaranje i naravno, pogrešim smer na bušilici, i vrata od medijapana jednostavno - PROBUÅ IM :(
dođe nadzornik, i sad, ja mu kažem, vidi Krsta šta sam uradio, vidi rupu, a on, mislio na rupu između dvoja vrata, kaže, VIDI MIĆO, NAĆERAJ TI TO NA Å ARKE :lol: :lol: :lol: :lol:
Srećno i zagitovano je otišlo krajnjem kupcu :P

Nekako mi mnogo posla to da ubušujem rupe za leđa, ako bih na manje rastojanje udarao ekserčiće, drži to, ali, ako majstori kažu drugačije, TREBA POSLUÅ ATI, i da, radim to za sebe i ženu pre svih :)

Problem mi je radni sto... To me najviše muči ...

pogledaću kasnije, kad uhvatim vremena, sada sam na poslu, koji nema veze sa stolarijom, pa baš i ne mogu da se bavim time :(


Hvala na odgovorima
pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cuj to su rupice, mali su to srafovi, ubusis je za tri okretaja busilice, a treba ti jedno 15-tak do 20 rupa po polici. Nije to tako mnogo :)

Ovo sa busejem vrata nisam bas ukapirao. Kakve veze ima smer na busilici?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mozda ce ti trebati ova informacija:ja kad radim elemente sa upustenim vratima u korpus onda policu isecem po dubini kracu za 20mm,jer u tom slucaju kad je okantujem(sa cela)ona mi bude granicnik pri zatvaranju vrata da ne odlete dublje u element,vec bude u ravni sa stranicama.:cool:
pozdrav i samo napred!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
banebg81
Majstor početnik
Posts: 103
Joined: 10 Jan 2010 18:51
Location: Beograd
Contact:

Post by banebg81 »

@singer
to sam i ja mislio, upadaće mi vrata, mora da bude dobra mera za te police, ali sam mislio da je 2 mm sasvim dovoljno kada se odbije debljina materijala, 2 cm je mnogo ??? Ili si ti mislio da ukupno bude 2 cm zanemarujući debljinu materijala???

@mbole

Pa, kada se rupa frezenkuje, bušilicu okreneš na odvijanje (bar smo mi tako radili) i onda uperiš u rupu gde stoji šraf i burgijaš, taman bude da šraf uđe da ne viri :)
a kada okreneš smer na bušenje, bude "rupica" jer se za frezenkovanje koristi malko veća burgija :) :) :)

Napravio sam dimenzije za sto, pišem kasnije ... a robert bi mogao da nacrta, ako nije problem :) da vidim na šta će to da liči :)

Pozdrav
HVALA
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A ja godinama bio ubedjen da se za to koristi upustac :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

naravno da sam mislio na komplet debljinu vrata sa 2mm lufta do police,a u wobyhausu imas burgiju sa upustacem za srafove za 50-100 din,oma busis i frezenkujes(fi3 ili fi4):)
pa navali!!!
Last edited by singer on 12 Jan 2010 16:52, edited 1 time in total.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply