Prva kuhinja

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Prva kuhinja

Post by bozama »

Zdravo svima!
Kako je ovo prvi put da radim od početka pa do kraja kuhinju u novouseljenom stanu javljam Vam se za pomoć negde na sredini projekta ili možda na pošetku 3 trećine :).
Sada sam u fazi gde sam završio sve korpuse i imam sav potreban materijal (frontovi, radna ploča sudopera, okovi...) dobro, korpusi su pri kraju, pravim otvore na leđima za sudopere, slavine, štekere itd... E ovde imam prvu nedoumicu: korpus koji će stajati pored šporeta je predviđen za plinsku bocu pa Vas pitam šta i gde izbušiti (u dosadašnjem stanu nemam plin)?
Drugo pitanje bi bilo: koji je redosled radnji za montažu gornjih elemenata? Pretpostavljam da se prvo kače gornji?!
Treće pitanje, koji je redosled radnji za postavku donjih korpusa?
Mnogima će ova pitanja biti smešna ali meni je za prvi put važno da mi neko tačno kaže šta i kako da ne bi nešto zaj....
Četvrto pitanje, odnosi se na radu ploču i sudoperu. Sudopera je ugradna sa jednim koritom i oceđivačem i prostiraće se na dva korpusa, u prvi 60cm širine ide oceđivač a korito u prvi deo drugog korpusa koji 85cm širok,
znači pitanje je kako da prenesem na radnu ploču tačne dimenzije sudopere (jel merim od onog filca...falca?) i može li to ubodnom da se iseče (ploča 4cm)? Ako neko ima još nešto da doda oko ovog dela nek slobodno ukaže na nešto što početnik ne može da predvidi.

Toliko od mene.
Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E ovde imam prvu nedoumicu: korpus koji će stajati pored šporeta je predviđen za plinsku bocu pa Vas pitam šta i gde izbušiti (u dosadašnjem stanu nemam plin)?
Ako sam dobro razumeo, imas zaseban sporet (znaci ne ugradnu plocu). Njima je obicno prikljucak za crevo sa zadnje strane.
Ako si dovolljno odmakao zadnju stranu korpusa od zida (2-3cm) onda je najjednostavnije da napravis rupu na ledjima tog elementa u kome ce stajati boca.
Drugo pitanje bi bilo: koji je redosled radnji za montažu gornjih elemenata? Pretpostavljam da se prvo kače gornji?!
Zavisi od toga kakav sistem kacenja koristis: sinu, L nosace...
Treće pitanje, koji je redosled radnji za postavku donjih korpusa?
Postavis ih lepo da se sve poravna i bude na odgovarajucem razmaku od zida. Na to postavis radnu plocu i proveris jel treba negde da se secka (posto zidovi nikad nisu ravni). Odfikaris to sto ti smeta, ponovo postavis, proveris jel sve na svom mestu, pa obelezis sa donje strane unutrasnje ivice elementa (elemenata u tvom slucaju) za sudoper (trebace ti da bi mogao da lepo pozicioniras rupu za sudoper). Obelezis takodje i na krajnjim elementima unutrasnje ivice kako bi posle mogao da postavis plocu u isti polozaj.
Četvrto pitanje, odnosi se na radu ploču i sudoperu. Sudopera je ugradna sa jednim koritom i oceđivačem i prostiraće se na dva korpusa, u prvi 60cm širine ide oceđivač a korito u prvi deo drugog korpusa koji 85cm širok,
znači pitanje je kako da prenesem na radnu ploču tačne dimenzije sudopere (jel merim od onog filca...falca?) i može li to ubodnom da se iseče (ploča 4cm)?
Hmmm. Obicno se taj deo za sudoperu radi sa jednim a ne dva korpusa. No sta je tu je, kad si vec napravio tako.
Posto si vec (u prethodnom koraku) obelezio dokle sme da ide sudopera, sad lepo prevrnes plocu i na tako prevrnutu postavis sudoper onako kako zelis da stoji (obicno nema bas puno mesta za setanje napred nazad). Obelezis mu spoljne dimenzije. Koliko tacno treba da bude rupa od tih spoljnih dimenzija zavisi od konkretne sudopere koju si kupio to jest od rastojanja od ivice sudopere do zabica koje ga drze za plocu.
Secenje ubodnom nije nemoguce, ali je vrlo "pipavo" na toj debljini. Veoma lako se testera "podvije" to jest iskrivi. Ja obicno usecem zleb glodalom dubok jedno 2cm i sirok recimo 8mm, pa onda prosecem ubodnom po sredini tog zleba. kad se to isece onda ravnim glodalom sa lezajem (flush trim glodalo), poravnam ivicu. Izmazes ivicu recimo silikonom (da voda koja eventualno prodje ne bi razvalila plocu) eventualno stavis i onu samolepljivu Alu traku (ima cini mi se Tessina da se kupi).
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Ako sam dobro razumeo, imas zaseban sporet (znaci ne ugradnu plocu). Njima je obicno prikljucak za crevo sa zadnje strane.
Ako si dovolljno odmakao zadnju stranu korpusa od zida (2-3cm) onda je najjednostavnije da napravis rupu na ledjima tog elementa u kome ce stajati boca.
Da, šporet je zaseban, samo što sam ja mislio da elemente treba nagurati do zida?! Kolka rupa treba da bude? Mogu je izbušiti i u korpusu?!
Zavisi od toga kakav sistem kacenja koristis: sinu, L nosace...
Kupio sam obične L držače, i elementi će se oslanjati na pločice. Jel to valja? Kako ih montirati, na šta da obratim pažnju? Za struju znam to sam već analizirao.

Za donje elemente stavio sam obične pvc nogice i po projektu one će biti 10cm visine, na svakom elementu sam ih podesio na to rastojanje ali zbog neravnih pločica ima klackanja. Da idem prvo na poravnavanje sa libelom? Å ta je sa međusobnim spajanjem korpusa? Postoje zazori ka se postave jedan do drugog ipak nisam mogao baš idealno da ih podesim u vinklu.
Da li se i gornji spajaju međusobno?
Da se vratim na donje el. Jel preporučljivo da oni budu odmaknuti od zida i zašto?

Pozdrav.
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Za postavljanje gornjih elemenata je jednostavnija sina, jer kasnije mozes podesavati elemente (visinu,dubinu)
Donje elemente moras iznivelisati i ucvrstiti. Mnoge nogice imaju vijke za nivelisanje. Sto se tice spajanja elemenata, imas vijke za te stvari. Ali ih spajaj kada sve zavrsis. Preporucljivo je da elemente odmaknes od zida, zbog ventilacije.
pozz,
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Znači ipak treba odmaći od zida! 2-3cm, jel dovoljno?! kako onda rešavam tu rupu koja ostaje ako ih odmaknem? nije valjda da radna ploča ide do zida?! ja sam projektovao tako da se poravna zadnja strana ploče sa leđima korpusa a prepust napred da bude u ravni sa ručkama frontova jer je dubina korpusa 56 + front + ručkice = oko 60 kao i r.ploča
Mbole
''Na to postavis radnu plocu i proveris jel treba negde da se secka (posto zidovi nikad nisu ravni).'' Verovatno si mislio u slučajevima kad radna ploča ide od zida do zida? kod mene ide od frižidera do šporeta.
ADO
''Za postavljanje gornjih elemenata je jednostavnija sina, jer kasnije mozes podesavati elemente (visinu,dubinu)
Donje elemente moras iznivelisati i ucvrstiti.''
Jer to znači da je korišćenjem šine bolje fiksirano i spremno na veći teret, i to mi je bitno, da se ne razleti sve u...
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Ado, ako sam dobro razumeo donje elemente prvo nivelišem pa učvršćujem međusobno pa tek onda za njih šrafim radnu ploču? Nekako mi je logično da ovako uradim.

Pozdrav!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Elementi se ne guraju do zida iz dva razloga:
1. Ne postoji ravan zid.
2. Uvek ce ti zatrebati da nesto provuces kroz taj prostor (gajtan, crevo...)
Znaci ostavljas pozadi jedno 2cm

Ploca ide na oko 1cm od zida. Izmedju zida i ploce ide lajsna koja podseca na parket lajsnu samo sto ima gumice kojima naleze na plocu i zid. ONa sluzi da "tamo pozadi" ne bi odlazilo djubre, voda... a i lepo izgleda. Posto jelte ne postoji ravan zid, u zavisnosti od toga koliko je neravan nekada moras da usecas i zadnju stranu ploce.
Postoje zazori ka se postave jedan do drugog ipak nisam mogao baš idealno da ih podesim u vinklu.
Kako nisi uspeo da ih podesis? Pa valjda su ti lepo izrezali ploce tako da su u vinklu?

Gornji elementi se uglavnom spajaju medjusobno (bolje se drze kad su zajedno).

Rupu za crevo ne mozes da izbusis u korpusu, jer onda ce crevo da bude izmedju sporeta i elementa, pa neces moci lepo da ih primaknes jedan do drugog. A i steta je da busis korpus. LKedja (pretpostavljam da su od lesonita) se lakse buse. Rupa treba da je dovoljno velika da se crevo ne previja kad prodje kroz nju. Znaci nesto tipa 7-8cm precnika.

Koriscenjem sine moze da se postigne da je veca nosivost, ali to prvenstveno zavisi od zida. Prednost sine je sto imas mogucnost da srafis na puno mesta, a ne samo tamo gde ti se nalaze ivice elemenata. No to zahteva i drugacije nosace, cesto i drugaciju konstrukciju ledja (ako su ti plocice do plafona tada moras da ides na upustena ledja ili da stavljas neke odstojnike na dnu zadnje strane).
Posto si vec sve pravio prema L nosacima, mislim da bi bilo previse komplikovano da sada menjas. Drzace i oni sasvim dobro (naravno ako ti zid nije neki "kilav").

Ako kacis sa L nosacima, prvo njih povezes na bokove elemenata. Prethodno obelezis i izbusis rupu na ledjima fi 13mm tamo gde ce proci sraf koji ide u zid (posto je ta rupa na L nosacu obicno kvadratna, nije lose da tako izgleda i na ledjima, imaces vise prostora za eventualno pomeranje). Podignes element na mesto gde treba da stoji (treba ti barem jos jedan covek da to prdrzi), "uvertikalis" ga, i olovkom obelezis mesto na zidu. Izbusis rupu za tipl, ubacis tipl, ponovo podignes element i sada ga prisrafis. L nosaci dozvoljavaju neka sitna podesavanja (zato je ona rupa 13mm iako je stablo srafa obicno 6mm). Znaci imas fore u svakom smeru oko 3mm, ako nisi busio bas precizno.

Za donje elemente. Prvo sve lepo uravnas libelom, podesis da se ne klacka, da bokovi budu lepo jedan do drugog... Ja bih u tom trenutku povezao donje elemente tako da vise nema mrdanja.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Kako nisi uspeo da ih podesis? Pa valjda su ti lepo izrezali ploce tako da su u vinklu?
Pa još u fazi izrade kad sam ih ređao jedan do drugog nisu se baš baš idealno naslanjali, mada sam ih zaista sa najvećom pažnjom šrafio, stranice su po ivicama lepo poravnate. Mada i sama iverica nikad nije u idealno isečena ima tu odstupanja za 0.5 - 1.0 mm
Znači radna ploča se sa zadnje strane prepušta 1cm preko elemenata.
Kako montiram tu zidnu lasjnu, nekom lepljivom trakom ili...?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne :)
Radna ploca se prepusta preko elementa za 2cm sa zadnje strane, a razmak izmedju zida i radne ploce treba da bude max 1cm (lajsna ne moze da se poveze ako je vise).
Lajsna se montira srafcicima. Lajsna je iz dva dela. Jedan da kazemo noseci koji je u sustini L profil, i on se srafi za plocu. Onda se u taj L profil utisne pokrivna dekorativna "hipotenuza" tako da ona pokrije srafcice. Ta pokrivna ploca moze da bude raznih dezena i materijala. Aluminijum, uslrapas, plastika... Imas i uglove unutrasnje i spoljasnje, kao i zavrsetke.

Koliko je to "nije idealno" kada slozis elemente jedan do drugog i lepo sve iznivelises? Ako je nesto reda milimetar to nije strasno, to ce srafovi da nategnu.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Koliko je to "nije idealno" kada slozis elemente jedan do drugog i lepo sve iznivelises? Ako je nesto reda milimetar to nije strasno, to ce srafovi da nategnu.
Moj ćale ima izreku:
Ko trči ne vidi. Ko vidi misli tako treba da bude. Pametan ne pita. Budala nema šta da pita.

Tako niko nikad nema komentara... :)


Pošto je moj zid od kuhinje bio baš baš kriv, ja sam sa zadnje strane radne ploče morao da ušrafim drvenu lajsnu 2cm, pa sam je ubodnom doterao kako bih dobio relativno ravnu podlogu za ukrasnu lajsnu koja sve to tako lepoooo pokriva da ti dođe milo (sa malo "m" :) ).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bolje bi bilo da di dodje Milo (sa velikim M) :)
Hocu reci: da ti dodje jedno 100.000 :)
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Koliko je to "nije idealno" kada slozis elemente jedan do drugog i lepo sve iznivelises? Ako je nesto reda milimetar to nije strasno, to ce srafovi da nategnu.
To znači da nemam pojma koja je granica tolerancije kod korpusa, jer ne znam kolko šrafovi mogu da koriguju.
Kad poređam recimo viseće elemente na pod slučaj je da se jedan od drugog pri vrhu razilaze, znači 3-5mm. Malo sam razmišljao i pretpostavljam da je uzrok postavljanje leđa na elementa jer stranice kutija lepo spojim i sve su poravnate baš baš ali verovatno pošto se kutija pomera dijagonale pobegnu a lesonit to fiksira i mož ga... Probaću da otkujem leđa i malo korigujem... ufff al je postalo komplikovano, možda zato što je prvi put :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

bozama wrote:Probaću da otkujem leđa i malo korigujem...
Proveri da li su dijagonale korpusa na leđima jednake dužine. Ako jesu, nema šta da otkivaš. Ako nisu, to neka ti bude mera za tačnost.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto ti patos (verovatno) nije ravan, to moze da bude isto tako uzrok da ti se vrhovi razilaze. Ko sto napisa Metabo, jedino merodavno je da izmeris dijagonale.
Inace ledja je mnogo bolje da srafis (3x18mm srafcici) nego da kujes. Ekser ne drzi u iverici nikako. Ekser je namenjen za drvo, a za ivericu je sraf.
Razlog sto vecina koristi eksere ili klamerice (i industrija) je da je tako mnogo brze (sto ne znaci da je bolje).
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Čini mi se takođe da ni parket na tom mestu nije ravan, proveriću u svakom slučaju.
Ok, al ako dijagonale ne štimaju kako da nakucam (prišrafim) lesonit i nategnem kutiju u isto vreme? Da pozovem još jedan par ruku u pomoć :) a možda ima i neka majstorska fora kako se stavljaju leđa? ...ma sigurno ima :)

Pozdrav!
Post Reply