Krevetac

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Krevetac

Post by Bojan »

Pre dve godine sam napravio krevetac za mog malog Nidžu, i naravno, kako to biva, nijedanput nije spavao u njemu, jer je jelte, previsok, i ne može se strana kreveta skinuti. Pošto sam dobio ostav na taj moj, prvi krevetac, red je da se napravi drugi, jer još jedan mali gospodin pristiže.

Pošto bih želeo da ugradim ta "viseća vrata" a nemam baš neki pristup okovima, ili prodavnicama (pošto živim u zpzdni) moraću sve sam da izmajstorišem. Jel ima neko neku ideju kako rešiti ovaj problem, ili možda još neku ideju na šta da obratim pažnju, ili nešto slično?
User avatar
MadVlad
Precizni šegrt
Posts: 91
Joined: 13 Dec 2007 15:30

Post by MadVlad »

Å ta ti znači "viseća vrata"? Nešto što bi se otvaralo prema dolje, sastrane ili kompletno skidalo?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vrata, osnosno jedna stranica kreveca, koja moze da klizi gore-dole, i pri tome da se fiksira u gornjem poloozaju tako da malo dete ne moze jednostavno da ih odbravi.
User avatar
MadVlad
Precizni šegrt
Posts: 91
Joined: 13 Dec 2007 15:30

Post by MadVlad »

Evo nacrtao na brzinu (za vrijeme sastanka :lol: )prvu ideju koja mi je pala na pamet. Znači, vrata se samo kače na okvir (noge). Te kuke se mogu napraviti na oba kraja pa se vrata skroz skidaju ili na jednom kraju mogu biti šarke pa je potrebno vrata samo malo podići i otvoriti normalno.

Image

Image
User avatar
DJINA
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 10 Dec 2007 22:25

Post by DJINA »

Ja sam prosle zime pravio takodje klincu krevetac. Malo sam krao ideje po katalozima a dimenzije su ,jasno, prema duseku 120x 60. Jedna duza strana klizi na dole kako bi sasvim malu bebu mogao lakse da stavis unutra ili je vadis otud. Umesto onih ~fabrickih~ okova kod mene gornja i donja preka letvica rama stranice imaju po jedan tzv mozdanik, ispupcenje, koji opet klizi od granicnika do granicnika, mogu obicni tiplovi ali ja sam napravio kajlice. Nemam mogucnosti sad to da crtam ili zakacim fotku ali mislim da kapiras.fiksne letvice odgovarajucih ramova uzih strana zato imaju zljebove i sve to solidno funkcionise. mana je sto je citava konstrukcija malo manje cvrsta jer tu jednu stranu kreveca povezuje samo ono na dnu, ali kad je beba porasla prosto sam prosafio holsafom sve to sa spoljne strane pa se sad stranica ne spusta ali je sve cvrsto. Fabricki kreveci umesto ovog mog zljeba imaju sipku kroz koju klizi stranica i sve je dosta cvrsce a stranica ima hod gor dole. NIje ni to problem resiti ako imas malo vise vremena.
Naravno postoje idruge varijante citave stvari.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Da, kontam. Mislio sam da zbog čvrstine kreveca i prostora napravim sa donje strane neke fioke, ili slično, tako da bih ojačao konstrukciju, a ujedno i dobio malo na prostoru (malo više dobio).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Image
Image
Image



Ovako izgleda mehanizam na krevecu jedno od moje dece. Kad se stranica podize kvacice se sama pomera i zabravljuje (usrafljena je labavo). Kad se spusta mora da se rukom povuce.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Legionar...
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 07 Dec 2007 16:07
Location: Subotica

Post by Legionar... »

Image
Image
Image
Image


A evo slike krevetica od mog sina (mehanizam). Samo taj krevetic nisam ja pravio :) nego kupio u chicco jer jos onda nisam razmisljao da se bavim stolarijom.
Last edited by Legionar... on 15 Dec 2007 20:02, edited 1 time in total.
User avatar
Dean
Majstor početnik
Posts: 123
Joined: 16 Jan 2008 19:02

Post by Dean »

ja sam sad u fazi završavanja krevetca za bebu, na srecu zena je rekla da joj ne treba klizna ogradica nego da se podnica moze podesavati u tri položaja što je znatno lakse za izraditi :)) (biće zna s kom ima posla) stavim slike kad završim
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Blago tebi... Ja moj još nisam završio... Pfuuu...
User avatar
kaste
Šegrt
Posts: 40
Joined: 24 Jan 2008 17:48

Post by kaste »

mozes na stranama(nogare) uraditi zenski a na ogradi muski lastin rep ali pazi da ostane dosta labav zbog odradjivanja materijala na vlagu koja je u decijem krevetu obicno prisutna a za kocnice uradi drveni klincic koji ce biti udenut u lastin rep i spreciti klizanje pregrade na dole. Metod zabravljivanja sa drvenim klinom sam koristio za kolevku svoje dece a i trudim se da u proizvodu nema nicega osim drveta.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bojan wrote:Blago tebi... Ja moj još nisam završio... Pfuuu...
Å ta bi sa ovim kevecom?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Krevetac je odavno gotov, i uveliko se koristi. Poso sam mu prikacio i tockove, ustedeo sam sebi mucno bildovanje misica sa dvadesetokilasem u narucju. Medjutim, posto je bila frka, nisam uspeo da ga ofarbam, vec stoji onako, cisto drven.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bojan wrote:Krevetac je odavno gotov, i uveliko se koristi. Poso sam mu prikacio i tockove, ustedeo sam sebi mucno bildovanje misica sa dvadesetokilasem u narucju. Medjutim, posto je bila frka, nisam uspeo da ga ofarbam, vec stoji onako, cisto drven.
Nije da nisi stigao nego mora dete od malena da se navikava na miris drveta :lol:. Vidim ja da ti ništa ne radiš slučajno :)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Jeli jos koji klinac spavao u tom kreveticu s obzirom da je tema davno zapoceta?

U krevetic koji sam ja radio sad ce jos malo (AKO BOG DA!) trece!

Sto se tice problema pokretne ogradice rijesio sam ga mehanizmom kao sto je velja prikazao na slici, ali je jeftinije sa lastinim repom i kocnicom koja se pravi tako sto se u ogradici busi rupa u koju upada glava sarafa, a u nozi dvije jedna rupa ali dva precnika(spolja manji a unutra veci precnik). Na saraf se navuce feder i provuce se kroz nogu sa unutrasnje strane tako da saraf prolazi skroz a feder ostaje u prosirenom dijelu rupe i sa spoljsnje strane se nasarafi neka ukrasna ruckica. Kad se ogradica podigne glava sarafa koju gura feder upada u rupu u ogradici i tako je blokira, a povlacenjem ruckica sa vanjske strane glava izlazi i oslobadja ogradicu da moze da se spusti.
Bitno je i da se sve to postavlja na sredini ogradice tako da je glava sarafa zatvorena i kad se ograda spusti jer onda nece smetati prilikom podizanja!
Post Reply