Američki plakar

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Američki plakar

Post by bozama »

Pozdrav svima.
Kako je projekat kuhinje slobodno mogu reci uspešno završen na vidiku a bogami i na pragu je novi, plakar sa kliznim vratima ili u narodu poznat kao 'americki plakar'.
Prostor koji ce zauzimati je u predsoblju, odmah pored ulaznih vrata stana, i sledecih dimenzija je: širina 1.65m, dubina 66.5, visina 250. Ovo su konacne mere koje plakar ima na raspolaganju (a i ja zajedno sa njim :)).
Sledece što sam uradio je da sam skicirao i organizaovao prostor unutar plakara koji sam podelio na 3 dela, levo i desno po 61.5cm a u sredini 35cm.
1. Pitanje, da li je pametno ovako asimetrično podeliti prostor?

2. Å to se tiče konstrukcije palo mi je na pamet da to rešim tako što cu napraviti dva ista korpusa (levi i desni, one od 61.5cm širine) koje cu medusobno spojiti sa 2 ploče gore i dole. Korpuse sam mislio praviti sa ledima zbog cvrstine cele konstrukcije a i ne bih da bilo šta bušim i kacim o zid. Molim komentar

3. Takode sam mislio da korpuse jednostavno postavim na podest (7-8cm) iz razloga što necu morati da ih spajam uspravljene vec na podu a i bice bolje iskorišcenje prostora (bliži plafonu) bez bojazni da necu moci da ih uspravim nakon sastavljanja. Ovde Vas molim za komentar?

4. Sledeca stvar o kojoj sam razmišljao su naravno vrata i klizni sistemi o kojima ne znam puno. Kako odrediti broj i dimenzije vrata a da se omoguci dostupnost svakom od tri 3 dela plakara? Napominjem da sam planirao i fioke u svakom odeljku. Dalje...

5. Koje klizne sisteme preporucujete (princip i brand)? odnosno da li kačenje vrata o plafon ili da idu po podu? Predpostavljam da ovo zavisi od debljine ispune (iverice) za vrata?! Å ta mi tu savetujete, gledao bih da prođem jeftinije što se tiče alu profila znači sa manjom debljinom ispune 8-10mm ali koje su tu mane?

6. Samo za one koji nisu odustali od čitanja :), koliko od dubine prostora (66.5cm) za plakar treba odvojiti za klizni sistem i koliko razmaka treba ostaviti između klizača i korpusa?

Eto toliko za sada, puno pozdrava.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Imas gotove sine za klizna vrata sa dva kanala u jednom komadu tako da ti je tu već odredjen razmak i nema puno da se razmislja i zamara mozak.... Ako treba poslacu ti adrese na kojima se to moze videti.

Pozdrav...
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Možda da sam temu nazvao ''srpski plakar'' dobio bi neke predloge i komentare, ovako... :)
Razmišljao sam na temu podele prostora unutar plakara i pogledao nekoliko primera uživo, svuda je prostor jednako izdeljen kao i vrata, meni se za moj slučaj ovo ne dopada iz razloga što bi dobio 3 x 52 a da delim na 2 x 80 bojim se da bi police bile preteške. Å ta činiti?

Pozdrav.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

pojacaj police. :D Salu na stranu, ako ti da dimenzija odgovara, postoji nekoliko nacina da se police ucvrste kako se ne bi savijale pod teretom.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Još kad bi mi otkrio tajnu ojačavanja polica :), verovatno misliš na neke nosače koje bi se montirali na stranice kutije?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Recimo jedan od nacina da "pojacas" policu.
Sa donje strane uz prednju ivicu ili po sredini zalepis (zasrafis, kako vec moze) letvu od recimo 2X2cm. Na taj nacin si efektivno povecao debljinu police sa 2 (odnosno 1.8cm) na 4 cm. Kao sto se T nosac ponasa kao da je puna sipka debela koliko i "stablo" slova T, tako ce se i tvoja polica ponasati. Jedina nevolja je sto to mora da bude bas dobro sastavljeno, znaci ili dobro zalepljeno (sto je kod univera skoro nemoguce), ili doooobro, gusto zasrafljeno.
Nije problem u stranicama i nosacima, oni ce (skoro) uvek da drze. Problem je u samoj polici koja ce da se savija ako je siroka.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Podijeli na 4 x 40 i stavi dva krila zbog stabilnosti!

Tvoja podjela mislim da nije dobra jer ces tesko uzimati i stavljati stvari u taj srednji dio!

Jos mislim da krila nikako nebi valjala da su tri na toj sirini zbog stabilnosti, mislim da bi cesto ispadala iz sina kad bi bila tako uska!
Bar je tako sa sistemima sina koje ja koristim, Turskog proizvodjaca MEPA!
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Ako imaš dvoja vrata podjela na tri djela nije nikako dobra. Srednji dio nikad neće biti slobodan.
Å irina od 82 jednog korpusa nije pretjerana, a ako nisi siguran, stavi vertikalnu podjelu.
Inače, najbolje da izmjeriš kako žena slaže odječu. Nekako se pokazalo da je 40cm slaganja taman.
Tako da je onih tvojih 61cm premalo za dva reda robe, a za jedan previše.
Eto jedan primjer.
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=30_bozama.jpg
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

U moj kupovni orman, jugoslovenski (slovenački), širina je 42 cm
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
Post Reply