Prva kuhinja

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

bozama wrote:Čini mi se takođe da ni parket na tom mestu nije ravan, proveriću u svakom slučaju.
Ok, al ako dijagonale ne štimaju kako da nakucam (prišrafim) lesonit i nategnem kutiju u isto vreme? Da pozovem još jedan par ruku u pomoć :) a možda ima i neka majstorska fora kako se stavljaju leđa? ...ma sigurno ima :)

Pozdrav!
Prvo uklaviriš kolika trba da bude dijagonala. Pitagorina teorema je majka :). Ako ti matematika nije jača strana, sabereš obe dijagonale i podeliš sa dva.

Fiksiraš jedno ćoše jednim šrafom. Zatim fiksiraš drugi kraj dijagonale na tačnu meru. Teoretski, dve tačke drže sistem. Zatim pređeš na fiksiranje i druge dijagonale, pa onda u krug....

Samo, proveri i tačnost lesonita. Nadam se da si , prilikom njegovog rezanja, sa svake strane oduzeo po 2 mm, baš zbog grešaka u rezanju.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

E ovo ako ne pomogne odustajem od stolarisanja :)
Lesonit sam smanjio za 3 mm po x i y osi a nije dobro isečen u startu (kasnije proverio) tako da sam mu slepo verovao... al čovek se uči na svojim greškama i savetima sa foruma ;-)

puno hvala svima!!!

p.s. biće tu još pitanja!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Obicno je sasvim dovoljno da polozis element na neku meksu podlogu (recimo staro cebe). Prisrafis ledja u jednom uglu. onda dovedes element u vinklu (malo gurnes rukom dijagonalu koja je duza) i onda prisrafis u suprotnom uglu. Od tog trenutka je element nepomican, pa sad samo ispozasrafljujes u krug.
Ako je bas mnogo u "efe" tada ti treba jedna dugaaaacka stega kojom nategnes duzu dijagonalu, ali to je bas retko.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Još sinoć sam sva tri donja elementa podesio, dijagonale su bežale za po 1.5mm-2.5mm kao nije puno al kad se postave jedan do drugog razmak je bio do 5mm. Koristio sam baš taj metod što si opisao (i Metabo).
Sad imam drugo pitanje: imam jedan viseći el. dimenzija 80x50 sa dvoja vrata koja će biti kao ram sa staklom, a vrata stoje jedna ispod drugih. A drugi element je 28x60 i stajaće iznad frižidera (isto ram), ja sam nekako zamislio da se vrata normalno otvaraju tj. da se front namontira na obične šarke a ne na amortizer, da li će to stajati i koliko dugo :)?
Rupe za šarku sam mislio da nosim da izbuše tek po montaži stakla pošto je napravljen žljeb u daščicama pa se prvo mora ubaciti staklo a tek onda sve pričvrstiti? Evo i uživo slike.
http://www.fotothing.com/photos/a4a/a4a ... 1251468002
http://www.fotothing.com/photos/184/184 ... cb_6b5.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ja sam nekako zamislio da se vrata normalno otvaraju tj. da se front namontira na obične šarke a ne na amortizer, da li će to stajati i koliko dugo
Pa ti si gori od moje snajke :)
Ja se ubih zadnjih nedelju dana da joj objasnim da vrata koja imaju malu visinu ne smeju da imaju veliku sirinu ako su sarke na boku. Jos je kod nje visina 40cm (sirina je isto 60).
Nije problem samo u tezini samih vrata. Uvek ce se pri otvaranju to potegnuti i malo na dole. Znaci em tezina vrata, em to sto se povuce (sto samo deluje nezno). Na 28cm, jednostavno je poluga prevelika i to ce morati da se iscupa. Ako ne odmah onda kroz mesec dana.
Za ovako niska vrata postoje dva resenja.
Ili ce se otvarati na gore (znaci amortizer ili neki slican mehanizam).
Ili nece biti jedna vrata, nego dvoja po sirini.
Slazem se da jedna deluju lepse, a posto je kod tebe ovo relativno nisko, predlazem ti da se otvaraju na gore.
Rupe za šarku sam mislio da nosim da izbuše tek po montaži stakla pošto je napravljen žljeb u daščicama pa se prvo mora ubaciti staklo a tek onda sve pričvrstiti?
A jel si zamislio da nekako mozes da to staklo zamenis? Staklo ume i da pukne.
Ako imas samo zleb, ubacis staklo u njega, spojis ram (pretpostavljam da ga lepis), vise nikad ne mozes da izvadis staklo i da ga eventualno zamenis.
Po meni je mnogo bolja varijanta da imas skroz urezano sa jedne strane, onda dodje staklo, pa letvica koja ga drzi (ovo "skroz urezano sa jedne strane" nije bas najbolje objasnjenje, al nadam se da ces shvatiti na sta mislim).
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Gori gori nego šta :)
Ili ce se otvarati na gore (znaci amortizer ili neki slican mehanizam).
kolika je najniža visina korpusa u koju se može uglaviti amortizer? Pitanje je dal će mi se uglaviti u taj otvor?

Pozdrav!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas i mehanizam koji nije sa amortizerom, vec radi kao makaze. Najvise me podseca na princip po kome radi roletna samo naopako (roletnu vuces na dole, a ovo podizes). Podignes i onda malo spustis i on ostane u tom polozaju. Onda opet malo podignes i on tada moze da se spusti skroz. Koliko se secam pravi ga hafele.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Našao sam takve makaze mehanizam, nije jeftin, ni malo nije jeftin par 800din. Videću šta ću sa tim delom korpusa, možda ga ostavim otvorenog lep deluje tako.
Inače radovi dobro napreduju, za vikend pokačio gornje, postavio frontove, donje iznivelisao i spojio, juče izbušio radnu ploču nasilikonisao je i ostavio da prenoći. Sudoperu opremio žabicama i proverio kako naleže u otvor, usput malo razbušio korpuse za 4 žabice i samo mi fali rupa za slavinu.
Biće i slike uskoro.

Pozdrav svima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I amortizeri ti dodju tu negde za par. Mozda jeftinije kojih 100 din.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Malo da update-ujem temu.
Projekat je sve bliži kraju, u prethodna dva dana postavio sam sudeperu u radnu ploču malo se namučio jer su žabice metalčeve sudopere njesra (na jednoj kao da je oblajznuo navoj i ništa ne vata ploču). Najveća muka je bilo postaviti slavinu tu sam se pošteno namučio. Sinoć za malo da namontiram sve frontove ali mi zafalilo šarki, ja kreten uzeo 8 kom. za polu kant nemam pojma zašto.
Evo i pitanje za vas: nogice donjih elemenata su 10 cm, koja visina sokle treba da bude 9-9.5?

Pozdrav!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stvar ukusa, al po mom misljenju najbolja visina cokle je 0 :) to jest da je nema uopste.
Razlozi:
Mnogo manje prijatna atmosfera za raznorazne kucne "ljubimce" tipa bubarusa, bubanemaca... (ne vole svetlo, vole mracna i vlazna mesta)
Mnogo bolje provetravanje prostora ispod elemenata, samim tim manja mogucnost zadrzavanja vlage (koja uvek negde prodje, bez obzira koliko ti dobro sve zadihtoavo).
Lakse ciscenje (ne moras svaki put da skidas colku).
Mozes stopala da uguras jos tih 15-tak cm, pod element i na taj nacin malo postedis svoju kicmu.

Zaboravih.
Daj neku slicicu
Last edited by mbole on 03 Sep 2009 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Pozdrav svima, pre svega da se zahvalim svima na pomoći savetima i komentarima. Po završetku kuhinje sam se uselio sa dragom u novi stan i od tada nikako da se skrasim i naviknem na novo okruženje.
Da ne dužim priču nego da zaključim temu sa fotkama gotove (99%) kuhinje.

Pozdrav svima.

http://www.fotothing.com/photos/6f2/6f2 ... 1256414228
http://www.fotothing.com/photos/952/952 ... 1256414365
http://www.fotothing.com/bozam/photo/e1 ... 7eb0b7504/
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bravo, lepo je sve ispalo. Za prvu kuhinju, prosto idealno. U stvari, i za drugu, treću... :)
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Moram da priznam da se i meni sviđa, čak sam i razmišljao da opalim i halogenke od gore ali drugi projekat već kuca na vrata.
Da samo da kažem da onih 1% je sokla koja fali.
Ipak najvažnije je da sam zaista zadovoljan i ponosan na kuhinju i sebe naravno :)
Nakon useljeničke žurke u stan čak su počele i neke ponude da pljušte ali...
Post Reply