Predlog za sušaru

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

singer wrote:sve znam samo malo palim :skool:
Сачекајда направи сушару па онда пали!
Можда те и позове на свечано прво паљење и да ти шибицу
Дођох, видех, побледех
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sloba10 wrote:
singer wrote:sve znam samo malo palim :skool:
Сачекајда направи сушару па онда пали!
Можда те и позове на свечано прво паљење и да ти шибицу
:hurra::hurra::hurra:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

singer wrote:
sloba10 wrote:
singer wrote:sve znam samo malo palim :skool:
Сачекајда направи сушару па онда пали!
Можда те и позове на свечано прво паљење и да ти шибицу
:hurra::hurra::hurra:
Рекао сам "м о ж д а":ongel:
Дођох, видех, побледех
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Necu nista reci samo cu se :D :D :D :D
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Sasa napravili tu susaru,daj neku sliku neki rezim temparature,nko iskustvo....
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

pozdrav,imam pitanje ,pravim kuci susaru sada me interesuje jedno samo neke delove sam nabavio i poceo sam da pravim (sklapam susaru)pa me interesuje ako bi neko ovde mogao da mi da neke informacije .ono sto ja znam jeste da temperatura u susari je oko 70 stepeni,protok vazduha (cirkulisanje) je oko 7 metara u sekundi,e sada me jedno samo buni ovlazivanje drveta.Da li se drvo ovlazuje tokom celog susenja ili samo na pocetku susenja dok se neizjednaci vlaga u svim daskama?
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Sve zavisi sta susis,najbolje je da uzmes od NIGOSA neki manji procesor mislim da se tako zove uredjaj koji vodi proces susenja.On regulise i kontrolise vlagu i temperaturu ,takodje nabavi knjigu od profesora Kolina sa Sumarskog fakulteta termicka obrada drveta ,u njoj imas opisano dosta stvari.Nije isti rezim za hrastovinu i topolovinu to je nebo i zemlja.Mi rezim za susenje bukve polazimo sa 40na kraju izlazi na 65-70 .Hrast mora staja ti napolju minimum 6 meseci pa ubacivati u susaru bukva ne mada se i ona dosta lakse osusi ako se vlaga svede na30-40%.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

radmit wrote:Sve zavisi sta susis,najbolje je da uzmes od NIGOSA neki manji procesor mislim da se tako zove uredjaj koji vodi proces susenja.On regulise i kontrolise vlagu i temperaturu ,takodje nabavi knjigu od profesora Kolina sa Sumarskog fakulteta termicka obrada drveta ,u njoj imas opisano dosta stvari.Nije isti rezim za hrastovinu i topolovinu to je nebo i zemlja.Mi rezim za susenje bukve polazimo sa 40na kraju izlazi na 65-70 .Hrast mora staja ti napolju minimum 6 meseci pa ubacivati u susaru bukva ne mada se i ona dosta lakse osusi ako se vlaga svede na30-40%.
Posto je taj procesor.Ja vec duze vreme planiram da napravim jednu mini susaru za pet do sest kubika ZA SUSENJE TAKOZVANIH KRATEZA DO DVA METRA DUZINE.Ima li neko slicnu koju je sam napravio,kakva su iskustva i neka orjentaciona cena gradnje.Nekada sam pravio mali inkubator za pilice sa preciznoscu termostata od pola stepena,ali za susaru sam izgleda pravi laik...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

taj procesor od nigosa kosta 17 000 din ali to je samo mali procesor koji to regulise ,mali deo pored kojeg moras jos par malih delova koji cune celinu
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

vidi kada je pravis sam izdje u svakom slucaju jeftinije nego da kupis iz fabrike ,po mojoj racunici 1000-1500 eura sa tim da radis sam da neplacas majstore za instalaciju i itd.moja je dimenzije 30 kubika vazdusnog prostora.ovako kada se prica to izgleda lako izgradis,izolujes,instaliras sve i to je to ali ima tu puno zezanja pogotovo kada pravis sam i dosta vremena ti treba e pa ko ima to naraspolaganju islati se je praviti.za 30 kubika vazdusnog prostora da sam narucio susaru cena bi bila oko 5 000 eura pa i vise.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

hkruno wrote:taj procesor od nigosa kosta 17 000 din ali to je samo mali procesor koji to regulise ,mali deo pored kojeg moras jos par malih delova koji cune celinu
Hvala ti na odgovoru i zamolio bih te jos za malo vremena ako mozes da mi pojasnis neka pitanja i otklonis neke moje nedoumice.
Najverovatnije i moj objekat ce biti oko 25 do 30 kubika vazdusne zapremine...
Kada odbijem cenu gradnje i izolacije objekta da racunamo da ga imam sta mi je jos potrebno od opreme za susenje gradje vodenom parom i nanaravno koliko bi me kostala ta oprema...
Mozes li da mi preporucis neku knjigu ili brosuru sa montaznom semom i opisom rezima temparature...
Za sada toliko i hvala...
Last edited by zvecanac on 27 Aug 2011 15:11, edited 1 time in total.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

vidi gledao sam mnoge sajtove ali najvise sam se orijentisao ovde http://www.nigos.rs/start.html
Ja cu pisati ovde ali molim i ostale da prokomentarisu svoje iskustvo jer je jako vazno.
stavio sam dva grejaca od kalorifera po 2 kw,4 kom ventilatora ,dva mi cirkulisu unutar susare a dva jedan za izbacivanje vazduha a drugi za uvlacenje svezeg vazduha oni nerade stalno samo po potrebi.regulator vlage i temperature,ja sam za doziranje vlag resio na moj nacin grejac od bojlera omotan limom sa jednom posudom iznad u koju sipam vodu ,jedino ima dosta releja i meraca koji se vezuju sve u regulator vlage i temperature on mi pokrece sve zivo u susari od ventilatora do grejaca i toga grejaca za vlagu.imas na tome sajtu i semu povezivanja,konsultujes se malo sa nekim elektricarem i objasnit ce ti.
User avatar
hkruno
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 08 Aug 2011 12:48
Location: subotica

Post by hkruno »

radmit wrote:Sve zavisi sta susis,najbolje je da uzmes od NIGOSA neki manji procesor mislim da se tako zove uredjaj koji vodi proces susenja.On regulise i kontrolise vlagu i temperaturu ,takodje nabavi knjigu od profesora Kolina sa Sumarskog fakulteta termicka obrada drveta ,u njoj imas opisano dosta stvari.Nije isti rezim za hrastovinu i topolovinu to je nebo i zemlja.Mi rezim za susenje bukve polazimo sa 40na kraju izlazi na 65-70 .Hrast mora staja ti napolju minimum 6 meseci pa ubacivati u susaru bukva ne mada se i ona dosta lakse osusi ako se vlaga svede na30-40%.
mozes mi jedino reci knjiga od profesora Kolina gde bi to mogao naci :D posto u obicnim knjizarama to nemogu da nadjem u bibliotekama nemaju poima za tako nesto.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

hkruno wrote:
radmit wrote:Sve zavisi sta susis,najbolje je da uzmes od NIGOSA neki manji procesor mislim da se tako zove uredjaj koji vodi proces susenja.On regulise i kontrolise vlagu i temperaturu ,takodje nabavi knjigu od profesora Kolina sa Sumarskog fakulteta termicka obrada drveta ,u njoj imas opisano dosta stvari.Nije isti rezim za hrastovinu i topolovinu to je nebo i zemlja.Mi rezim za susenje bukve polazimo sa 40na kraju izlazi na 65-70 .Hrast mora staja ti napolju minimum 6 meseci pa ubacivati u susaru bukva ne mada se i ona dosta lakse osusi ako se vlaga svede na30-40%.
mozes mi jedino reci knjiga od profesora Kolina gde bi to mogao naci :D posto u obicnim knjizarama to nemogu da nadjem u bibliotekama nemaju poima za tako nesto.
Na sumarskom fakultetu ima skriptarnica,zamoli nekog studenta da ti kupi ili probaj da narucis telefonom...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kakvi su to studenti kad jos nisu odradili PDF varijantu!?:D
Post Reply